Pogoda będzie stabilna z uwagi na przemieszczanie się migrującego na wschód wyżu barycznego. Zjawiska burzowe nie są prognozowane.
Pogoda w nocy będzie stabilna za sprawą wyżu, który znajdzie się nad Polską
Ubiegłej nocy doszło do rozwoju ośrodka niżowego nad Morzem Bałtyckim. Z biegiem dnia przesuwał się on na wschód. Z tym układem niżowym związany był system frontów atmosferycznych. Ponadto przez nasz kraj przemieszczał się drugorzędny front chłodny. Chmury burzowe tworzyły się dziś głównie za frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym. Od zachodu dodatkowo rozbudowywał się klin wyżowy, przynosząc krótkotrwałą stabilizacje warunków pogodowych.
Rozbudowujący się klin wyżowy nie będzie stwarzał korzystnych warunków do rozwoju nowych burz w porze nocnej. Centrum antycyklonu przemieszczać ma się na wschód.
Pogoda. Prognozowany rozkład pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami według modelu GFS na 3.06.2022, 00Z
Dzisiaj znaleźliśmy się w znacznie chłodniejszym powietrzu polarno morskim płynącym z północnego-zachodu. Dodatkowo w dzielnicach północnych występowały burze. Sporadyczne dni gorące zdarzyć mogą się do końca pierwszej dekady czerwca. Najcieplej będzie na zachodzie, południu i centrum. Najchłodniej natomiast na północy. Dominować mają głównie opady pochodzenia burzowego, dlatego okażą się mocno nierównomierne i ograniczone obszarowo. W kolejnych dniach będziemy publikować bardziej szczegółowe prognozy pogody.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych na 2 czerwca 2022 według sieci Blitzortung
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północy zanikające przelotne opady deszczu i burze. Nad ranem w rejonach podgórskich prawdopodobna krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na południowym zachodzie i 11°C nad morzem. Wiatr słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany, zachodni.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC