Wichury pojawią się w Polsce. Wiemy, kiedy i gdzie powieje najmocniej. Temperatura wzrośnie do 17°C. Widać jednak śnieg i mróz w prognozach

Wichury nagle pojawią się w Polsce. Wiemy, kiedy i gdzie będą najsilniejsze porywy wiatru. Oprócz tego czeka nas wzrost temperatury do 17°C/18°C. Z prognoz numerycznych wynika jednak, że już w pierwszej dekadzie stycznia okresami pojawi się mróz i śnieg w Polsce.

Wiatr o skali wichury w Polsce oraz wysoka temperatura

Nie ulega wątpliwości, że przełom 2022/23 roku będzie wyjątkowo ciepły. Można nawet rzec, że miejscami będziemy mieć „upał w zimie”. Oczywiście to w lekkim cudzysłowiu, bo temperatury będą jednak dalekie do letnich upałów, to i tak na początek kalendarzowej zimy będą robić wrażenie. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie na okres 31.12.2022 do 2.01.2023 r. Szerzej o tym ociepleniu pisze Michał w ostatnim wpisie o pogodzie na weekend. Widzimy, że ekstremalnie wysokie odchylenie temperatury ma zostać odnotowane pierwszego stycznia, kiedy to średnia dobowa temperatura powietrza będzie wyższa o nawet 12°C/15°C od normy wieloletniej. W kolejnych dniach stycznia temperatury spadną w całym kraju, ale dalej nie będzie powrotu trwałej zimy termicznej i całodobowego mrozu. Nocami i o poranku jednak mróz w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń zdarzy się, ale skala spadków temperatury nie powinna być nadzwyczaj duża. Jednak bardziej precyzyjne prognozy będziemy publikować w kolejnych dniach.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 30.12.2022 do 5.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

Wichury pojawią się w Polsce. Wiemy, kiedy i gdzie powieje najmocniej. Temperatura wzrośnie do 17°C. Widać jednak śnieg i mróz w prognozach
Wysoka dodatnia anomalia temperatury

Po chłodnych pierwszych tygodniach grudniach, trzecia dekada mijającego miesiąca spowodowała szybką redukcje pokrywy śnieżnej na nizinach i wyżynach, jak i też w górach oraz wzrost anomalii miesięcznej temperatury do wartości w normie i lekko powyżej normy. Jedynie na północy widzimy temperaturę lekko poniżej średniej wieloletniej. Najcieplej mijający miesiąc powinien zapisać się na południowym wschodzie, gdzie temperatura okaże się wyższa o nawet 2°C od normy dla okres ref.1991.2020 dla Polski.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.12.2022 do 31.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

grudzień 2023 r. zapisze się jako ciepły
Grudzień 2023 r. w wielu regionach z dodatnią anomalią temperatury

Wichury pojawią się w Polsce. Najsilniej powieje na północy oraz w obszarach podgórskich i górskich

Koniec 2022 roku i pierwszy dzień stycznia w Polsce, przyniesie miejscami wiatr o skali wichury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy z pewnością wyda ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Na terenach nizinnych, największe porywy wiatru w najbliższych dniach wystąpią nad morzem. Jednak istotnie podwyższona prędkość wiatru da się we znaki w całej północnej połowie kraju, gdzie porywy wiatru mogą sięgnąć 70-90 km/h. Czym bliżej Bałtyku, tym prędkość wiatru będzie większa, powodując nawet lokalne szkody i sztorm na tym słonym akwenie. Kolejnym obszarem, gdzie silny wiatr będzie stwarzał realne zagrożenie, np. dla turystów, to rejony podgórskie i górskie. Szczególnie w Karkonoszach porywy wiatru mają przekroczyć 100 km/h. Najsilniej powieje na Śnieżce, gdzie porywy wiatru na wysokości około 1,6 km nad poziomem morza sięgną 120-140 km/h.

Prąd strumieniowy meandruje, powoduje nasilony przepływ w troposferze, sprzyja on intensywnej cyklogenezie kolejnych ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim

Silna cyrkulacja strefowa nie ustaje, przenosząc do Polski i wielu krajów europejskich wyjątkowo ciepłe masy powietrza jak na zimę. Prąd strumieniowy przebiega od Atlantyku, przez Europę Zachodnią Środkową i Wschodnią, ulegając nieustannemu meandrowaniu. W kolejnych dniach silny jet stream obecny będzie od Atlantyku, sięgając Europy Zachodniej, Północnej oraz Polski, następnie kierując się na wschód. W zasięgu tego prądu strumieniowego, występują dogodne warunki do rozwoju ośrodków niżowych nad ciepłymi wodami Atlantyku, co wynika ze sporych kontrastów termicznych w zasięgu jet stream.

