Tylko do niedzieli temperatury w Polsce będą iście wiosenne, chociaż już w ostatni dzień weekendu przez nasz kraj przechodzić będzie z północnego-zachodu na południowy-wschód front chłodny. Na przełomie marca i kwietnia czeka nas ponownie spływ arktycznego powietrza. Nocami powrócą przymrozki, miejscami spadnie śnieg również poza obszarami podgórskimi i górskimi.
W piątek Polska pozostanie pod wpływem słabnącego stopniowo wyżu o imieniu „JURGEN”, który kilka dni temu sprowadził do naszego kraju masę powietrza znad Arktyki. Wraz z dalszym ruchem wyżu na wschód przepływ mas powietrza na poszczególnych wysokościach izobarycznych ulegał zmianie stopniowo na północno-wschodni, następnie wschodni i południowo-wschodni. Obecnie napływa do nas masa powietrza z okolic Morza Czarnego. Nad Polską jednak w wyższych partiach troposfery zaznaczał się przepływ z południa i dotarły do nas wyrzucone siłą odśrodkową chmury piętra wysokiego związane z niżem nad Morzem Śródziemnym o imieniu „LIEBGARD”. W wielu miejscach można było zaobserwować efektowne zjawiska optyczne.
Dominuje w niższych warstwach troposfery kierunek napływu znad Morza Czarnego i wschodu Starego Kontynentu. W środkowej i górnej troposferze z południa. Masa napływająca do kraju jest o cechach polarno kontynentalnych.
Analiza synoptyczna IMGW-PIB na dzień 26.03.2020, 12 UTC wraz z zaznaczonymi masa powietrza nad Europą i przyległościami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy jest jedyną służbą meteo w Europie, która stosuje klasyfikacje na mapach synoptycznych pod względem rodzaju mas powietrza. Dodatkowo na mapie nałożone jest zachmurzenie widziane okiem satelity.
W piątek Polska pozostanie w napływie powietrza z rejonów Morza Czarnego. Będzie na ogół bezchmurnie i bez opadów, miejscami pojawią się chmury piętra wysokiego, ale nigdzie nie powinno padać, co będzie zasługą niskiej wilgotności masy powietrza, dominacji wyżu i związanych z nim ruchów zstępujących w środkowych i dolnych warstwach troposfery.
Sytuacja synoptyczna na dzień 27.03.2020, 12 UTC
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
Temperatury na termometrach w wielu miejscach będą wiosenne, co będzie zasługą dominacji wyżu i napływu powietrza polarno-kontynentalnego.
W sobotę nasz kraj znajdzie się w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Utrzyma się napływ ze wschodu. Na dużą uwagę zasługuje jednak prognozowana rozbudowa silnego wyżu barycznego pomiędzy Islandią a Wyspami Brytyjskimi i schodzący znad Skandynawii front chłodny. Za frontem chłodnym na kilka dni chłodniejsze powietrze arktyczne. Dużą rolę odegra również antycyklon znad Europy Zachodniej. dzięki któremu spłynie do nas masa pochodzenia arktycznego. Słabe opady w pierwszy dzień weekendu wystąpić mogą tylko miejscami w Tatrach.
Na przeważającym obszarze Polski będzie ponad 15 stopni. Najchłodniej ma być w tym czasie na polskim wybrzeżu.
Pogoda. W niedzielę postępować zacznie pogorszenie pogody
Modele pogodowe są zgodne, że w niedzielę z północnego-zachodu na południowy-wschód przechodzić będzie front chłodny. W przedniej części frontu głównie padać ma deszcz. Istnieje niskie ryzyko burz. Za frontem rozpocznie się dynamiczny spływ masy pochodzenia arktycznego, czemu niewątpliwie sprzyjać ma bardzo silny wyż z centrum nad zachodnią Europą.
Sytuacja synoptyczna na dzień 29.03.2020, 12 UTC
W całym kraju w niedzielę wystąpią opady atmosferyczne. W tylnej części frontu opady mogą przechodzić w śnieg.
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
Z każdą godziną ciepły sektor ograniczać ma się do południowo-wschodniej części Polski.
W przedniej części frontu będą to głównie opady deszczu, w tylnej natomiast śnieg.
W nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu miejscach chwyci przymrozek za sprawą napływu powietrza arktycznego za frontem.
Miejscami występować będą opady śniegu, dlatego na drogach zrobi się ślisko. Lokalnie krajobrazy zabielą się.
Pogoda. początek nowego tygodnia z dominacją wyżu
W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem rozległego i silnego wyżu z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich, w napływie zimnego powietrza arktycznego z północy. Lokalnie występować mogą słabe opady śniegu
Sytuacja synoptyczna na dzień 30.03.2020, 12 UTC
W wielu miejscach temperatura obniży się poniżej 5 stopni w ciągu dnia.
Nocami ponownie spodziewamy się przymrozków, natomiast w górach prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -10 stopni.
Koniec marca to kontynuacja niskich temperatur w Polsce za sprawą powietrza arktycznego.
Nocami nie ominą nas ujemne temperatury w całym kraju.
Modele prognozują, że ocieplenie zacznie postępować od pierwszych dni kwietnia. Wyliczenia na ten okres mogą ulec jeszcze zmianie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC