Pogoda na noc z czwartki na piątek. Prognozowana jest noc tropikalna, zjawiska burzowe przemieszczać mają się na linii zbieżności z zachodu na wschód kraju.
Pogoda. Dynamiczna aura na zachodzie kraju, letni burze i noc tropikalne
Do Polski płynie znad Północnej Afryki gorące masy powietrza zwrotnikowego suchego. Masa ta pozostanie jeszcze nad terytorium centralnej oraz północnej części Europy, w tym Polski, przez kilka najbliższych dni. Jednak już w niedzielę zrobi się na chwile chłodniej w całym kraju. Upał zacznie wracać do kraju od poniedziałku, wkraczając nad dzielnice zachodnie.
Zdjęcie satelitarne wykonane jeszcze w spektrum widzialnym o godzinie 20:30 dla Polski z widocznymi burzami na zachodzie. Na poniższej grafice zostały dodatkowo zaznaczone wyładowania atmosferyczne
Pogoda. Burze będą występować na linii zbieżności wiatru
Prognozy numeryczne sugerują, że w pierwszej części nocy z czwartku na piątek nasz kraj znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, za którą odpowiedzialny jest ośrodek niżowy, który znajduje się na pograniczu Danii i Szwecji. Co więcej z zachodu na wschód wędruje front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który według bieżących danych obserwacji jest poprzedzony linią zbieżności pola wiatru.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.07.2022, 18 UTC dla Polski z widoczną linią zbieżności, która poprzedza chłodny front
Aczkolwiek przed frontem utrzymywać ma się gorąca masa powietrza zwrotnikowego suchego, zaś za nim napłynie nieco chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze nad zachodnią część kraju.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)
Zjawiska burzowe mogą utrzymać się przez całą noc z czwartku na piątek
Dziś wieczorem niedosyt wilgotności się zmniejszył, co doprowadziło do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Wyraźnie obniżył się poziom kondensacji chmur. Ponadto od zachodu wkroczyła kolejna płytka zatoka z dogodnymi warunkami do ich rozwoju, zarówno jeśli chodzi o niestabilność jak organizację. Z obserwacji satelitarnych i radarowych wynika, że aktywność zatoki jest większa niż w godzinach południowych. Dlatego obserwujemy tak dynamiczny rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji w zachodniej części kraju. Szczególnie w pierwszej części nocy zjawiska burzowe charakteryzować mogą się podwyższoną aktywnością, przybierać mogą również formę struktur wielokomórkowych. W burzach początkowo możliwe są porywy wiatru do 70-80 km/h, zdarzyć może się także grad miejscami powyżej 2 cm i opady deszczu, przejściowo i punktowo o natężeniu do ok 10-15 mm/10 min i całkowitej wysokości do ok. 30 mm. Aktywność burz utrzymywać się będzie przez całą noc, a ich strefa występowania stopniowo będzie się przesuwać na wschód.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory wyładowań, 21.07.2022 za okres od 18:15 do 20:15 na obszarze Polski i krajach przyległych
Noc z czwartku na piątek przyniesie na wschodzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 15 mm, lokalnie około 30 mm. W najchłodniejszej części nocy od 17°C do 21°C; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat od 11°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych i zachodnich. W górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do około 65 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Położenie burz i opadów online.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 22.07.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC