Pogoda rozczaruje miłośników zimy w kolejnych tygodniach. Śnieg i mróz tylko w epizodach. Luty 2024 idzie na rekord anomalii temperatury w Polsce

Pogoda w kolejnych tygodniach będzie często rozczarowywać miłośników zimy. Śnieg i mróz pojawi się tylko w epizodach do końca lutego 2024. Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy idzie na rekord, jeśli chodzi o anomalie temperatury względem lat 1991-2020 r.

Pogoda w lutym zaskakuje. Wysoka temperatura utrzymuje się w Polsce

Mamy najnowsze prognozy numeryczne, które wskazują, że do końca lutego, a nawet w pierwszych tygodniach marca 2024 r. nie powinniśmy się spodziewać nawrotu zimowych warunków pogodowych. Istnieje duża szansa, że ostatni miesiąc meteorologicznej zapisze się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich. Zima termiczna nie wróci do Polski do końca miesiąca. Do 25 lutego 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około 5.8°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Zagrożony może być krajowy rekord, który ustanowiony został lutym 1990 roku.

Prognoza anomalii miesięcznej temperatury do 25 lutego 2024 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Źródło mapy: meteomodel.pl

duża dodatnia anomalia temperatury
Duża dodatnia anomalia temperatury do 25 lutego 2024 w Polsce, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. Źródło: meteomodel.pl

Na początku lutego predykcje pochodzące z modelu europejskiego ECMWF wskazywały, że druga połowa lutego 2024 r. przyniesie dużo niższe wartości na termometrach oraz powrót zimowej i śnieżnej pogody do Polski. W kolejnych tygodniach obserwowaliśmy jednak istotne zmiany w prognozach europejskiego modelu w kierunku wiosennych wartości na obszarze naszego kraju. Rozpoczynają się wyraźne zmiany w strukturze wiru polarnego. Obserwujemy rozwój następnego w tym sezonie ocieplenia stratosferyczne. Wpłynie to jednak pogodę w Europie ze znacznym opóźnieniem. Do końca miesiąca nie spodziewamy się nawrotu zimowych warunków pogodowych. Tylko okresami nocami i w godzinach porannych zdarzać będzie się niewielki mróz. Największy w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Temperatura przez większość czasu charakteryzować ma się wartościami powyżej normy wieloletniej.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 17.02.2024 r. do 26.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

zima i dynamiczna pogoda w Polsce
Bardzo ciepło do 26 lutego 2024 r. w kraju według ECMWF. Pogoda zaskoczy w trzeciej dekadzie lutego 2024. Źródło: CMM IMGW

Niewielkie ochłodzenie, a potem znów kilkanaście stopni na plusie w nowym tygodniu

Krótkie ochłodzenie prognozowane jest w okolicach przełomu 2 i 3 dekady lutego 2024 r., lecz nie okaże się one trwałe. Najniższe temperatury zanotujemy w okolicach 18-20 lutego 2024 r., gdy to powszechny okaże się mróz w niektórych rejonach Polski. Wygląda na to, że najniższe temperatury w tym sezonie za nami. Średnia dobowa temperatura powietrza w kolejnych dniach będzie charakterystyczna dla przedwiośnia i wczesnej wiosny termicznej. W okolicach 22-26 lutego 2024 r. czeka nas bardzo ciepły okres synoptyczny.

Prognoza minimalnej temperatury powietrza w okresie od 17.02.2024 r. do 26.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

zima i mróz w Polsce
Mróz będzie słaby i to tylko nocami oraz o świcie i tylko w formie epizodów. Źródło; CMM IMGW

Akcenty zimowe w postaci opadów śniegu będą niezwykle rzadkie do końca lutego 2024 r. Predykcje modeli europejskich pokazują, że epizody zimowe w postaci opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem pojawią się w poniedziałek w rejonie Sudetów, Warmii i Mazur, Beskidu Śląskiego, Tatr i Podhala oraz Bieszczad, ale zimy z tego nie będzie. Trzecia dekada lutego 2024 r. przyniesie przeważnie temperatury powyżej normy wieloletniej. Śnieg, jeśli okresami, popada to szybko, stopnieje co wynikać, będzie z przewagi dodatnich wartości na termometrach. Średnia dobowa temperatura powietrza charakterystyczna powinna być dla przedwiośnia ze średnią dobową temperaturą do 5°C i wiosną termiczną przekraczającą 5°C.

Pogoda długoterminowa wskazuje ekstremalne odchylenie temperatury w Polsce

Prognoza rodzaju opadu atmosferycznego na kolejne tygodnie według predykcji modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

dynamiczna pogoda w Polsce
Częste opady atmosferyczne i rzadki śnieg. Źrodło: CMM IMGW

Predykcja średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 17.02.2024 r. do 26.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

wiosna termiczna w kraju
Wiosna termiczna i przedwiośnie w pogodzie na obszarze Polski. Źródło: CMM IMGW

Ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej w Polsce

Imponująco przedstawiają się najnowsze prognozy modeli, które sugerują, że do 25 lutego 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury względem lat 1991-2020 r. będzie wyższa o ponad 5.8°C od normy wieloletniej. Jest szansa, że ustanowimy nowy rekord anomalii miesięcznej dla lutego, przebijając rekord z 1990 roku. Wtedy odchylenie temperatury od normy wieloletniej przekroczyło 5.6°C na przeważającym obszarze Polski.

pogoda szykuje niespodziankę
Bardzo duża dodatnia anomalia temperatury do 23 lutego 2024 r. i w kolejnych tygodniach

Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 23.02.2024 r. do 1.03.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda zaskoczy w kolejnych tygodniach
Pogoda szykuje niespodziankę na przełomie lutego i marca w Polsce

Bardzo ciepło do końca lutego, a nawet na początku marca 2024 r. Pogoda będzie okresami iście wiosenna

Prognozy modeli europejskich i amerykańskich jasno sygnalizują, że koniec lutego będzie przynosił dominacje ciepłych mas powietrza, co wynikać ma m.in z wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej, która transportować będzie bardzo ciepłe masy powietrza do naszej części Europy. Niewykluczone, że ciepły okres synoptyczny przeciągnie się nawet na pierwsze tygodnie marca. Do tego czasu, jeśli zdarzą się opady stałe, to nie utworzą one na nizinach i wyżynach trwałej pokrywy śnieżnej. Również w wysokich partiach gór śnieg ma mieć okresami tendencje do osiadania i topnienia. W ostatnich dniach lutego zobaczymy okresami ponad 10-16°C na przeważającym obszarze Polski, a w przypadku występowania fenu do około 18°C.

Pojawiać będą się częste opady deszczu, a okresami również silny wiatr o skali wichury. Jest szansa, że trend pogodowy zmieni się z biegiem marca, gdy to powinna zmniejszyć się aktywność cyrkulacji atlantyckiej i rozpadem wiru polarnego. Wkrótce jednak podamy kolejne prognozy, gdy to wyliczenia się ustabilizują, bo prognozy trendu powyżej 2 tygodni ulegają wciąż dynamicznym zmianom.

Zobacz też: Mróz -20 stopni na wschodzie Europy

Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna średniej anomalii temperatury powietrza na kolejne tygodnie w oparciu o model ECMWF EPS, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

duża dodatnia anomalia temperatury
Pogoda zaskoczy w kolejnych tygodniach dużą dodatnią anomalią temperatury. Źródło: CMM IMGW

Źródło: Fanipogody.pl