Pogoda na noc 20/21 listopada 2021. Deszcz szczególnie w północnej, wiatr nie będzie na nizinach stanowił już tak dużego zagrożenia.
Pogoda. Cyrkulacja strefowa wpływa na pogodę w Polsce
W przedostatni weekend listopada znajdujemy się w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej. Powietrze nie płynie do nas wprost znad Atlantyku, a dokładnie z południowego-zachodu. Według danych pomiarowych z sieci IMGW-PIB w wielu regionach Polski temperatura była dwucyfrowa. Chłodniej zacznie robić się pod koniec weekendu, a dopiero na początku przyszłego tygodnia znajdziemy się pod wpływem powietrza arktycznego. Wystąpią sprzyjające warunki do pojawienia się przymrozków. Opady śniegu możliwe są w górach i na obszarach podgórskich. Najsilniejsze porywy wiatru występowały w dzielnicach północnych, nieco słabsze były w centrum i na południu. Należy zwrócić uwagę, że zachmurzenie, które zalegało w ostatnich dniach hamuje nocne spadki temperatury i utrudnia miejscami dzienne nagrzewanie planetarnej warstwy granicznej po wschodzie słońca.
Znaczna prędkość wiatru i wystąpienie w ciągu ubiegłej doby wichury, było spowodowane ulokowaniem niżu wtórnego, który znad Skandynawii wędrował nad Rosję. W tym samym czasie nad Europą Zachodnią i Północnym Atlantykiem znajduje się silny wyż. Pomiędzy tymi dwoma układami występował duży poziomy gradient ciśnienia. Koniec weekendu przyniesie początek spływu chłodnych mas powietrza, a szczytowa faza ochłodzenia przypadnie na początku przyszłego tygodnia. Noce będą zimne i z ujemną temperaturą. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń.
Ciśnienie atmosferyczne na 21.11.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda. Sobota przynosiła słabszy wiatr w Polsce
W sobotę na przeważającym obszarze Polski było zachmurzenie na ogół duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie pojawiły się większe i dłuższe rozpogodzenia. Lokalnie obserwowano na zobrazowaniach radarowych opadowy deszczu. Szczególnie na północy i północnym wschodzie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 7°C, 8°C na północnym wschodzie i w kotlinach górskich do 11°C, 12°C nad morzem i na zachodzie oraz wschodzie. Z uwagi na wciąż utrzymujący się duży gradient ciśnienia. Wiatr był umiarkowany, natomiast na północy okresami dość silny. Szczególnie nad morzem silny, od 35 km/h do 50 km/h, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem porywy wiatru do około 70 km/h, na północy i w centrum kraju do 60 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 75 km/h.
Nadchodząca noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, szczególnie w południowej połowie kraju. Przeważnie w północnej połowie Polski miejscami opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie opady mżawki. Gdzieniegdzie w kotlinach beskidzkich mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od 4°C na południu do 9°C w centrum i nad morzem; w obszarach podgórskich od 1°C do 3°C. W dalszym ciągu panować ma pogoda niżowa. Nadchodzącej nocy wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Szczególnie w górach porywy wiatru do 70 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 21.11.2021, 05UTC według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC