Pogoda: Nadchodzą upały do 35°C i gwałtowne burze do Polski

Wiele wskazuje, że w najbliższych dniach czeka nas istotny wzrost temperatury, miejscami na termometrach będzie ponad 30 stopni. Prognozowane są również burze, jakie lokalnie mają być gwałtowne. Prawdopodobnie ostatnie dni lipca przyniosą istotne ochłodzenie w całym kraju.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dochodzi do istotnej przebudowy pola barycznego, która spowoduje napływ dużo cieplejszej, ale i także chwiejnej masy pochodzenia zwrotnikowego. Prognozowane są dlatego burze i upały.

Adwekcja coraz cieplejszej masy z południa rozpocznie się już w sobotę. Napływ dużo cieplejszego powietrza o cechach zwrotnikowych rozpocznie się za frontem ciepłym od naszych południowych sąsiadów, czyli Czech oraz Słowacji.

Postępujący napływ z kierunków południowych przyniesie istotną zmianę warunków pogodowych w naszym kraju. W gorącym, ale zarazem wilgotnym i niestabilnym powietrzu z powodzeniem tworzyć będą się chmury burzowe Cumulonimbus. Ich inicjacja możliwa będzie nie tylko w ciągu dnia, ale także w porze nocnej na lokalnych strefach zbieżności wiatru, szczególnie w nocy z niedzieli na poniedziałek w pasie od Wielkopolski przez Mazowsze i punktowo Lubelszczyznę. Grzmieć ma również wieczorami oraz w nocy podczas nocy z poniedziałku na wtorek. Przed nami dynamiczny okres w pogodzie.

Największe ryzyko burz jest spodziewane na lokalnych strefach konwergencji wiatru, w pobliżu zatok niżowych oraz frontach atmosferycznych. Początkowo na ciepłym froncie, jakie jutro ma przemieszczać się w kierunku dzielnic centralnych, ale także na początku tygodnia, gdy front chłodny zacznie wypierać mocno rozgrzaną masę pochodzenia zwrotnikowego.

Modele prognozują, że burze rozwiną się lokalnie w najbliższych dniach na obszarze województw północnych, ale także na południowym – wschodzie, wschodzie oraz w centrum i na południu, ale także zachodzie.

Burze te przyniosą punktowe opady deszczu od 10 mm do 40 mm, jakie lokalnie mogą spowodować zalania, ale także grad od 1 cm do 3 cm oraz wiatr do 80 km/h, lokalnie nieco więcej. Co więcej najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus charakteryzować będą się istotnie podwyższoną aktywnością elektryczną.

Prognozowany obszar burz w sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB), lokalne burze możliwe w niemal całym kraju

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Burze są zjawiskiem lokalnym, dlatego zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań. Niejednokrotnie w jednej miejscowości Słońce, gdy 5 km dalej występuje burza z gradem.