Pogoda: Pierwsze silne zjawiska burzowe nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza

Dzisiaj Polska jest w polu słabogradientowym pod wpływem wyżu z centrum nad Litwą. Na północnym-wschodzie, wschodzie i w centrum zaznacza się front atmosferyczny przemieszczający się stopniowo z północy na południe. Poprzedza go zbieżność, na której powstają burze.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 2.06.2019 r. godzina 12 UTC, widoczny schodzący na południe front atmosferyczny.

Niedzielne burze tworzą się w warunkach słabego przepływu mas powietrza. W słabej i umiarkowanej chwiejności termodynamicznej. Na ogół są to pojedyncze komórki burzowe, bądź struktury wielokomórkowe.

Występują opady deszczu na trasie od 10 mm do 25 mm, prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 2 cm i wiatr do 75 km/h. Zmierzają one powoli na południe i południowy-zachód.

Obecnie grzmi m.in w okolicach miejscowości Parzynów i Kępno (woj. wielkopolskie), ale także na Ziemi Łódzkiej. Wyładowania zanotowano w rejonie Zduńskiej Woli, Łodzi i Łęczycy.

Zjawiska burzowe notowane są także na Mazowszu. Pioruny wystąpiły w pobliżu Tarczyna (woj. mazowieckie), ale także Żyrardowa. Na południe od Płońska i w obrębie Warszawy.

Grzmi także w pobliżu Kozienic, na północny-wschód od Radomia. Burze obserwowano są także na Podlasiu, w rejonie Hajnówki. Wkrótce burze możliwe są także na Lubelszczyźnie, szczególnie silne na północy regionu.

Szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Pod wieczór zjawiska mają słabnąć, natomiast w nocy zaniknąć.

Prognozowany obszar burz w niedzielę według IMGW-PIB, najgroźniej ma być w kolejnych godzinach w żółtym obszarze.

Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

Obraz radarowy z polskiej sieci POLRAD, produkt CMAX ukazujący obszar komórek burzowych. Przeważnie są one pojedyncze i mało trwałe, utrzymują się od 15 minut do godziny, powstają także multikomórki słabo zorganizowane.

Rozwój konwekcji doskonale widoczny jest na zdjęciach satelitarnych z ostatnich 2 godzin

Położenie opadów i burz poniżej