Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Ataki zimy i mróz możliwy, okresami bardzo aktywna cyrkulacja strefowa. Ryzyko wichur i burz w Polsce

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Ataki zimy i mróz mogą się zdarzyć, okresami bardzo aktywna cyrkulacja strefowa. Będzie ryzyko wichur i burz w Polsce.

Pogoda długoterminowa. CFS pokazuje ostatni miesiąc roku powyżej normy wieloletniej

Z prognoz modelu CFS wynika, że w skali miesięcznej grudzień 2022 będzie charakteryzował się średnią temperaturą powyżej średniej wieloletniej. Pokrywa śnieżna według tego modelu zalegać ma głównie w górach, rzadziej na nizinach, ale opady śniegu powinny być częstsze niż w listopadzie poza obszarami górskimi. Najcieplej może być na południu Polski.

Prognozowana anomalia temperatury na grudzień 2022 według modelu CFSv2

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Ataki zimy i mróz możliwy, okresami bardzo aktywna cyrkulacja strefowa. Ryzyko wichur i burz w Polsce
Pogoda długoterminowa. Powyżej normy temperatura według CFS

CFS pokazuje miesiąc powyżej normy, ale taka prognoza nie musi się wcale sprawdzić

Wiele wskazuje, że w skali miesięcznej według modelu CFS grudzień na obszarze Polski okaże się ciepły. Model ten prognozuje, że będzie to miesiąc z temperaturą znacznie powyżej normy. Podkreślamy, że są to wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009. Jednak wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu, wskazując na napływ dość ciepłych mas powietrza jak na grudzień.

Niewykluczone jednak, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem w grudniu. Być może nawet zdarzą się ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych niżów z południa o rodowodzie śródziemnomorskim.

Niżowa pogoda może dominować w grudniu, będą jednak okresy ze stabilizacją pogody

Wygląda na to, że w grudniu 2022 czekają nas zróżnicowane warunki pogodowe. Przemieszczanie się wirów niżowych może być częstsze, niż w latach ubiegłych. Wyliczenia różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, skutkując wystąpieniem dynamicznych warunków pogodowych. Niejednokrotnie pojawią się zgniłe wyże, co spowoduje utrzymywanie się pod warstwą inwersji osiadania chmur niskich, mgieł oraz smogu, tworząc nieprzyjemną szarugę. Dni z pogodnym niebem może być niewiele.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane pole ciśnienia na grudzień 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Niżowy wzór pogody
Niżowa pogoda w prognozach CFS

Bardzo prawdopodobne, że grudniu 2022 ilość opadów kształtować będzie się w górnym zakresie normy wieloletniej, bądź nieco powyżej normy miejscami. Na ogół będziemy mieć do czynienia z ośrodkami niżowymi wędrującymi znad Atlantyku, a w sprzyjających warunkach również z południa. Musimy jednak pamiętać, że prognozy opadów nie są mocno stroną modeli sezonowych, dlatego też trend może jeszcze ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu numerycznego.

Wyliczana anomalia opadów na grudzień 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

wilgotna aura w grudniu 2022
opady powyżej normy, może to być wilgotny miesiąc

Jest spore ryzyko, że w grudniu 2022 pojawią się lokalne burze. Zwłaszcza adwekcyjne, jak i też w obrębie aktywnych frontów chłodnych. Zwłaszcza atlantyckich niżów. Najwięcej burz może być na północy, ale nie można ich także wykluczyć w głębi naszego kraju. Spodziewane są czasem głębsze niże związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Dużo zależeć będzie jednak od położenia prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Jednak również w innych regionach prawdopodobne są szkody wiatrowe przy dużej różnicy ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze.

ECMWF również ciepły na grudzień 2022

Pogoda długoterminowa. Model ECMWF również zakłada, że będzie to miesiąc powyżej normy klimatologicznej. Nie wyklucza to jednak całkowicie poszczególnych tygodni z temperaturą poniżej normy

pogoda długoterminowa. ciepły grudzień według ecmwf
Temperatura powyżej normy

Wstępna prognoza ECMWF zakłada ilość opadów w normie, ale przy tak odległym terminie zakładamy istotną korektę prognoz numerycznych w kierunku opadów powyżej normy.

wilgotno według eCMWF
w normie opady według ECMWF

Pogoda długoterminowa. CanSIPS pokazuje anomalie temperatury w normie, a niewykluczone, że będzie chłodniej niż widzi to model CanSIPS

Zdecydowanie chłodniejszy dla Europy, w tym także dla Polski jest model CanSIPS, który sygnalizuje temperaturę w normie wieloletniej, mając na uwadze okres bazowy 1981-2010.

Prognoza anomalii temperatury na grudzień 2022 według modelu CanSIPS, na 2 metrach, mając na uwadze okres ref. 1981-2010

zimny Cansips
Zdecydowanie chłodniejszy CanSIPS dla Polski niż ECMWF i CFS

Niżowy wzór pogody widzimy również w prognozach CanSIPS. Na przeważającym obszarze Polski zakłada on wstępnie opady w normie, a w południowej części naszego kraju lekko powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na grudzień 2022 według modelu CanSIPS

Może popadać więcej

Fanipogody.pl