18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek. Wichura w Polsce. Wiatr ponad 100 km/h. Fronty atmosferyczne i opady deszczu nad Polską. Burze mało prawdopodobne

Cyklon Dennis (nazwa nadana przez Met Office), którego wiatr pustoszy Europę Zachodnią. Podczas nadchodzącej nocy wpłynie na pogodę w Polsce. Niemiecki Wolny Instytut Meteorologiczny nazwał rozległy, bardzo głęboki niż imieniem „VICTORIA”. Niż stopniowo się wypełnia i jest typowym niżem wielocentrycznym. Z każdą godziną wzrastała będzie siła wiatru, by w nocy, zwłaszcza nad morzem i w górach przekroczyć 100 km/h.

Do Polski napływa ciepłe powietrze z południowego-zachodu Europy. Spowoduje to, że podczas nadchodzącej nocy temperatury w wieli miejscach kraju sięgną nawet 6-9 stopni Celsjusza. Na południowym-zachodzie, zachodzie Polski według niektórych modeli pogodowych może być nawet 14-17 stopni. W oddziaływania wiatru halnego, w Małopolsce również temperatura przekroczyć może 16 stopni.

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.02.2020, 00 UTC

Wyliczana temperatura powietrza w nocy z niedzieli na poniedziałek, modele ECMWF, ICON i SWISS-HD


Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Nigdzie w Polsce nie będzie mrozu. Nawet w górach, gdzie ma być najchłodniej temperatura nie spadnie poniżej zera. Na wschodzie kraju będzie około 4 stopni ciepła. Regiony centralne to 5-7 stopni. Najcieplej na zachodzie i północy, gdzie słupki rtęci wzrosną do nawet 17 stopni powyżej zera.

Na zachodzie, tam gdzie będzie najcieplej najmocniej wiał będzie wiatr. Jego siła wzrastać będzie już po południu, by w nocy w wielu miejscach wiatr przekroczył nawet 90 km/h, szczególnie na północy. Strażacy, zwłaszcza w Polsce zachodniej i północnej będą mieli pracowitą noc. Na Bałtyku wystąpi sztorm.

Prognozowane porywy wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek, model GFS

W nocy przez Polskę wędrował będą fronty atmosferyczne. Największy wpływ wywrą one na pogodę na zachodzie i północy kraju. Tam prócz silnego wiatru bardzo możliwe są opady deszczu. Nie powinny to być opady silne. Jednak już w drugiej części nocy wkroczy front chłodny, który przemieszczać będzie się z północnego-zachodu, za którym rozpocznie się stopniowa wymiana masy powietrza.

Prognozowane zachmurzenie i opady według modelu SWISS-HD na noc z niedzieli na poniedziałek

Aktualna temperatura w Polsce tu

Położenie opadów i chmur tutaj