Pogoda. Silna wichura na północy. Wiatr ponad 120 km/h. Na południu występują burze. Prognoza pogody dla Europy na 7 stycznia 2020

Wal wyżowy, który od wielu dni blokuje strefową cyrkulację powietrza w Europie Centralnej nadal ma się całkiem nieźle. Wał wyżowy rozciąga się równoleżnikowo przez niemal cały kontynent. Od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, Niemcy, Czechy, Słowację, aż po Ukrainę do Morza Czarnego. Ośrodki niskiego ciśnienia, podobnie jak w poprzednich dniach kształtują pogodę w północnej i południowo-wschodniej części kontynentu.

Rozkład ośrodków barycznych doskonale odzwierciedla mapa opadów nad Europą. Tam, gdzie pogodę kształtuje wyż opadów praktycznie brak. Jeśli nic się nie zmieni przez kilka dni, to zaczniemy mówić o suszy na Półwyspie Iberyjskim, czy we Francji. Opady występują za to w regionach, na które wpływają ośrodki niskiego ciśnienia. W dniu dzisiejszym padać będzie na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii oraz na południowym-wschodzie Europy.

W tym ostatnim regionie wystąpią burze. Zjawiska burzowe prognozowane są między innymi w Turcji, w Grecji i na Bałkanach. Nie będą to jednak bure groźne, powodujące szkody.

Chłodno na wschodzie, ciepło na zachodzie Europy

Wtorek będzie chłodnym dniem w Europie Wschodniej. Od 1 stopni w Mińsku, czy Warszawie, czy Kiszyniowie, po 3 stopnie na Bałkanach. Południe kontynentu to maksymalnie 14 stopni Celsjusza. 5-6 stopni w Europie Środkowej. Ciepło w Skandynawii. Termometry na północy wskażą nawet 5-6 stopni. Dużym zaskoczeniem są Wyspy Brytyjski. Będzie to dziś najcieplejszy region Europy. Temperatura w Szkocji i Irlandii sięgnąć dziś może 16 stopni.

Silna wichura w Europie

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich, czy Islandii zmagali się dziś będą z groźną pogodą. Wszystko przez bardzo duży gradient baryczny. W czasie, gdy nad Szkocją znajdowało się będzie centrum niżu z ciśnieniem na poziomi 955 hPa, w Walii barometry wskażą nawet 1025 hPa. Tak duży gradient ciśnienia spowoduje, że nad Wyspami przejdzie w dniu dzisiejszym wichura. Wiatr w północnej części regiony przekroczyć może 120 km/h. To niszcząca siła wiatru.