Pył saharyjski już dziś nad Polską. Największa koncentracja w najbliższych dniach. Na krótko zobaczymy wysokie temperatury, potem opady i burze oraz przymrozki i śnieg.
Pył saharyjski w środę i czwartek nad Polską
Przez większość czasu w kwietniu utrzymuje się ujemna anomalia temperatury. Nie brakuje okresów z nocnymi i porannymi przymrozkami. Najchłodniejsza część mijającego miesiąca przypadła na pierwszą dekadę czwartego miesiąca roku. Krótkie ocieplenie przypada na okres od wtorku do czwartku. Następnie od piątku czeka nas istotne ochłodzenie w całym kraju. Konfiguracja pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami będzie sprzyjać krótkotrwałej adwekcji cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Pojawi się w naszej części Starego Kontynentu również pył saharyjski. Opadnie on wraz z deszczem, brudząc karoserie samochodów, okna i parapety.
Prognoza koncentracji pyłu saharyjskiego na 13.04.2022 według ZAMG
W środę Polska jest pod wpływem ośrodka wyżowego o imieniu Reiner, którego centrum lokuje się w rejonie państw bałtyckich. Ulokowanie niżu na zachód od Polski i wyżu odsuwającego się od naszego kraju sprzyja adwekcji coraz cieplejszego powietrza z obecnością pyłu znad Sahary.
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego nad Europą i rejonami przyległymi, która jest wyrażona w mg/m2 na 14.04.2022
W Polsce i wysoka temperatura
Ocieplenie rozpoczęło się już wczoraj od dzielnic zachodnich. Następnie wyraźny wzrost temperatury obserwować będziemy w centrum, południu i wschodzie. Stanie się to już w środę. Najcieplejszym dniem okazać może się czwartek. Niebo w wielu miejscach może być wyraźnie zmętnione.
Temperatura zanotowana na wybranych posterunkach IMGW-PIB, 12 kwietnia 2022 w Polsce
Prognozowana temperatura powietrza na 13.04.2022, 16Z według niemieckiego modelu ICON
Zmiana pogody od czwartku. Wkroczy od północnego-zachodu front chłodny. Pył saharyjski spadnie wraz z deszczem na ziemie
Pogorszenie pogody obserwować będzie stopniowo w czwartek od północnego-zachodu. Wkroczy w drugiej części dnia strefa frontu atmosferycznego, która rozpocznie proces wypierania cieplejszego powietrza. Proces wymiany cieplejszego powietrza przebiegać ma od północnego-zachodu na południowy-wschód. Po wystąpieniu opadów atmosferycznych pył saharyjski osiądzie na różnych powierzchniach w wielu regionach Polski. Lokalnie w drugiej połowie tygodnia możliwe burze. Nie będą one jednak gwałtowne.
Wyliczana temperatura na 14.04.2022, 14Z według niemieckiego modelu ICON
Orientacyjna prognoza akumulacji opadów atmosferycznych za okres od 13.04.2022, 00Z do 20.04.2022, 12 UTC według ECMWF
Nieuniknione jest wyraźne ochłodzenie na święta. Znajdziemy się w znacznie chłodniejszym powietrzu płynącym z północy Starego Kontynentu. Może pojawić się nawet masa pochodzenia arktycznego morskiego. We wschodniej i południowej części Polski zdarzyć mogą się w sobotę, niedzielę i poniedziałek opady śniegu. Głównie o charakterze konwekcyjnym, chociaż nie można wykluczyć, że swój wpływ na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia zaznaczą opady o charakterze wielkoskalowym. W zależności od rozkładu temperatury w dolnej troposferze będzie to śnieg, bądź deszcz ze śniegiem lub deszcz. Nocami i w godzinach porannych pod koniec bieżącego tygodnia możliwe przymrozki, dlatego że zalegać ma chłodna masa powietrza.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC