POGODA NA ZIMĘ 2020/21 dla Polski. Duże anomalie, częściej deszcz niż śnieg oraz burze

Pogoda na zimę 2020/21 dla Polski. Duże anomalie, częściej deszcz niż śnieg oraz burze.

Model klimatu prognozuje dodatnie odchylenie temperatury za okres od grudnia do marca. Nie oznacza to jednak, że nie wystąpią okresy chłodu. Te są jak najbardziej prawdopodobne, lecz przeważnie będzie cieplej niż w latach 1984-2009.

Europejski model ECMWF również prognozuje wysokie temperatury w naszej części Starego Kontynentu. Będą jednak okresy, gdy spłyną chłodniejsze masy z północy, a nawet północnego-wschodu. Zwłaszcza w sytuacji ulokowania się wyżu nad północnym Atlantykiem oraz Wyspami Brytyjskimi bądź Skandynawią. Przeważnie jednak dominować ma napływ ciepłych mas z zachodu, okresami w ciepłych wycinkach niżów również z południowego-zachodu. Atlantyk podczas nadchodzącej zimy może być bardzo aktywny, co może skutkować dynamiczną pogodą, a nawet burzami.

Również inne modele numeryczne wskazują na dodatnią anomalię temperatury w naszej części Europy. Nie oznacza to jednak tego, że chłodne okresy nie wystąpią, bo te zdarzają się co roku z różnym nasileniem.

Miesiące zimowe według prognoz modeli numerycznych przyniosą opady w normie, bądź w pobliżu normy. Okresami mogą to być bardzo wilgotne miesiące z dużą ilością opadów. Niestety głównie deszczu, co nie jest pożądane zimą.