Pogoda. Potężne ponad 40°C upały wdzierają się do Europy. Potem gwałtowne burze

Fala silnych upałów zaczyna zaznaczać się na zachodzie Europy. Na szczęście w Polsce w perspektywie kilku najbliższych tygodni nie widać tak silnej fali wysokich temperatur. Do naszej części Starego Kontynentu upał powróci już jutro do zachodniej połowy kraju. W czwartek w zachodnich dzielnicach RP będzie nawet 32°C.

Napływowi do zachodniej Europy mocno rozgrzanej masy zwrotnikowej sprzyja specyficzny rozkład pola ciśnienia. W tej części Europy obserwuje się występowanie układu Omega, jaki sprzyja pogodnej i stabilnej pogodzie. Natomiast na Atlantyku, zwłaszcza po zachodniej stronie znajduje się głęboka zatoka niżowa. Oś klina wyżowego sprzyja wynoszeniu ciepłego, gorącego powietrza o obszarze źródłowym znad Afryki. U nas trwa typowe lato z niewysoką temperaturą. Jednak od jutra do Polski wróci upał.

W kolejnych dniach wyż zacznie migrować w kierunku Skandynawii, a jego miejsce zatoka niżów i fronty atmosferycznych znad Atlantyku.

Opisywane procesy doskonale są widoczne w środkowej troposferze poniżej.

Prognozowany temperatury we Francji dziś przez model GFS

Prognozowana temperatura w środę na 2 m przez model GFS we Francji

Czwartek ostatnim dniem z silną falą upałów

Wiele wskazuje, że czwartek będzie ostatnim dniem na przeważającym obszarze Francji, gdy panować będzie silny upał. Do tej części Europy zbliży się front chłodny powodujący wymianę masy powietrza na dużo chłodniejszą znad Atlantyku. Spodziewane są tam także silne burze.

W piątek dużo chłodniej na obszarze Francji

Już w piątek na przeważającym obszarze Francji termometry pokażą poniżej 30 stopni. W sobotę upał panować ma tylko na krańcach południowo-wschodnich tego kraju.

Prognozowana anomalia temperatury na 24.07.2019 r. dla Europy na 2 m n.p.g przez model GFS względem okresu referencyjnego 1979 r. – 2010 r.

Miejscami na przykład w czwartek temperatura w tej części Europy będzie 12 stopni powyżej normy wieloletniej

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 2 m.n.p.g dla Europy przez model GFS

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl