Pogoda na weekend zaszokuje. Rekord temperatury w Polsce? Do 16-18 stopni Celsjusza w regionie

Przed nami dwa ostatnie dni roku 2022. W sobotę poszalejemy trochę na balach, domówkach, czy po prostu w rodzinnym gronie uczcimy nadejście nowego roku. Tymczasem pogoda na weekend przyniesie nam olbrzymie zaskoczenie. No, może nie olbrzymie, bo jednak o silnym ociepleniu piszemy od kilku dni. Jednak to co wydarzy się w pogodzie w Polsce w weekend jest olbrzymią anomalią.

Pogoda na weekend. Dlaczego zrobi się tak ciepło?

Sprawdźmy zatem dlaczego w Polsce zrobi się weekend tak ciepło, jak piszemy o tym w prognozach od kilku dni.

Pogoda na weekend. Dlaczego będzie tak ciepło
Pogoda na weekend. Dlaczego będzie tak ciepło?

O tym, że północna połowa Europy znajduje się pod wpływem cyrkulacji pisać już nie muszę. Zdanie te powtarzam w ostatnich prognozach pogody dla Polski w nieskończoność. Na powyższej mapie barycznej na piątkowe popołudnie widać doskonale trzy kolejne ośrodki niżowe, które suną z zachodu na wschód północną częścią Europy. Jak wiemy, masy powietrza wokół ośrodków niżowych krążą na półkuli północnej w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. W związku z z tym znad Atlantyku, przez Półwysep Iberyjski, Francję, Niemcy aż do naszego kraju wędrują ciepłe masy powietrza. Ruch mas powietrza pokrywa się z silnym prądem strumieniowym, który dodatkowo pomaga „w transporcie” ciepłych mas ku Polsce.

Pogoda na weekend. Prąd strumieniowy nad Europą
Pogoda na weekend. Prąd strumieniowy nad Europą. Źródło: netweather.tv

Wiemy już dlaczego w kraju i w regionie pogoda na weekend przyniesie bardzo wysokie temperatur. Teraz przeanalizujmy prognozy, by sprawdzić kiedy i w jakich regionach zrobi się bardzo ciepło. Przeczytaj również: Wichura w Polsce. Jak mocno wiało będzie w weekend

Pogoda na weekend przyniesie wybuch ciepła

Zanim sprawdzimy dokładne wartości temperatury w prognozach dla Polski, chcę pokazać Wam jeszcze animację temperatur powietrza na wysokości około 1500 metrów nad poziomem morza. Mapa taka wydaje się nieużyteczna dla ludzi, jednak doskonale obrazuje ona ruch mas powietrza. Spójrzmy, a potwierdzą się ruchy ciepłych mas powietrza z zachodu, o których pisałem w pierwszej części tekstu.

Pogoda na weekend. Napływ ciepłych mas powietrza

Mam nadzieję, że nie macie mi za złe, że „zanudzam” Was opisem zjawisk zachodzących nad Europą zamiast podać suche fakty o wartościach temperatury. Ja wiem, że w dzisiejszych czasach wszyscy pędzą i nie mają na nic czasu. Jednak we wpisach na portalu chcę również „zarażać Was” pasją do meteorologii i procesów wpływających na pogodę. No, ale „do brzegu” jak mówią niektórzy. Wiemy już dlaczego pogoda na weekend przyniesie nam silny wzrost temperatur. Teraz zobaczmy konkrety.

Wysokie temperatury w Polsce. Weekend
Temperatury w Polsce w sobotę 31.12

Powyżej prognoza modelu ECMWF odnośnie temperatury w sobotę 31.12 nad Polską. Widać, że na zachodzie kraju zrobi się bardzo ciepło jak na ostatni dzień w roku. Czy padnie rekord temperatury za ostatni dzień roku? O tym na koniec tekstu. Termometry w sobotę pokażą na zachodzie Polski nawet 17 stopni. Jestem przekonany, że w regionie kraju lokalnie padnie 18 stopni Celsjusza. Nieprawdopodobne wartości temperatury jak na obecny okres w pogodzie. Warto dodać, że w sobotę nad Polską dojdzie do znacznego kontrastu temperatury. Podczas gdy na zachodzie będzie nawet do 17 stopni, na krańcach wschodnich będzie nawet o 10 stopni mniej.

Pogoda na weekend. Bardzo ciepła niedziela
Pogoda na weekend. Bardzo ciepła niedziela

Również ciepło zapowiada się pierwszy dzień nowego roku. Podczas gdy ciepłe masy powietrza w sobotę zalegały jeszcze tylko na zachodzie, tak w niedzielę 1 stycznia 2023 ciepło zrobi się na przeważającym obszarze Polski. Widać więc, że pogoda na weekend zaskoczy nas mega w temacie temperatur powietrza. Czy to zaskoczenie pozytywne? Odpowiedź zostawiam Wam, jednak z pewnością temperatury powyżej 15 stopni Celsjusza na przełomie roku są sporą anomalią w pogodzie.

Czy padną rekordy temperatury?

Historyczny rekord temperatury grudnia dla Polski to 20.4°C. Tak ciepło było 19 grudnia 1989 roku w miejscowości Łazy. W styczniu natomiast najcieplej w historii pomiarów dla Polski było w miejscowości Pszenno, gdzie w roku 1999 odnotowano 18.6°C (dane pochodzą z portalu meteomodel.pl). Widać więc, że historycznych rekordów temperatury pogoda na weekend raczej nie przyniesie. Jednak i tak z zaciekawienie będziemy śledzili aktualne wartości temperatury w kraju w najbliższych dniach. Przypomnę, że aktualną temperaturę w Polsce sprawdzać można również na naszym portalu.