Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Bez opadów w całej Polsce, ale możliwe silne mgły

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Bez opadów w całej Polsce, ale możliwe silne mgły. Napływać ma do nas w dalszym ciągu powietrze zwrotnikowe z południowego zachodu.

Proces przekształceń w polu ciśnienia zachodzi jak na razie powoli w naszej części Europy. Zmienność pogody jest niewielka. Latem przy napływie powietrza z południowego zachodu wystąpiłby upał. Niestety w październiku Słońce operuje zdecydowanie krócej niż w miesiącach letnich. Nieczęsto zdarza się, aby izoterma 15 stopni na 850 hPa, czyli 1500 m.n.p.g pojawiła się w październiku na obszarze Polski.

Poniższa mapa obrazuje najwyższą temperaturę godziną dziś (14.10.19) na obszarze Polski, dane IMGW-PIB, wizualizacja J. Lewandowski

W nocy dalej utrzyma się napływ z południowego zachodu, dlatego temperatury będą wyjątkowo wysokie jak na październik

Górna zatoka niżowa dalej utrzymywać ma się na zachód od Polski, dodatkowo przebiegać będzie tam strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Niże ulokowanie w obrębie zatoki niżowej ściągać mają do naszej części Europy wyjątkowo ciepłe powietrze jak na październik.

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie z poniedziałku na wtorek?

Modele numeryczne prognozują największe zachmurzenie w północnej części Polski, ale nie są prognozowane opady atmosferyczne. Na przeważającym obszarze naszego kraju możliwe lokalne mgły radiacyjne ograniczające widoczność do 200 m. Szczególnie uciążliwe mogą być one w centrum i na wschodzie.

W drugiej części nocy nieco więcej chmur może pojawić się w centrum, ale także na południu.

Wiatr na ogół słaby, zmienny, w rejonie Kotliny Kłodzkiej umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. W Sudetach Wschodnich wiatr w porywach do 70 km/h – informuje IMGW-PIB.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB), w wielu miejscach możliwe silne mgły radiacyjne