Polska w siodle barycznym: Najpierw gwałtowne ocieplenie, potem spływ lodowatego powietrza

Proces przekształcenia w polu ciśnienia doprowadził do tego, że znajdujemy się w obszarze siodłowym. Jest to nic innego jak specyficzne, naprzemienne ułożenie wyżów i niżów. W przypadku takiej sytuacji barycznej gradient ciśnienia jest na ogół niewielki a zmienność pogody niewielka.

Prognoza dla miast tu.

Zobacz, gdzie jest pogodnie w Polsce tutaj.

Na północnym-zachodzie utrzymuje się dalej wyż skandynawsko-islandzki, skraj jego sięga aż Morza Norweskiego. Drugi wyż na południowym-wschodzie Europy zalega nad Mołdawią, południem Ukrainy i Morzem Czarnym, natomiast aktywny niż  jest na północnym-wschodzie, w okolicach Morza Białego, zaś słabnący niż na południowym-zachodzie zalega na froncie polarnym nad Morzem Celtyckim.

Sytuacja baryczna według IMGW-PIB w sobotę

W nocy Polska będzie w zasięgu wyżu znad Ukrainy, tylko nad krańce zachodnie nasunie się płytka zatoka niżowa. W dzień dostaniemy się pod wpływ zatoki niżowej, związanej z ośrodkami niżowymi nad Atlantykiem, w rejonie Bretanii i nad Europą Południową. Na południu i południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ układu frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu zacznie napływać wilgotne i cieplejsze powietrze polarne morskie. Nastąpi znaczny spadek ciśnienia atmosferycznego (głównie w pierwszej połowie doby). Przed południem miejscami na obszarze Polski może utrzymywać się mgła ograniczająca widzialność do 200 m. W dzień prognozowane jest w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w województwach południowych. Na południu i na południowym wschodzie oraz w centrum kraju okresami będą występować słabe opady deszczu, a na północy – opady mżawki, w części północno-wschodniej początkowo marznącej, powodującej gołoledź. Wysoko w Tatrach możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr będzie na ogół słaby, tylko na Pogórzu Karpackim – okresami umiarkowany i porywisty; wysoko w górach porywy wiatru – do 90 km/godz.

 

Napływ coraz cieplejszego powietrza do Polski na godzinę 10 czasu lokalnego

Sytuacja na stacjach IMGW-PIB, 24 listopada 2018 r.

W sobotę i nocy z soboty na niedzielę z opadami atmosferycznymi, na poniższych grafikach spodziewane obszary opadów

Spodziewane temperatury w sobotę, w najcieplejszym momencie dnia, ECMWF

Bardzo ciepła noc z soboty na niedzielę. Będziemy w południowym przepływie mas powietrza.

Nie zabraknie jednak mgieł m.in na południu, wschodzie oraz centrum i północy kraju ograniczających widoczność miejscami nawet do 100-200 m.

Ciepła niedziela, ze stopniowym ochłodzeniem w drugiej części dnia

Noc z niedzieli na poniedziałek z przymrozkiem

Poniedziałek z powrotem mrozów i lokalnymi opadami śniegu. Przepływ zmieni się na północno-wschodni, wschodni

Pogodę kształtować będzie niż z południa Starego Kontynentu, ale także rozbudowywać ma się coraz bardziej klin wyżu z centramiz nad  Islandii, Morza Norweskiego oraz Skandynawii. Zatoka niżowa przyniesie opady śniegu w południowych dzielnicach Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.11.2018 r. godzina 12 UTC

Obszary z możliwymi opadami śniegu w poniedziałek, mogą być to w początkowej formie opady marznące

Lodowata noc z poniedziałku na wtorek z mrozem w całej Polsce

Zimny wtorek z mrozem w ciągu dnia na sporym obszarze Polski z niewielką ilością opadów i na ogół z dużym z dużym i całkowitym zachmurzeniem

Środa z oddalającym się wyżem na wschód, mroźnym powietrzem z północy i północnego-wschodu Starego Kontynentu

Prognoza temperatury na środę

W ostatnich dniach listopada spodziewane jest przejście przez Polskę układu frontów atmosferycznych z zachodu. Strefowa cyrkulacja atmosfery na moment zostanie odblokowana, ale następnie spłynie chłodne powietrze w pierwszych dniach grudnia.

Najprawdopodobniej pojawią się także opady śniegu w naszej części Europy pod koniec miesiąca, ale o tym wkrótce.