Potężne ulewy nadejdą do Polski. Niż genueński nasunie się z południa Europy. Silne ulewy mogą spowodować w krótkim czasie akumulacje opadów powyżej 100 mm, prowadząc do podtopień, zalań, a nawet punktowych powodzi błyskawicznych. Dodatkowo niewykluczone są burze, które mogą okazać się gwałtowne. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli z różnych ośrodków meteorologicznych.
Silne ulewy przed nami, będą również gwałtowne burze nad Polską
Od kilku dni uważnie przyglądamy się prognozom numerycznym na drugą część mijającego tygodnia, które wskazują, że od południa nadejdzie wydajny opadowo niż genueński, przynosząc obfite opady wielkoskalowe, jak i też burzowe, pojawi się on najprawdopodobniej w okolicach 4-6 sierpnia 2023 r. Na skutek adwekcji chłodnego powietrza nad południową Europę i rejon basenu Morza Śródziemnego. Dojdzie do utworzenia się niżu z rodowodem śródziemnomorskim. Zazwyczaj ośrodki niżowe przemieszczające się z tego kierunku niosą dużo wilgoci, ale nawet na 1-2 doby do przodu nie można być pewnym ich trajektorii. Wiele wskazuje, że akumulacja opadów przekroczyć może nawet 40-100 mm m2 ziemi, co spowodować może wzrost poziomu wód w rzekach, potokach, prowadząc do miejscowych podtopień i zalań.
Wstępnie prognozowany zasięg i wysokość opadów na okres od 2.08.2023, 00Z do do 8.08.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Potężne ulewy. Prognozowana wstępnie suma i zasięg opadów do 7 sierpnia 2023 według modelu niemieckiego ICON dla Polski
Prąd strumieniowy przesunie się na południe oraz ma meandrować. Gwałtowne burze wystąpią pod koniec tygodnia
Meandrujący daleko na południe prąd strumieniowy spowoduje, że w najbliższych dniach na południu Europy. Pojawi się mocno wychłodzona masa powietrza nad wodami Morza Śródziemnego. Doprowadzi to do silnej cyklogenezy i dynamicznego rozwoju niżu genueńskiego nad ciepłymi wodami tego rozległego akwenu. Masa powietrza chłodniejsza niż zwykle o tej porze roku napłynie z północy i północnego zachodu.
Zobacz też: Dramatyczne prognozy na kolejne dni sierpnia
Meandrujący prąd strumieniowy nad Europą i przyległościami, 5 sierpnia 2023, 00Z, wysokość izobaryczna 300 hPa według modelu GFS
Niż z południa wpłynie na pogodę głównie pod koniec tygodnia. Potężne ulewy powinny dać się we znaki
Potem po utworzeniu się ośrodka niżowego i jego dalszemu pogłębieniu, przesunie się z rejonu Włoch dalej na północ, północny wschód i ulokuje się w okolicach najbliższego weekendu w rejonie Polski albo nad Polską. Towarzyszyć ma mu system frontów atmosferycznych. Wahać się jeszcze wyraźnie zasięg ciepłego sektora, sumy i obszar największych opadów. Niewykluczone, że przejściu cyklonu towarzyszyć będą również gwałtowne burze w niektórych regionach naszego kraju. Najnowsze odsłony modeli europejskich i amerykańskich pokazują silne ulewy pochodzenia jednostajnego i konwekcyjnego na południu, centrum, częściowo południowym wschodzie oraz wschodzie.
Niżowa pogoda na koniec tygodnia. Potężne ulewy spowodują miejscami szkody
Niewykluczone, że w ostatnich dniach tygodnia ciśnienie w niżu przechodzącym od południa spadnie poniżej 1000 hPa, przynosząc obfite opady w zasięgu stref frontowych i burz, które miejscami okazać mogą się gwałtowne. Z uwagi na jeszcze dość odległy termin i niestabilną trajektorie niżu z południa Europy, nie jest możliwe z dużym wyprzedzeniem czasowym określenie, gdzie opadów będzie najwięcej. Prognozy powinny ustabilizować się w kolejnych dniach, a najbardziej w okolicach weekendu.
Potężne ulewy wskazują również wiązki prognostyczne z ECMWF. Prognoza wiązek temperatury i opadów według modelu ECMWF na kolejne tygodnie
Reasumując, przed nami prawdopodobnie silne ulewy, które wystąpią pomiędzy 4-7 sierpnia 2023 r. Szczególnie na południu, południowym wschodzie i wschodzie, w ciepłym sektorze niżu mogą rozwinąć się burze, które miejscami okażą się gwałtowne. Na skutek obfitych opadów burzowych może dochodzić do miejscowych podtopień i zalań, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych. Prognozy stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Warto wspomnieć, że trajektoria prognozowanego niżu z południa może ulec jeszcze zmianom, co wpłynie na sumy i zasięg opadów.
Fanipogody.pl