Prognoza pogody na środę: Na ogół pogodnie i do 31°C oraz punktowe burze

W środę Polska pozostanie w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Ośrodek górnego niżu ulokowany będzie na pograniczu Rumunii i Węgier i będzie stopniowo zanikać.Jedynie krańce północno-wschodnie obejmie skraj wyżu znad Rosji. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy rozległa bruzdą niżową na zachód od naszego kraju i wyżem znad wschodu kontynentu. Na południu RP prognozowany jest nieco większy przepływ mas powietrza ze względu na bliskość niżu górnego. Od południowego-wschodu napływać ma ciepłe i wilgotnej powietrze. Na zachodzie natomiast ma być to jeden z ostatnich dni, gdy wystąpi temperatura powyżej 30 stopni w tym tygodniu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.06.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na 5 czerwca 2019 r. (IMGW-PIB)

W środę zjawiska burzowe możliwe są na wschodzie i północnym wschodzie, ale także na krańcach południowych Polski i punktowo na zachodzie. Miejscami chmurom burzowym towarzyszyć mogą silne opady deszczu od 10 mm do 30 mm, prowadząc do lokalnych zalań, ale także opady gradu do 2-3 cm oraz punktowe porywy wiatru od 60 km/h do 80 km/h. Zjawiska burzowe występować mają już od godzin południowych, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie.

Wysoka chwiejność termodynamiczna, osiągająca nawet 2000 J/kg sprzyjać ma w środę inicjacji licznych chmur Cumulonimbus. Mając jednak na uwadze niewielki przepływ mas powietrza w polu słabogradientowym, ścinania wiatru w warstwie 0-6 km nie przekroczy 5 m/s, burze będą charakteryzować się niewielkim stopniem organizacji, co ograniczy potencjał rozwoju groźnych zjawisk towarzyszących. Najwięcej burz modele o wysokiej rozdzielczości prognozują na Lubelszczyźnie, Mazowszu, szczególnie wschodnim, ale także na Podlasiu i Warmii oraz Mazurach.

Jednak w polu niestabilnego powietrza wystąpi istotnie podwyższona zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery od 25 mm do 35 mm, co sprzyjać może zalaniom. Chmury Cumulonimbus miejscami mogą przynosić gwałtowne zjawiska i wiatr punktowe porywy wiatru do 75 km/h oraz grad do 3 cm.

Zjawiska burzowe możliwe będą również w górach, głównie w Karpatach, gdzie kluczową rolę odegra orografia terenu. Ośrodek górnego niżu ulokowany na południe od naszej granicy wzmocni poziomy przepływ mas powietrza, dlatego ścinanie wiatru w warstwie od 0-6 km wyniesie do 10-15 m/s. Burzom nad tym obszarem mogą towarzyszyć silne opady deszczu, do 30 mm, porywy wiatru do 80 km/h oraz grad do 3 cm.

Na pozostałym obszarze Polski ryzyko burz będzie ograniczone ze względu na obecność suchych warstw powietrza i brak istotnych mechanizmów wspomagających konwekcje.

Prognoza możliwych burz w środę (najgroźniej ma być w żółtych obszarach, burze prognozowane także w Wielkopolsce, czego nie widać na mapie)

Burze w środę mają mieć mocno punktowy charakter, dlatego nad jedną miejscowością może przejść oberwanie chmury, natomiast kilka kilometrów dalej może być słonecznie. Zalecamy obserwować niebo i dane z radarów oraz detektorów dostępne poniżej.