Dzisiaj cały nasz kraj znajdzie się w zasięgu wyżu z centrum w rejonie Holandii, w godzinach popołudniowych nad północno-zachodnie krańce Polski nasunie płytka zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza, jedynie nad krańce zachodnie i północno-zachodnie dotrze nieco cieplejsza masa powietrza.
W piątek masa powietrza nad Polską ma być stabilna. Górna zatoka niżowa odsunie się z naszej części Europy. W środkowej troposferze zacznie zaznaczać się napływ cieplejszego powietrza, w związku z tym znacznie zmniejszy się pionowy gradient temperatury. Warunki do rozwoju burz dlatego nie wystąpią, ale słabe opady wystąpią zwłaszcza na północy, wschodzie i miejscami w centrum. Będzie ich jednak mniej niż w czwartek.
Sytuacja synoptyczna na dzień 20 września 2019 r. godzina 12 UTC
Typowy letni wyż to jednak nie będzie i bez zachmurzenia się nie obędzie, bowiem nad stosunkowo cienką 2-3 km warstwą chłodniejszego powietrza dalej przemieszczać się chmury kłębiaste czy niewielkie ławice chmur średnich. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 15 stopni. Nocą z piątku na sobotę przemieszczać będą się z północy przez centrum na południowy-wschód i wschód opady deszczu. Zachmurzenie wzrośnie do dużego a nawet całkowitego. We wschodniej połowie kraju opady deszczu mogą utrzymać się w sobotę do godzin porannych.
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC