Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Będzie lokalnie słaby deszcz, gdzieniegdzie wystąpi silna mgła. Będzie także oblodzenie dróg i chodników na krańcach południowych i północno-wschodniej części kraju.
W pierwszy dzień nowego roku. Obszar naszego kraju jest w obszarze przejściowym między niżem znad północnej Rosji i głębokim niżem atlantyckim. Zaznaczy się ponadto wpływ klina wyżu znad Morza Śródziemnego. Obszar podwyższonego ciśnienia sięga od Zatoki Botnickiej, wraz z tylnymi peryferiami niżu rosyjskiego sprowadza na krótko nad nasz obszar chłodniejsze masy powietrza z północy. Dlatego też na Suwalszczyźnie i Podlasiu najbliższej nocy temperatura spaść może do zera stopni lub niżej, a w centrum. Kolejne dni ciepłe jak na pierwsze dni stycznia, w połowie tygodnia powinniśmy odnotować ochłodzenie.
Sytuacja synoptyczna na 2.01.2022 r., 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego
Pogoda. Dużo chmur i miejscowe opady w Polsce
W sobotę dominowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie wystąpiły przelotne opady deszczu, głównie na południu, i tam suma opadów mogła sięgnąć do około 5 mm. Szczególnie na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem, wysoko w Karpatach śnieg. Ponadto w Tatrach lokalnie wystąpił przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Gdzieniegdzie na wybrzeżu mgła, ograniczająca widzialność do 300 m. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 5°C na Podhalu i północnym wschodzie, około 10°C w centrum do 13°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na północnym wschodzie w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach do 70 km/h. W Tatrach wiatr będzie powodował zawieje śnieżne.
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na południowym zachodzie z rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, zwłaszcza na południu i w zachodniej połowie kraju. Głównie w górach opady śniegu. Natomiast nad ranem na północnym wschodzie możliwe opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy -4°C na północnym wschodzie, około 4°C w centrum, do 7°C na krańcach zachodnich. Lokalnie w obszarach podgórskich spadek temperatury poniżej 0°C będzie powodował zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i krańcach południowych okresami porywisty, z kierunków zmieniających się. Wysoko w górach nad ranem porywy wiatru do 60 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura, 2.01.2022 r., 5 UTC dla Polski według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC