Pogoda. Dzisiaj na wschodzie, południu i południowym wschodzie zaznaczyła się płytka zatoka niżowa z pofalowanym frontem atmosferycznym przemieszczającym się na zachód, natomiast nad południowy zachód nasunęłą się płytka zatoka znad Niemiec. Tylko północ kraju znalazł się pod wpływem słabego wyżu.
Pogoda. Front ciepły ma wędrować dalej na północny-zachód
Najbliższa noc nie przyniesie istotnych zmian. Przeważający obszar Polski ma być w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Jednak co istotne w nocy z południowego wschodu ku centrum przemieszczać się będzie front atmosferyczny o charakterze ciepłym oddzielająca ciepłe powietrze polarne morskie od napływającego nad południowo-wschodnią część kraju gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W dalszym ciągu wystąpią korzystne warunki do rozwoju konwekcji. Szczególnie w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego, który powodować będzie unoszenie, ciepłego wilgotnego powietrza na linii frontu atmosferycznego.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 11.07.2021, 18 UTC
Pogoda. Burze szczególnie aktywne w pierwszej części nocy, ale miejscami w strefie frontu ciepłego utrzymają się całą noc
Powietrze zalegające w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego cechować będzie się podwyższoną zawartością wody opadowej (TPW do 40 mm. Natomiast współczynnik zmieszania w warstwie 0-500 m do 12-14 g/kg), Energia dostępna drogą konwekcyjną nie będzie duża, ale powinna wystarczyć do tworzenia się burz po zachodzie słońca. Po zachodzie słońca konwekcja będzie mieć głównie charakter uniesiony. Przepływ mas powietrza ma być słaby. Zwiększone pionowe ścinanie wiatru wystąpić może tylko na południowym-zachodzie kraju, gdzie ulokuje się ośrodek górnego niżu. Na skalę synoptyczną może on powodować również rozwój chmur burzowych Cb.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań w przedziale czasowym od 18:45 do 20:45 na obszarze Polski i obszarach przyległych
Szczególnie groźne burze występować będą w pierwszej części nocy, ale miejscami w strefie frontu ciepłego oraz linii zbieżności wiatru wewnątrz masy. W czasie burz opady do 20-30 mm, miejscami zwiększona aktywność elektryczna. Początkowo grad do 2-3 cm. Szczególnie z konwekcji zainicjowanej z poziomu gruntu wieczorem. Podczas burz porywy początkowo do 80 km/h.
Prognoza burz na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)
Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane, miejscami i okresami duże. W drugiej części nocy wystąpią w wielu miejscach rozpogodzenia. Gdzieniegdzie przelotne opady i burze. Szczególnie aktywne w pierwszej części nocy. Początkowo grad. Miejscami rozwiną się mgły ograniczające widzialność do 300-400 metrów. Szczególnie na obszarach, gdzie wcześniej występowały obfite opady atmosferyczne pochodzenia burzowego.
Temperatura minimalna od 15°C do 19°C, na Podhalu około 13°C, 14°C.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza według modelu ICON w drugiej części nocy.