Pogoda będzie dynamiczna. Silne opady głównie o charakterze konwekcyjnym, miejscami zanikające burze w Polsce

Pogoda stanie się dynamiczna. Silne opady głównie o charakterze konwekcyjnym, stopniowo zanikające burze po zachodzie słońca.

Pogoda będzie dynamiczna. Układ frontów wędruje na wschód

W poniedziałek na wschodzie kraju i na Mazurach oraz częściowo w centrum obserwowany rozwój umiarkowany chmur kłębiastych, dalej na zachodzie chmur było mało albo wcale, tam bowiem przebiegała oś nieznacznego klina wyżowego, ale już od wieczora pojawiały się pierwsze pasma Cirrusów, nanoszonych znad Niemiec i Czech. Ponadto nad Alpami w obszarze silniejszej konwekcji przemieszczały się przez Bawarię, Dolną Austrię i Czechy, obecnie są już nad Węgrami, zaś zachmurzenie wysokie i średnie słabo wyrażonego frontu ciepły przebiegał przez Polskę, osiągając rano linię Kołobrzeg-Łódź-Tarnów. Krawędź tego zachmurzenia wolno posuwa się na wschód, natomiast zobrazowania radarowe wskazały na prawdopodobieństwo opadów deszczu.

Pogoda. Prognoza ciśnienia na 25.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda. zatoka niżowa w kraju

Co więcej w środkowej troposferze jest obecny wąski klin ciepła przebiegający południkowo. Stopniowo przesuwa się na wschód i zanikając. Burze pojawiły się dziś na przedpolu frontu chłodnego, gdzie zaznaczyła się linia zbieżności wiatru.

Burze będą zanikać stopniowo w nocy. Kolejne możliwe w środę we wschodniej części kraju

W środę adwekcja z zachodu przyniesie nad całą Polskę chmury z opadami przelotnymi, pojawią się w wielu miejscach właściwie w całym kraju, ale charakter opadów przelotnych nie zapewnia równomiernego rozmieszczenia. Na wschodzie możliwe są nawet punktowe burze.

Zobrazowania radarowe, informacje z detektorów wyładowań ujawniają, że burze występują w woj. wielkopolskim. Grzmi zwłaszcza na północny-zachód od Poznania. Wyładowania pojawiły się także na Pomorzu Zachodnim. Burze i dynamiczną pogodę można śledzić na radarach meteorologicznych.

Przed godziną 21 we wtorek zjawiska burzowe występują na Pomorzu Zachodnim w rejonie Drawna, na północnym zachodzie Wielkopolski w rejonie Puszczy Noteckiej oraz w okolicach Łodzi. Natężenie opadów nie przekracza 10-15 mm/h. Porywy wiatru mogą lokalnie osiągać do około 70 km/h. W kolejnych godzinach silniejsze burze możliwe są na pograniczu województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego oraz nad województwem łódzkim. Opady deszczu w czasie burz mogą lokalnie osiągać około 20 mm, a porywy wiatru, zwłaszcza na zachodzie kraju, 75 km/h – informuje Burza-Alert-IMGW

Pogoda. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za minione 120 minut na obszarze Polski

pogoda. burze w polsce

Noc z wtorku na środę charakteryzować ma się w wielu regionach zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Ponadto w wielu regionach przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Możliwa wysokość opadów podczas burz około 15 mm, lokalnie 25 mm. Co więcej w kotlinach karpackich lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy 10°C do 14°C, nieco chłodniej  6°C, 8°C w Karpatach i na Pomorzu Zachodnim.  Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 75 km/h, z kierunków południowych skręcający na zachodni.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 25.05.2022, 04Z według niemieckiego modelu ICON

pogoda stanie się dynamiczna