Prognoza pogody na noc. Mróz na południu. Rozmywający front na północy Polski. W nocy mocniej powieje wiatr

Polska południowa nadal znajdowała się będzie pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Do Polski północnej wkroczył w dzień front atmosferyczny o charakterze ciepłym, który ulega frontolizie. Będzie on wpływał na pogorszenie pogody w regionach północnych kraju również podczas nadchodzącej nocy.

Sytuacja synoptyczna na noc ze środy na czwartek o godzinie 00 UTC według DWD

Prognoza pogody na noc ze środy na czwartek według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Mróz na południu Polski. Północ z dodatnimi temperaturami

To właśnie front atmosferyczny wpływał będzie również na rozkład temperatury podczas nadchodzącej nocy w Polsce. Na południu kraju nadal będzie zimno. Bezchmurne niebo i wyżowa aura przyczynią się do znacznych spadków temperatur podczas nadchodzącej nocy mimo ustania adwekcji powietrza arktycznego. Ujemne temperatury sięgną dziś południowej części kraju. Od -1 na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej, przez -2 do -3 stopni na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Najchłodniej w górach gdzie temperatura spaść może do nawet -7 stopni.

Zupełnie inna pogoda panowała będzie w północnej części kraju. Tutaj na skutek zachmurzenia i napływu cieplejszych mas powietrza temperatury w nocy z środy na czwartek będą już dodatnie. Od zera stopni na północy Mazowsza, na Kujawach po nawet 2 stopnie powyżej zera w regionach nadmorskich, na Warmii i Mazurach.

W regionach północnych kraju, tak gdzie na pogodę wpływał będzie front atmosferyczny spodziewamy się również opadów. Prognozuje się występowanie opadów deszczu, choć w pierwszej części nocy nie wyklucza się opadów deszczu ze śniegiem. Strefa opadów nie powinna dotrzeć podczas nadchodzącej nocy dalej na południe jak regiony Kujaw, czy północnego Mazowsza.

Podczas nadchodzącej nocy porywy wiatru sięgać mogą nawet 60 km/h. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się nad morzem i w regionach nadmorskich. Im dalej na południe tym wiatr będzie słabszy. Na południu kraju wiatr będzie praktycznie nieodczuwalny, przyczyniając się dodatkowo do szybkiej radiacji ciepła.