Pogoda. Uderzenie ciepła pod koniec marca. Dziś zagrożone 24°C w Polsce, a potem burze

Pogoda. Ochłodzenie, które nadeszło w weekend było krótkotrwałe. Na początku ostatniego tygodnia marca zrobiło się dużo cieplej. Początek napływu coraz cieplejszego powietrza zaobserwowano w poniedziałek. Na sam początek warto wspomnieć, że we wtorek pomiędzy wschodem a zachodem kraju obserwowano duży kontrast termiczny. Dzisiaj różnica temperatury w naszej części Europy powinna być dużo mniejsza. Najcieplej ponownie będzie na zachodzie, południowym-zachodzie, gdzie możliwe jest osiągnięcie 24/25°C.

Pogoda. Coraz wyższa temperatura w Polsce

Zanotowana temperatura maksymalna na oficjalnych stacjach IMGW-PIB w Polsce, 29 marca 2021. Autor J. Lewandowski, źródło danych: IMGW-PIB.

Pogoda. Temperatura 29 marca 2021

Odnotowana maksymalna temperatura powietrza na oficjalnych stacjach IMGW-PIB, 30 marca 2021 na obszarze Polski. Autor mapy: J. Lewandowski, dane IMGW-PIB. Widoczny podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód, gdzie zalegało zachmurzenie piętra niskiego, jakie skutecznie utrudniało wzrost temperatury powietrza.

Pogoda. Wyż wpływa na pogodę nie tylko w polu przyziemnym

Polska jest w zasięgu klina wyżowego związanego z wyżami znad południowej Europy i Rosji, w ciepłym i suchym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie spada. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się tzw. układ omega, który stanowi istotny element blokady cyrkulacji strefowej. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach układ ten będzie słabł, wpuszczając na początku kwietnia zatokę niżu „RAMA” wraz z frontem chłodnym. Na święta czeka nas wyraźne ochłodzenie. Nocami zdarzą się przymrozki, natomiast w ciągu dnia temperatura będzie dodatnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Wyż nad Polską

Układ omega rozciąga się od południowego-zachodu na północny-wschód Starego Kontynentu. Jest bardzo dobrze widoczny w środkowej i górnej troposferze. Najczęściej przy obecności takiego układu nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami obserwujemy niewielką różnicę ciśnienia, małą zmienność pogody i spore amplitudy dobowe temperatury powietrza.

Pogoda. Układ omega w środkowej troposferze

Niewielkie zachmurzenie w Polsce

Spójrzmy teraz na poranne zdjęcia satelitarne, które doskonale ukazują, że na przeważającym obszarze Polski jest bezchmurnie, bądź występuje zachmurzenie małe. Więcej chmur zalega tylko na krańcach południowo-wschodnich oraz północno-wschodnich. Największych wzrostów temperatury spodziewamy się w środę na zachodzie, południowym-zachodzie kraju, gdzie napłynie najcieplejszy strumień powietrza polarnego oraz wystąpi najdłuższa insolacja w przypowierzchniowej warstwie granicznej.

Pogoda. Zdjęcia satelitarne

Pogoda. Najwyższa temperatura wystąpi na południowym-zachodzie i zachodzie Polski

Nie ulega wątpliwości, że przed nami najcieplejszy dzień w tym roku. Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości prognozują, że na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku temperatura osiągnie 21°C/23°C, a niewykluczone, że osiągniemy 24°C/25°C. Najwyższe wartości w cieniu przypadną na drugą część czwartkowego dnia. Bardzo ciepło będzie też w innych regionach naszego kraju. Na przykład na południu termometry wskażą od 17°C do 21°C. Na wschodzie od 17°C do 20°C. W centrum wartości będą zbliżone. Najchłodniej będzie na północy i północnym-wschodzie, gdzie termometry pokażą zaledwie 15°C/17°C.

Pogoda. Temperatura 31 marca 2021.

EDIT: 19:55 Nasze przewidywania sprawdziły się.

Burze przejdą przez Polskę w czwartek

W czwartek z północnego-zachodu na południowy-wschód wędrować ma front chłodny. Tuż przed frontem rozwinie się linia zbieżności wiatru. Wiosenne burze z niewielkim gradem, silniejszym wiatrem prawdopodobne będą na zachodzie, centrum, wschodzie, południu i południowym-wschodzie. Szczytowa aktywność burzowa przypadnie na drugą część dnia. Inicjacja konwekcji spodziewana jest zarówno na przedpolu frontu chłodnego, jak i też na chłodnym froncie atmosferycznym. Jeszcze dziś podamy więcej informacji o czwartkowych burzach.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1 kwietnia 2021, 12 UTC

Wzrost temperatury w Polsce można śledzić na bieżąco tutaj