W piątek 29 listopada w pogodzie dla Europy Centralnej i wschodniej zaczną zachodzić zmiany. Do głosu dochodzi strefowa cyrkulacja powietrza. W chwili obecnej w północnej części kontynentu mamy do czynienia z dość ciekawą sytuacją baryczną. Przez Europę Centralną (Polska) wędruje front chłodny. Tuż za nim widać wał podwyższonego ciśnienia, a tuż za nim (jeszcze na Atlantyku) do Europy docierają kolejne niże.

Sytuacja taka spowoduje, ze z północnego-zachodu kontynentu do jego centralnej części napłynie arktyczne, chłodne i niestabilne powietrze. Już dziś odczują je mieszkańcy choćby Niemiec i Polski. Dziś popołudniu i podczas nadchodzącej nocy temperatury w Niemczech i Polsce spadną poniżej zera. Bardzo możliwe są również opady śniegu.

Spływ chłodnego powietrza doskonale obrazuje powyższa grafika. Jest to rozkład temperatury nad Europą na wysokości 850 hPa. Widać tutaj idealnie, jak chłodne powietrze wlewa się do Europy drogą jaką utworzył mu wyż znad Wysp Brytyjskich i Islandii.

Zanim jednak ten spływ nastąpi w Europie Centralnej termometry wskażą jeszcze około 10 stopni. Południe Europy (Hiszpaniam Francja) to okolice 18 stopni. Najcieplej we Włoszech, Grecji i Turcji. W tym regionie nawet 22 kreski powyżej zera. Najchłodniejszym regionem Europy pozostaje oczywiście Skandynawia. Tutaj nawet 5cio stopniowy mróz.

Na południu Europy, na froncie chłodnym w okolicach Turcji powstaną dziś burze. Właściwie to burze już przechodzą przez ten region. Kolejne godziny to dalsza konwekcja i postępowanie strefy burz na wschód Turcji.

Warto wspomnieć o wietrze. Ten będzie silny szczególnie w obszarze oddziaływania niżu NICOLAS. Nawet do 80 km/h powieje w Skandynawii, ale także w państwach nadbałtyckich. Również na północy Polski wiać może dość mocno.

Michał Kołodziejczyk

3 Comments

 • Regen
  Posted 29 listopada 2019 12:07 0Likes

  W telewizorze pokazali, że dzisiaj będzie śnieg! Czyli to przyjdzie z tym frontem z NW.

 • Regen
  Posted 29 listopada 2019 12:26 0Likes

  To uczucie, gdy zapowiedzieli, że będzie śnieg i czekasz na popołudnie. *_*

 • Regen
  Posted 29 listopada 2019 13:24 0Likes

  -Czekam na śnieg.
  -Po co walisz co chwilę bezsensowne komentarze?
  -Bo zapowiedzieli, że będzie padać śnieg. A czekam na śnieg od początku sezonu. Tak samo jak czekam na burze w ich sezonie.
  -Dobra, ale czasem piszesz długie wypowiedzi, niosące jakiś przekaz, jakąś myśl, a tutaj onelinerami walisz jakbyś pamiętnik pisał.
  -Bo lubię tutaj pisać, jest klimat, kameralna atmosfera i w ogóle super.
  -Z tym masz rację. Ale postaraj się pisać mniej komentarzy jednak z większym sensem.
  -Zobaczę co da się zrobić. Ale nie gwarantuję.

  No i tak to mniej więcej wygląda. Za oknem niecałe 8*C, wiatr umiarkowany, ale są porywy, które sprawiają, że temperatura odczuwalna jest niższa od faktycznej. Wiatr północno zachodni. Zachmurzenie dość spore. Czekamy na śnieg.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.