Prognoza pola ciśnienia na 1 stycznia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

wiatr o skali wichury
Duży gradient baryczny pomiędzy wyżem na południu i niżami na północy, spowoduje nasilony przepływ w kolejnych dniach

Na Śnieżce porywy wiatru mogą sięgnąć 130-140 km/h

Wyraźnie nasilona prędkość wiatru w minionych dniach daje się we znaki w wielu regionach naszego kraju, ale na ogół nie osiągną on skali wichury i nie kwalifikuje się na pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Najsilniej okresami wieje w obszarach podgórskich, górskich, a największe porywy rejestrują anemometry ultradźwiękowe na wysokogórskiej stacji, która znajduje się na Śnieżce 1613 metrów nad poziomem morza. Sylwester będzie wietrzny w wielu regionach, podobnie będzie w pierwszy dzień 2023 roku. W kolejnych dniach wyraźnie osłabnie na obszarze Polski.

Prąd strumieniowy nad Atlantykiem i Europą nieustannie meandruje. Prognoza dla wysokości 300 hPa, 1 stycznia 2023 r. 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS, prędkość wiatru wyrażona jest w węzłach

wiatr o skali wichury
Silny wiatr w Polsce o skali wichury

Z prognoz numerycznych wynika, że przełom 2022/23, przyniesie najsilniejszy wiatr w południowej części kraju, gdzie dodatkowo wiejący w wielu miejscach wiatr fenowy będzie podnosił temperaturę powietrza. Zwłaszcza u podnóża Sudetów. Modele o wysokiej rozdzielczości zakładają porywy wiatru w górach do 130-140 km/h, ale tak szczególnie silny przepływ zaznaczy się na wysokości około 1500-1600 metrów nad poziomem morza.

Porywy wiatru, 31 grudnia 2022, 11 UTC dla Polski według niemieckiego modelu ICON EU

Wichura w Polsce na południu

Porywy wiatru na 1 stycznia 2023 r. 1 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr w Polsce
Wichura w górach i nad morzem

Prognoza porywów wiatru na 31 grudnia 2022, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

silny wiatr w Polsce
Wiatr o skali wichury w górach i obszarach podgórskich

Porywy wiatru na 1 stycznia 2023 r. 00 UTC dla Polski według modelu europejskiego ECMWF

silny wiatr w kraju
Wichura na północy i południu

Miejscami wiatr o skali wichury w Polsce. Synoptycy IMGW mogą wydać alerty

Nie tylko w górach oraz wzdłuż gmin nadmorskich odczujemy w sylwestra istotnie nasiloną prędkość wiatru. Na północy kraju, synoptycy PSHM mogą wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Analogicznie alerty mogą obowiązywać w obszarach podgórskich. Szczególnie silny wiatr w najbliższych dniach da się we znaki na obszarze woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, ale także miejscami na Warmii i Mazurach. Najsilniej powieje w tym ostatnim województwie na zachodzie regionu.

Nasilona prędkość wiatru nie będzie sprzyjać akumulacji zanieczyszczeń w czasie powitania nowego roku 2023

Istotnie nasilona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całej Polsce, kiedy to będziemy witać nowy 2023 rok. Jedynie miejscami na północy oraz w rejonach podgórskich będzie o skali wichury. Na pozostałym obszarze Polski, średnia prędkość wiatru i porywy nie powinny kwalifikować się na pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Spodziewamy się na nizinach najsilniejszego wiatru na nizinach, ale także na Morzu Bałtyckim i w powiatach na południu naszego kraju. Niewątpliwie pogoda za sprawą nasilonego przepływu, pomoże rozproszyć szkodliwe zanieczyszczenia, kiedy to fajerwerki masowo będą strzelać w sylwestrową noc.

Porywy wiatru na 1 stycznia 2023 r. 06 UTC według modelu europejskiego ECMWF

groźny wiatr o skali wichury
Silny wiatr w Polsce

Lokalnie silny wiatr o skali wichury spowoduje szkody

Miejscami istotnie tak silny wiatr może spowodować szkody. Łamać mogą się większe gałęzie i konary, ale nie spodziewamy się masowych wiatrołomów na nizinach. Gdzieniegdzie drzewa mogą upadać na linie niskiego i średniego napięcia, odcinając dopływ energii elektrycznej. Nie spodziewamy się jednak masowych przerw w dostawie prądu, jeśli zdarzą się takie incydenty, to będą one na ogół krótkotrwałe i szybko naprawiane. Na Morzu Bałtyckim pojawi się sztorm, gdzie fale na tym akwenie mogą sięgnąć nawet 2-5 m wysokości. W głębi kraju powieje znacznie słabiej do 40-50 km/h i nie będą spełnione kryteria dla wichury.

Fanipogody.pl