Przed nami deszcz meteorytów. Nawet 150 spadających gwiazd na godzinę

Geminidy nadchodzą. Najbardziej spektakularny deszcz meteorytów wystąpi już w ten weekend. Sprawdzamy kiedy i gdzie najlepiej będzie obserwować deszcz meteorytów w weekend.

To będzie spektakularny deszcz meteorytów

Szacuje się, że nadchodzący deszcz meteorytów Geminidów będzie najbardziej spektakularnym w tym roku. W szczycie zjawiska w przeciągu godziny na niebie pojawiać się może nawet 150 „spadających gwiazd”. Przypomnijmy, że na naszej planecie można obserwować dwa najbardziej aktywne deszcze meteorytów. Są to sierpniowe Perseidy i grudniowe Geminidy. Zdjęcie poniżej ukazuje spadające Perseidy w okresie największej aktywności.

Deszcz meteorytów

Kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów w weekend

Deszcz Perseidów i Geminidów to najbardziej „bezpieczne” do obserwacji zjawiska. Pisząc o bezpieczeństwie mam na myśli pewność, że gdy tylko spełnionych zostanie kilka innych warunków, to z pewnością niebo pozwoli nam oglądać setki spadających meteorytów. Na możliwość obserwacji „spadających gwiazd” wpływają najbardziej dwa czynniki. Jest to oczywiście zachmurzenie, które jeśli jest obecne całkowicie przeszkodzi nam w obserwacji deszczu meteorytów. Drugim czynnikiem jest księżyc, którego im większy obszar „tarczy” świeci na niebie, tym jest jaśniej, co również utrudnia obserwację.

Idealną wiadomością dla obserwatorów jest trwająca w nadchodzący weekend faza księżyca. Ten będzie w nowiu stwarzając idealne warunki do obserwacji spadających meteorytów. Sprawdźmy zatem warunek konieczny do obserwacji deszczu meteorytów. Zobaczmy jakie są prognozy zachmurzenia nad Polską na nadchodzący weekend.

Szczyt aktywności spadających meteorytów przypadnie na noc z niedzieli na poniedziałek. I niestety nic nie wskazuje na to, by aura miała pozwolić obserwatorom nieba na delektowanie się zjawiskiem spadających gwiazd. Polka znajdowała będzie się pod wpływem niżów barycznych i wiele wskazuje na to, że cały kraj znajdzie się pod chmurami. Pamiętajmy jednak, że pomimo największej aktywności w nocy z niedzielę na poniedziałek, deszcz meteorytów obserwować można już od nadchodzącej nocy. Sprawdźmy więc prognozę zachmurzenia.

Zachmurzenie, a deszcz meteorytów

Niestety, również nie wygląda to optymistycznie. Większość kraju przykryte będzie szczelnie chmurami, co skutecznie utrudni obserwację deszczu meteorytów. Jedynie w górach i na obszarach podgórskich istnieją szanse na rozpogodzenia i bezchmurne niebo. Jeszcze mniejsza szansa na obserwację Geminid wystąpią w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy to już w cała Polska znajdzie się pod chmurami, a bliżej grunty występować mogą dodatkowo zamglenia. Niestety, widać, że tym razem pogoda nie pozwoli obserwować deszczu meteorytów w Polsce. Podobnie będzie w większości regionów Europy Centralnej i Zachodniej. Bezchmurne z pewnością pojawi się na dalekim wschodzie Europy, gdzie nadal dominuje antycyklon.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

1 komentarz do “Przed nami deszcz meteorytów. Nawet 150 spadających gwiazd na godzinę”

Możliwość komentowania została wyłączona.