Pogoda. Niebezpieczna wichura i burze już w Polsce, są pierwsze szkody oraz ranni

Pogoda. Niebezpieczna wichura i burze już w Polsce, są pierwsze szkody i ranni. Niebezpieczną pogodę przynosi nam niż ulokowany nad południową częścią Morza Bałtyckiego, który przemieszcza się nad Litwę. Dodatkowo z zachodu na wschód przemieszcza się front chłodny. Tuż za nim znad Bałtyku front okluzji.

Według obecnych danych pomiarowych centrum dość głębokiego niżu barycznego o imieniu „MARTINER” ulokowane jest w południowej części Morza Bałtyckiego. Ciśnienie w centrum tego cyklonu spadło do 985 hPa i przemieszcza się w kierunku Litwy. Po południowo zachodniej i zachodniej stronie wzrasta gradient ciśnienia, dlatego główna fala wiatru znad Niemiec wkroczyła do zachodniej, południowo zachodniej Polski i zmierza na wschód.

Dane pomiarowe z godziny 13 czasu lokalnego ukazujące położenie centrum układu niskiego ciśnienia nad wodami Morza Bałtyckiego

Pogoda. Groźny wiatr, ale występują także burze

Pomimo stosunkowo niewielkiej chwiejności termodynamicznej nad Polską obserwuje się występowanie chmur Cumulonimbus, które w warunkach dużego przepływu mas powietrza, łączą się w większe struktury i pasma konwekcyjne. Dominującym trybem konwekcji są formacje liniowe, których głównym zagrożeniem są silne porywy wiatru, które lokalnie na trasie ich przechodzenia mogą przekraczać 85 km/h. Dodatkowo lokalnie może padać drobny grad, ale opady deszczu nie są dziś głównym zagrożeniem, ponieważ prędkość przemieszczania struktur konwekcyjnych jest bardzo duża, natomiast wodność atmosfery nie jest wysoka. Akumulacja opadów nie powinna przekroczyć 15 mm.

SIGNIFICANT IMGW PIB na dzień 30 września 2019 godzina 12 UTC

Według danych z detektorów wyładowań atmosferycznych lokalnie mamy do czynienia z burzami. Poszczególne chmury Cumulonimbus, a nawet zespoły chmur Cb wypiętrzyły się na tyle wysoko, że są w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne, na ogół niezbyt liczne, chociaż niektóre ze struktur konwekcyjnych są całkiem aktywne elektrycznie jak na dzisiejsze warunki

Pioruny zostały odnotowane m.in na Podkarpaciu, ale także i w województwie lubelskim. Grzmi również na Ziemi Świętokrzyskiej, wyładowania rejestrowane są też na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku. Wyładowania odnotowano też na Ziemi Łódzkiej, wschodzie Mazowsza, ale także we wschodniej części Podlasia.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na omawianym obszarze przez detektory wyładowań

Struktury te są bardzo dobrze widoczne na zobrazowaniach radarowych polskiej sieci POLRAD

Możliwy obszar burz do końca dnia według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Groźna fala wiatru zmierza na wschód

Omawiana wcześniej fala wiatru wkroczyła około godziny 12 w poniedziałek do zachodniej, południowo zachodniej Polski znad Niemiec. Lokalnie porywy wiatru przekraczają 90 km/h. Wysoko w górach, czyli na stacji IMGW na Śnieżyce porywy osiągają aż 150-173 km/h. Wpływ ma na to m.in nisko zawieszony prąd strumieniowy, nazywany również LLJ, czyli Low Level Jet.

Na skutek przechodzenie silnego wiatru przez Polskę obrażenia odniosły dwie osoby w okolicach Świebodzina, gdzie bus uderzył w przyczepę zniesioną przez wichurę. Powalone drzewa zablokowały ulice Wrocławia i Szczecina.

W kolejnych godzinach fala silnego wiatru przemieszczać będzie się dalej na wschód. Popołudniu i wieczorem dotrze do centralnej i wschodniej części kraju. Wiatr lokalnie może przekroczyć 90 km/h, co prowadzić będzie do wiatrołomów i przerw w dostawach energii elektrycznej. Można to prześledzić na grafikach poniżej z modelu GFS I ECMWF.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej