Pogoda w Polsce zaskoczy pozytywnie w nocy. Znów lokalne mgły radiacyjne, lecz przymrozki nie wystąpią. Wpływ antycyklonu na aurę

Pogoda w nocy z piątku na sobotę zaskoczy w wielu regionach naszego kraju. Spodziewane są ponownie lokalne mgły radiacyjne, lecz przymrozki nie są prognozowane z uwagi na adwekcje cieplejszego powietrza z południowego-zachodu.

Pogoda wyżowa w piątek dominowała w Polsce

Dzisiaj panowała w Polsce wyżowa pogoda. Tylko początkowo w pierwszej części dnia na południu, południowym-wschodzie i wschodzie zaznaczyły się podinwersyjne chmury niskie i rozpraszające się po wschodzie mgły radiacyjne. Obserwowaliśmy stopniowy spadek ciśnienia, gdyż centrum mobilnego wyżu odsunęło się nad Ukrainę. Według danych ze stacji IMGW, temperatura na południu kraju sięgnęła nawet 21°C/22°C w drugiej części dnia. Polska była dziś pod wpływem antycyklonu o imieniu Urlich. Centrum wyżu przemieściło się znad województwa podkarpackiego do naszych wschodnich sąsiadów. Napływała do Polski łagodna i dość ciepła jak na październik masa powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

Maksymalna temperatura w Polsce, 7 października 2022 na stacjach IMGW

Pogoda w Polsce zaskoczy w nocy.  Znów lokalne mgły radiacyjne, lecz przymrozki nie wystąpią. Wpływ antycyklonu na aurę
wysoka temperatura w piątek i pogodna aura

Tak o poranku wyglądy na wschodzie rozpraszające się mgły radiacyjne, które powstały w nocy na skutek silnego wypromieniowania ciepła z gruntu.

Mgła widziana dziś w województwie lubelskim na peryferiach Lublina

mgły o wschodzie
Rozpraszające się mgły radiacyjne o wschodzie

Mgła o wschodzie słońca, w czasie tzw. złotej godziny

morze mgieł
Podinwersyjne mgły radiacyjne dziś o wschodzie

Dobrze widoczne nierównomierne rozłożenie mgły radiacyjnej o wschodzie słońca we wschodniej części kraju

mgły o wschodzie
Po wschodzie słońca w wielu miejscach rozpraszały się szybko mgły radiacyjne

Rozpraszająca się dziś mgła na skutek wzrostu promieniowania słonecznego, temperatury i prędkości wiatru po godzinie 8 we wschodniej części kraju

mgły w Polsce
mgła o wschodzie, psuła miejscami pogodę

Mgła widziana z powietrza o wschodzie słońca

pogoda w Polsce
Mgliście o poranku

Efektowna mgła widziana na polach uprawnych

mgła i pogoda w Polsce
Mgła szybko zanikała w pierwszej części dnia, co dobrze widać na fotografii

Mało aktywny front przeszedł wczoraj przez Polskę. Za nim rozbudował się wędrowny wyż, który przyniósł poprawę pogody

Wczoraj przez nasz kraj przechodziła mało aktywna zatoka niżowa z bezopadowym frontem chłodnym. Po przejściu strefy frontowej jej miejsce stopniowo zajmował wyż baryczny oddzielający ją od następnej, wyraźnie głębszej zatoki z aktywnym frontem chłodnym prowadzącym opady deszczu, a za frontem, w świeżym powietrzu polarnym o dużym potencjale chwiejności opady przelotne oraz izolowane burze lokalnie w drugi weekend października. W piątek dominował wędrowny, pogodny wyż o poranku lokujący swoje centrum z ciśnieniem 1033 hPa na pograniczu Słowacji, Ukrainy i naszego południowego wschodu, z tendencją do dalszego przesuwania się na wschód.

Dlatego też w tej sytuacji, w drugiej części nocy i o poranku. Przy bezchmurnym niebie oraz marginalnym gradiencie. Na południe i wschód od Karkonoszy po Podlasie, lokalnie tworzyły się mgły radiacyjne. Jest to nieodłączny element jesieni, ograniczające widzialność nawet do 100 metrów, które w miarę wznoszenia się słońca i wzrostu temperatury stopniowo zanikały. Dzisiejszy poranek w wielu regionach był chłodniejszy od ubiegłych, lecz bez przymrozków na nizinach.

Wędrowny antycyklon odsunął się nad Ukrainę

Dziś wędrowny antycyklon stopniowo przesuwał się na wschód z tendencją do niewielkiego słabnięcia. Ponadto wspomniana wcześniej zatoka z pofalowanym frontem chłodnym, przesuwać się będzie nad Skandynawię i Morze Północne, a w nocy wkroczy nad Jutlandię i północne Niemcy. Z prognoz wynika, że pozostaniemy w napływie cieplejszej masy powietrza z południowego-zachodu o cechach polarnomorskich. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia, wiatr był na ogół słaby i umiarkowany z sektora południowo-zachodniego.

Prognoza pola ciśnienia na 7 października, 00Z według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

wpływ wyżu na pogodę
antycyklon wpływać ma dalej na pogodę

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie okresami bezchmurnie. Po północy lokalnie, głównie na południu kraju, mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 5°C na północnym wschodzie do 11°C na południowym zachodzie; na przeważającym obszarze kraju od 7°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W górach wiatr porywisty.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 8 października 2022, 05Z według modelu ICON EU – RUC

mgła w kraju
Cieplejsza noc od ubiegłej

Fanipogody.pl