Pogoda. Układ Omega nad Polską, ale nie wszędzie panuje złota polska jesień

Pogoda. Układ omega nad Polską, ale nie wszędzie panuje złota polska jesień. Sprawdźmy, gdzie jest najwięcej chmur i pada deszcz.

Wyraźne ocieplenie dotarło do Polski. Spowodowane jest napływem bardzo ciepłego powietrza z południa Starego Kontynentu. Górna zatoka niżowa rozbudowała się w kierunku Azorów, natomiast po jej wschodniej stronie napływa dużo cieplejsza masa z południa Europy.

Latem przy napływie z południa wystąpiłyby upały. Niestety w październiku dzień jest wyraźnie krótszy, inny jest również kąt padania promieni słonecznych. Zauważalnie chłodniejsza jest również masa na poziomie 850 hPa, choć odchylenie temperatury względem normy wieloletniej robi wrażenie.

W środkowych warstwach troposfery widoczny jest charakterystyczny układ Omega. W polu przyziemnym obserwowany jest jego odpowiednik, czyli wyż z centrum w rejonie Morza Czarnego oraz Bałkanów.

Analiza synoptyczna na dzień 12 października 2019, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 12 października 2019, 06 UTC

Utrzymuje się duży gradient ciśnienia, dlatego uciążliwy jest wiatr w Polsce. W polskich górach wieje halny.

Informacja IMGW-PIB o dzisiejszym wietrze

Wiatr w porywach do 60 km/h, początkowo nad morzem, zwłaszcza na wschodnim i środkowym wybrzeżu, do 70 km/h, a w rejonach podgórskich Karpat do 80 km/h, po południu stopniowo słabnący. Wysoko w Karpatach porywy do 90 km/h, a w Sudetach do 100 km/h. Wiatr południowo-zachodni – informuje IMGW-PIB.

Front atmosferyczny przynoszący dużo chmur zalega nad północną Polską, występują też tam słabe opady deszczu, co potwierdzają dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, poniżej obraz satelitarny

Stan pogody na dzień 12 październik 2019, 13 czasu lokalnego, dane meteomodel.pl, źródło danych Ogimet

Bieżące położenie chmur i opadów poniżej

Dodaj komentarz