Pogoda w nocy z piątku na sobotę będzie zaskakiwać. Czekają nas miejscami silne zamglenia, w wielu regionach niska temperatura jak na lipiec. Spodziewany także nasilający się stopniowo wiatr.
Wzrastać ma stopniowo dynamika w pogodzie. Szczególnie w drugiej części
Wiele wskazuje jednak, że w północnej części kraju pojawią się burze w drugiej części nocy i nad ranem, kiedy to nasunie się głęboka zatoka niżowa związana z niżem znad Skandynawii i wymusi rozwój ruchów wstępujących. Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się niska. Pomimo małej chwiejności, wspomaganie konwekcji zapewni przednia część zatoki niżowej oraz rejon lewego wyjścia prądu strumieniowego. Burzom towarzyszyć mają przede wszystkim opady do 10-15 mm, lokalnie wiatr do 70 km/h.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)
Prognozy wskazują, że czeka nas dynamiczna niżowa pogoda. Typowa dla postępującego ochłodzenia od północnego-zachodu. Nie można wykluczyć, że w sobotę prędkość wiatru w zasięgu chmur Cumulonimbus sięgnie 70- 100 km/h. Co więcej w tym samym czasie w tylnej części wspomnianej zatoki, następować będzie kompensacja ciśnienia i geopotencjału w całej troposferze na skutek rozbudowy klina wyżowego od Wysp Brytyjskich po Morze Norweskie, co spowoduje niewielką, ale istotną zmianę napływu powietrza na bardziej północny napływającego do nas znad południowych akwenów Morza Norweskiego przez południową Skandynawię i zachodni Bałtyk i zrobi się rześko, a temperatura obniży się o kolejne parę stopni. Weekend będzie więc chłodny. Na istotne ocieplenie i lokalne upały postępujące krótkotrwale od zachodu możemy liczyć w przyszłym tygodniu.
Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Natomiast na północy i zachodzie przelotne opady deszczu i postępujące pogorszenie pogody. Szczególnie w pasie nadmorskim lokalnie burze, w głębi lądu lokalne silne zamglenia. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C, w dolinach górskich od 6°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz oraz wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 16.07.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC