Pogoda. Nawet 35°C upał na południowym zachodzie Europy. Silne burze na południu Starego Kontynentu. W Polsce za to chłód. Wyjątkowo ciepłe masy powietrza zalegają jedynie na Półwyspie Iberyjskim.
Już we wrześniu na obszarze Polski obserwowana jest zauważalnie niższa aktywność burzowa. Najwięcej burz jesienią przechodzi na południu Starego Kontynentu, zwłaszcza na Morzu Śródziemnym, które odgrywa kluczową rolę w rozwoju chmur burzowych Cumulonimbus.
Wczoraj pojedyncze, słabe burze wystąpiły na Opolszczyźnie, Ziemi Łódzkiej, ale także na Mazowszu. Powstała nawet linia szkwału na froncie chłodnym. Zdecydowanie groźniej było na południu Europy, gdzie odnotowano 155 tysięcy wyładowań atmosferycznych w ciągu ostatnich 24 godzin.
Szczególnie gwałtowne burze frontowe przeszły na południu Włoch, ale także na południowym Adriatyku.
Na obszarze Hiszpanii oraz Portugalii utrzymują się upały. Wysokie temperatury powyżej 30 stopni pozostaną przynajmniej do połowy miesiąca w tej części Starego Kontynentu.
Obecnie jest to jeden z najcieplejszych rejonów Starego Kontynentu. Poniżej można zobaczyć prognozowaną anomalię temperatury na 2 m dla Europy na niedzielę
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC