Mróz nagle sięgnie Polski. Powietrze arktyczne wkroczy do kraju. Temperatura spadnie w okolice -9°C. Wiemy, kiedy znów silne ocieplenie

Mróz obejmie przeważający obszar Polski nocami i o porankach, lecz będzie to tylko krótki epizod. W prognozach widnieje już silne ocieplenie, które przypadnie na ostatni dni lutego 2024 r.

Bardzo ciepły okres w pogodzie na moment ustąpił

Piątek przyniósł apogeum wysokich temperatur w Polsce. Zanotowano najwyższą temperaturę od początku 2024 roku w naszym kraju. Miało to miejsce na stacji telemetrycznej IMGW w Cieszynie, gdzie czujnik umieszczony w klatce meteorologicznej pokazał maksymalnie 17.3°C na wysokości 2 m. Noc jednak przyniosła spadki temperatury poniżej zera przy gruncie i na wysokości 2 m na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Najbliższe noce i poranki będą przynosić mróz, który jak na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy okaże się przeważnie słaby.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 16.02.2024 r. / 17.02.2024 r. od 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz w wielu regionach
Mróz na południu i wschodzie miejscami przy gruncie. Źródło: CMM IMGW

Temperatura minimalna zmierzona w klatkach meteorologicznych w nocy z 16.02.2024 / 17.02.2024 r. na obszarze Polski

mróz ubiegłej nocy w Polsce
Mróz w Polsce ubiegłej nocy na ograniczonym obszarze. Źródło: CMM IMGW

Front chłodny radykalnie zmienia pogodę, ale epizod z chłodnym powietrzem będzie krótkotrwały i słaby jak na luty

W sobotę przez Polskę wędruje front chłodny z północnego zachodu na południowy wschód. Tuż za strefą chłodnego frontu zaczyna spływać strumień znacznie chłodniejszego powietrza z północnego zachodu. Trajektorie wsteczne mas powietrza zdradzają, że powietrze ma obszar źródłowy w rejonie Skandynawii, Islandii, Grenlandii oraz Morza Baffina. Poczujemy chwilowy epizod zimowy, szczególnie w porze nocnej i o świcie, lecz zimy termicznej z tego nie będzie.

Zobacz też: Mróz -20 stopni na dalekim wschodzie

Piątek przyniósł bardzo wysokie wartości na termometrach. Na przeważającym obszarze odnotowano 10-16°C. Ze stacji synoptycznych najcieplejsza okazała się Jelenia Góra, gdzie zmierzono 15.9°C. Cieplej było tylko na stacjach telemetrycznych. Głównie na południu i południowym zachodzie, gdzie wzrost temperatury przy adwekcji bardzo ciepłej masy z południowego zachodu potęgował efekt fenowy oraz rozpogodzenia.

Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych, która została odnotowana w klatkach meteorologicznych w piątek, 16.02.2024, 07:00-19:00 czasu lokalnego

bardzo ciepło w Polsce
Najcieplejszą stacją synoptyczną (z obserwatorem) okazała się Jelenia Góra. Źródło: CMM IMGW

Najwyższa temperatura zmierzona na stacji telemetrycznej w Cieszynie od początku 2024 r.

bardzo ciepło w Polsce
Najcieplejszą stacją telemetryczną okazał się Cieszyn, gdzie zmierzono na wysokości 2 m 17.3°C. To najwyższa temperatura od początku 2024 r. w Polsce na stacjach IMGW. Na tak wysoką temperaturę nałożył się m.in czynnik adwekcyjny, rozpogodzenia, coraz mocniej operujące słońce oraz efekt fenowy. Źródło: CMM IMGW

Temperatura powietrza zmierzona na obszarze Sudetów 16.02.2024 r. o godzinie 15:00 czasu lokalnego

wysoka temperatura w Polsce
Wysoka temperatura ubiegłej doby w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Chwilowe ochłodzenie w Polsce i mróz nocami oraz o świcie w wielu regionach

Od nocy z piątku na sobotę od północnego zachodu na południowy wschód wędruje strefa aktywnego frontu chłodnego. Radykalnie zmienia przebieg warunków pogodowych. Przejście frontu objawiło się w wielu regionach wzrostem zachmurzenia, nasileniem i zmianą kierunku wiatru oraz wystąpieniem opadów atmosferycznych. U schyłku sobotniego dnia front chłodny dociera w rejon dzielnic południowych i południowo wschodnich. Tuż za strefą frontową szerokim strumieniem zaczyna płynąć strumień znacznie chłodniejszego powietrza. Dlatego dobiega końca kilkudniowy okres z bardzo wysokimi temperaturami.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 18.02.2024, 12 UTC dla Warszawy, uwzględniając wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

przejściowe ochłodzenie i mróz w wielu regionach Polski
Mróz w wielu regionach możliwy dzięki przejściowej adwekcji chłodniejszego powietrza z północnego zachodu

Przejściowy wyż na moment zmieni pogodę

Dlatego w niedzielę przeważający obszar naszego kraju znajdzie się w strumieniu znacznie chłodniejszego powietrza z północnego zachodu i w zasięgu wędrownego wyżu o imieniu Holger. Przemiesza się z zachodu na wschód Europy. Jego dominacja będzie krótkotrwała, gdyż w nowym tygodniu odczujemy wpływ szybko odbudowującej się cyrkulacji atlantyckiej atmosfery. Noc z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek przyniesie w obszarze antycyklonu większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Dlatego pojawi się mróz na większym obszarze Polski. Co więcej, noc z soboty na niedzielę przynieść może miejscami oblodzenie dróg i chodników. Ostrzegają przed tym synoptycy IMGW-PIB.

W niedzielę pogoda na przeważającym obszarze Polski kształtowana będzie przez mobilny ośrodek wysokiego ciśnienia, jaki przemieszczać ma się znad Europy Środkowej dalej w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Do Polski przejściowo napłynie chłodniejsze powietrze, wyrażające się w zmiennym oraz umiarkowanym zachmurzeniem. Jednak w nocy z niedzieli na poniedziałek od naszych zachodnich sąsiadów nasunie się strefa frontu ciepłego z zatoką niżową, które przyniesie następną porcję umiarkowanych opadów deszczu wędrujących z zachodu na wschód kraju.

Sytuacja baryczna na 18.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

mróz w Polsce
Front ciepły zmieni pogodę. W nowym tygodniu odbuduje się cyrkulacja atlantycka po odsunięciu klina wyżowego i wrócą wysokie temperatury. Ze szczególnym uwzględnieniem drugiej części tygodnia

Mróz obejmie wiele regionów

Weekend i początek nowego tygodnia przyniesie dlatego spadki temperatury do około -9°C/-1°C, biorąc pod uwagę również pomiary temperatury przygruntowej na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych oraz odczyty z klatek meteorologicznych i osłon radiacyjnych na wysokości pomiarowej 2 m. Noc z soboty na niedzielę przyniesie mróz na standardowej wysokości pomiarowej oraz przy gruncie. Szczególnie w pasie dzielnic północnych, częściowo zachodnich, centralnych, wschodnich i północno wschodnich. Na pozostałym obszarze, jeśli zdarzy się ujemna temperatura, to na mocno ograniczonym obszarze i będzie uzależnione od ukształtowania terenu, skali i długości przejaśnień i rozpogodzeń oraz prędkości wiatru.

Prognozowana temperatura powietrza na 18 lutego 2024 r., 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce z 17/18 lutego 2024 r.
Mróz w Polsce podczas nocy z 17/18 lutego 2024 r.

Wysoka temperatura szybko wróci. Zima pod koniec lutego 2024 r. przegra z kretesem

Także noc z 19/20 lutego 2024 przyniesie spadki temperatury poniżej zera w pasie wschodnim naszego kraju. Nad zachodnią część Polski zacznie płynąć coraz cieplejszy strumień powietrza polarnomorskiego. Mróz okaże się jednak słaby jak na przełom 2 i 3 dekady lutego 2024 r. Wygląda na to, że najchłodniejsza część zimy już za nami. To ochłodzenie nie wpłynie w większym stopniu na miesięczną anomalię temperatury. Do 26 lutego 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury względem lat 1991-2020 r. oscylować ma w okolicach 6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Jest duża szansa, że tegoroczny luty zapisze się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych prowadzonych przez IMGW, pobijając rekord z lutego 1990 roku, który wynosi 5.6°C.

Wcześniej zdarzą się opady deszczu ze śniegiem, które według modeli numerycznych zdarzą się zwłaszcza na obszarze Mazur oraz Podlasia. Prognozowane są również w rejonie Sudetów, Beskidu Śląskiego, Podhala, Tatr i Bieszczad szczególnie w okolicach 19-20 lutego 2024 r. w obrębie frontu ciepłego, ale zimy z tego nie będzie. Śnieg z uwagi na wysoką temperaturę powietrza i postępującą adwekcje coraz cieplejszej masy za frontem ciepłym szybko stopnieje na tym obszarze.

Chwilowy mróz, a potem powrót wiosennych temperatur na koniec lutego 2024 r.

Najnowsze prognozy modeli pogodowych nie pozostawiają złudzeń, że pogoda szykuje dla nas dużą niespodziankę. Zwłaszcza w okolicach połowy przyszłego tygodnia, gdy to ponownie na termometrach będzie w wielu regionach nawet 15-18°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 19 lutego 2024, 00UTC dla Polski według modelu ECMWF

mróz na dużym obszarze Polski wschodniej
Mróz w wielu regionach na wschodzie Polski z 18/19 lutego 2024 r.

Wygląda jednak na to, że w trzeciej dekadzie lutego 2024 r. nie będzie zagrożony krajowy rekord ciepła, który został ustanowiony 25 lutego 2021 r. w Makowie Podhalańskim, gdzie temperatura na stacji telemetrycznej PSHM wzrosła na wysokości 2 m do 22.1°C. Średnia dobowa temperatura powietrza do końca lutego będzie na ogół charakterystyczna dla zaawansowanego przedwiośnia i wiosny termicznej. Nie oznacza to jednak, że kolejne akcenty zimowe nie zdarzą się okresami w trakcie marca i kwietnia. Będzie mieć to najprawdopodobniej związek z rozbiciem wiru polarnego na przełomie pór roku. O czym z pewnością jeszcze niejednokrotnie będziemy informować na łamach naszego portalu. Już jutro podamy najnowszą pogodę na 16 dni dla Polski.

Źródło: Fanipogody.pl