Pogoda. Wybuch jesiennego ciepła blisko Polski. Będzie aż 21°C

Pogoda. Wybuch jesiennego ciepła blisko Polski. Będzie aż 21°C. Sprawdź, gdzie i kiedy zostaną zanotowane najwyższe wartości na termometrach.

W niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem niżu „HELGE” z centrum nad Skandynawią. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny.

Strefa opadów przelotnych będzie przemieszczać się w niedzielę z północnego-zachodu na południowy-wschód. W północnej części Polski zaczną postępować rozpogodzenia w suchszej masie polarnej. Prawdopodobnie jednak i tam wystąpią opady konwekcyjny w drugiej części dnia.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia na obszarze Polski w niedzielę.

W poniedziałek znajdziemy się pod wpływem wyżu z centrum nad Rumunią. Napływać będzie polarno-morska masa powietrza z zachodu. Do Europy Zachodniej zbliżać będzie się atlantycki niż, jaki wpłynie na pogodę w przyszłym tygodniu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.10.2020, 12 UTC

Wyliczana temperatura powietrza na poniedziałek, 19 października 2020 przez model ICON.

Pomimo obecności wyżu nie zabraknie chmur i opadów deszczu. Nie będą to jednak opady intensywne.

Noc z poniedziałku na wtorek przynieść może sporo rozpogodzeń, co w połączeniu z długą nocą w październiku może prowadzić do silnego wypromieniowania ciepła. Możliwe lokalne silne mgły radiacyjne, a miejscami również przymrozki nie tylko przy gruncie, ale także na 2 m.n.p.g. Najniższe temperatury są prognozowane na południu i wschodzie, gdzie wystąpi niewielkie zachmurzenie. Najcieplej będzie na północy Polski, gdzie zaznaczy się duże zachmurzenie.

We wtorek Polska znajdzie się pomiędzy niżem znad Europy Zachodniej a wyżem, który znad Rumunii migrować będzie nad Morze Czarne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.10.20, 12 UTC

We wtorek ulokowanie niżu nad Europą Zachodnią i niżu nad Morzem Czarnym spowoduje napływ coraz cieplejszej masy z południa Starego Kontynentu.

Opady prawdopodobnie nie wystąpią przez cały dzień. Nie zabraknie jednak chmur. Wieczorem do zachodniej granicy państwowej zbliży się front ciepły, za którym z południowego-zachodu rozpocznie się napływ coraz cieplejszej masy powietrza.

W środę Polska znajdzie się pomiędzy rozległym, wielocentrycznym niżem znad Europy Zachodniej a wyżem znad Rosji. Z południa i południowego-zachodu napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza jak na październik. Co więcej nie zabraknie chmur i opadów wielu rejonach naszego kraju. Popada zwłaszcza centrum i na północy i północnym-wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.10.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza przez model globalny w najcieplejszym momencie dnia w środę.

Jeszcze cieplej zrobi się w czwartek, gdy temperatura na południu i południowym-zachodzie wzrośnie powyżej 20°C. Nie powinno padać na przeważającym obszarze Polski.

Na południowym-zachodzie możliwe aż 21 stopni w czwartek.

Wiele wskazuje, że od piątku czeka nas wyraźne ochłodzenie. Lokalnie możliwe są słabe opady deszczu i dużo chmur.

Przyszły weekend przyniesie dominacje cyrkulacji atlantyckiej. Zmienność pogody będzie duża. Nie zabraknie chmur, opadów i znacznych zmian temperatury. Dalej będą to jednak wartości powyżej normy dla października.

Wyraźnego ochłodzenia nie widać w prognozach do końca miesiąca. Modele numeryczne wskazują na wyraźną dominacje cyrkulacji atlantyckiej, co prowadzić ma do częstych opadów, wahań ciśnienia i wyraźnych zmian temperatury.