Pogoda ulegać ma istotnego pogorszeniu w Polsce. Niskie ryzyk burz w Polsce, postępujące opady deszczu na południowy-wschód. Przymrozek jedynie w Bieszczadach.
Pogoda ulegać ma wyraźnej zmianie za sprawą schodzenia strefy frontowej
Czwartek był ostatnim tak ciepłym dniem w mijającym tygodniu. W drugiej części dnia od północnego-zachodu wkroczył front atmosferyczny o charakterze okluzji chłodnej. Obserwuje się wyraźną wymianę masy powietrza za frontem. Strefa opadów przemieszcza się będzie w dalszym ciągu na południowy wschód, aby w piątek objąć swoim zasięgiem obszar całego kraju. Jutro w całym kraju obserwować będziemy duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu, gdzieniegdzie możliwe burze. W najcieplejszym momencie temperatura maksymalna będzie niższa o około 5-8 stopni. Wiatr zmieniać kierunek z południowego na zachodni i północny. Wzrastać będzie ciśnienie a e następne noce temperatura może spadać w okolice zera stopni, a nawet do ujemnych wartości.
Pogoda ulegać ma w kolejnych dniach pogorszeniu
Układ wyżowy, który przez kilka ostatnich dni przynosił słoneczna pogodę migruje powoli na wschód. Natomiast tuż za nim postępuje płytka zatoka związana z niżem postępującym znad Morza Północnego nad Bałtyk i dalej na wschód. Za związanym z nim frontem okluzji chłodnej. Rozbudowywać się będzie przejściowy klin wyżu, który w perspektywie kilku dni usadowi się nad północną częścią Europy. Wyż ten tak w okresie świątecznym, jak i w przyszłym tygodniu będzie decydującym o pogodzie w naszym kraju układem barycznym wraz z odciętym układem niżowym widocznym na mapach górnych.
Front zmierza na południowy-wschód, przynosząc pogorszenie pogody w Polsce
Przejście frontu nie przyniesie obfitych opadów oraz niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Lokalne burze mogą zdarzyć się na południu, częściowo centrum, wschodzie i południowym-wschodzie w czwartek.
Już w okresie świątecznym ulokuje się początkowo górna zatoka niżowa. Następnie na krańcu fali górnej dojdzie do procesu odcięcia. Ośrodek górnego niżu będzie wirował w święta i po świętach, przynosząc opady, niską temperaturę, a nawet lokalne zjawiska burzowe. Pogoda będzie najbardziej stabilna na zachodzie, natomiast najmniej na wschodzie.
Prognozowane ciśnienia na 15.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Noc z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, postępujące od północnego zachodu przelotne opady deszczu. Istnieje niskie ryzyko lokalnych burz. Natomiast na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Ponadto na wybrzeżu możliwe lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 500 m. W najchłodniejszej części nocy na przeważającym obszarze od 7°C do 10°C, nieco chłodniej na krańcach wschodnich i nad morzem, od 5°C do 7°C, a w rejonie Bieszczad od -1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zwłaszcza podczas burz, z kierunków zachodnich, a na wschodzie kraju południowy i południowo-zachodni.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC