Pogoda na noc z piątku na sobotę. W dalszym ciągu wysoka temperatura. Jednak z północy schodzić ma front chłodny. Wystąpią opady deszczu i spodziewany jest silny wiatr. Sprawdźmy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.
Pogoda. Wyjątkowo ciepły koniec 2021 roku
Koniec roku przynosi w Polsce nadzwyczaj wysokie temperatury jak na koniec grudnia. Odchylenie temperatury od normy z okresu bazowego 1991-2020 sięga nawet 10°C/14°C. Najcieplej było dziś na południowym-zachodzie i zachodzie kraju. Chłodniej w tym czasie było na wschodzie, a zwłaszcza na północnym-wschodzie, czyli polskim biegunie zimna. Temperatura w ostatnim dniu 2021 roku były charakterystyczna dla przedwiośnia, ale nie zimy. Jest to spowodowane adwekcją bardzo ciepłej masy powietrza z zachodu i południowego-zachodu, czemu sprzyja ulokowanie głębokiego niżu nad Atlantykiem.
Temperatura zanotowana na wybranych stacjach pomiarowych na obszarze Starego Kontynentu. Największy mróz panował na wschodzie i północy Europy. Bardzo ciepłe powietrze objęło jednak przeważający obszar Europejskiego Obszaru Synoptycznego na koniec roku.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 31.12.2021, 06 UTC. Obrazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa
Pogoda. Niżowa aura dominowała w ostatni dzień roku
W ostatni dzień roku dominowała ciepła. ale niżowa pogoda. Termometry pokazały od 10-14℃ na południu i zachodzie, 4-10℃ na północnym wschodzie i wschodzie. W nocy z 31 grudnia /1 stycznia i w pierwszy weekend nowego roku podobny charakter pogody. Z tendencją do ochłodzenia na północnym wschodzie już w sobotnią noc, nawet do zera. Jednak w pierwszą niedzielę nowego roku czeka nas ponowny wzrost temperatury do około 6-8℃. Wystąpią opady deszczu o charakterze słabych opadów ciągłych i mżawki. Na nizinach i w górach powodować będzie to dalsze topnienie pokrywy śnieżnej i zanik zjawisk lodowych na akwenach i rzekach. Wiatr umiarkowany, lokalnie silny i porywisty wiatr z kierunków zmiennych będzie proces ten przyspieszał. Najpierw wiatr z kierunków południowych zmieniał będzie kierunek ma zachodni i północno zachodni, w niedziele ponownie na południowy. Cyrkulacja strefowa utrzyma się przynajmniej przez całą pierwszą dekadę stycznia, skutkując dużą zmiennością aury.
Nadzwyczaj wysokie temperatury w ostatnich dniach roku spowodowane są wynoszeniem ciepła z szerokości podzwrotnikowych w górnym klinie, sięgającym Wysp Brytyjskich i Islandii. Nad Oceanem Atlantyckim w dalszym ciągu tworzyć będą się układy niskiego ciśnienia przemieszczające się na wschód. Przyniesie to dlatego wysokie temperatury jak na styczeń, chociaż okresami z północy spłynąć mogą chłodne masy powietrza, przynosząc opady śniegu i mróz.
Sytuacja synoptyczna na 1.01.2022 r, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD
Pogoda na noc. Dużo chmur, opady oraz wysoka temperatura
W piątek na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże i całkowite. Głównie na Dolnym Śląsku po południu większe przejaśnienia. W wielu regionach obserwowano opady deszczu, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym. Spodziewana suma opadów do około 10 mm na Pomorzu Gdańskim. Lokalnie silne zamglenia, na wschodzie lokalnie mgły adwekcyjne ograniczające widzialność do 200 metrów. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od około 8°C, 10°C na wschodzie, około 11°C w centrum, do około 13°C, 14°C na zachodzie kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 110 km/h.
Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże, na północy większe przejaśnienia. Nie zabraknie na przeważającym obszarze Polski opadów deszczu. Szczególnie w Tatrach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu prognozowana suma opadów do około 10 mm, w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od 3°C, 4°C na wschodzie, około 7°C w centrum do 9°C, 11°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 110 km/h. W Tatrach wiatr powodował będzie zawieje śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura na 1.01.2022 r., 04Z według modelu ICON
Cała redakcja portalu Fani Pogody życzy Wam wszystkiego najlepszego w 2022 roku!
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC