Pogoda. Dziś nasza część Europy znalazła się na skraju niżu znad środkowej Szwecji.Tylko na południu zaznaczył się klin wyżu znad Atlantyku. Na północy aurę kształtował dodatkowo front atmosferyczny. Z północnego zachodu do kraju napływała chłodna i wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Obserwowano niewielkie wahania ciśnienia.
Pogoda. Najwięcej wilgoci na północy, tam też opady i burze
W nocy ze środy na czwartek Polska ma być w zasięgu niżu znad Zatoki Botnickiej, w chłodnej i wilgotnej masie powietrza polarnego. Zjawiska burzowe są możliwe na środkowym i wschodnim wybrzeżu. W czasie przechodzenia nocnych zjawisk konwekcyjnych na północy możliwe są silne porywy wiatru do 90 km/h. Związane głównie z utrzymującym się dużym gradientem barycznym. Opady w czasie przechodzenia chmur burzowych mogą sięgnąć do 10-35 mm.
Anomalia w polu ciśnienia dla Europy i obszarów przyległych, 19 sierpnia 2021, 00 UTC
Podczas najbliższej nocy głównie w nocy w centrum i na południu pogodnie i bez opadów. Na północy może zdarzyć się deszcz, a nawet burze. Termometry wskażą od 10°C, 11°C na wschodzie i miejscowościach podgórskich do 17°C nad morzem. Wiatr na północy kraju w porywach do 65, nad morzem do 90 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza w drugiej części nocy według modeli ICON
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC