Siarczysty mróz uderzył w Polsce. Temperatura spadła do około -20°C na wysokości pomiarowej 5 cm.
Silny mróz pod koniec listopada. Po przejściu groźnej śnieżycy widać duże spadki temperatury w prognozach modeli
Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie listopada temperatury spadną i zdarzą się okresy z całodobowym mrozem i lekką oraz umiarkowaną zimą termiczną. Największe spadki temperatury zostały odnotowane pod koniec minionego miesiąca, gdy to temperatura obniżyła się miejscami do -20°C. W pierwszy weekend grudnia prognozowana jest silna śnieżyca na południu, południowym – wschodzie i częściowo centrum naszego kraju. Tuż po przejściu niżu genueńskiego, dostaniemy się w zasięg wyżu i napływać ma po zachodniej stronie cyklonu mroźne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Istotne ocieplenie i odwilż, która będzie związana z odbudową strefowej cyrkulacji atmosfery, wystąpi najprawdopodobniej dopiero na przełomie 1 i 2 dekady grudnia.
W Jakuszycach na stacji IMGW zanotowano w minionych dniach -17.1°C w klatce meteo. Pomiar na wysokości 5 cm nad śniegiem wskazał, że pod koniec listopada temperatura spadła do -20°C w Jeleniej Górze.
Ostatnie dni listopada były mroźne w wielu regionach Polski. Najniższe temperatury odnotowano na południu, wschodzie, północnym – wschodzie i częściowo północy naszego kraju. Termometry na stacjach PSHM zanotowały spadki temperatury nad pokrywą śnieżną do około -20°C/-18°C. W rozpoczynającym się sezonie zimowym zdarzą się okresy z jeszcze większym mrozem. Szczególnie po uderzeniu weekendowej śnieżycy w części kraju.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm, 29.11.2023 / 30.11.2023 r. od 19:00 do 07:00 czasu urzędowego w Polsce
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na wysokości pomiarowej 2 m. na stacjach synoptycznych PSHM z 29.11.2023 / 30.11.2023 r.
Temperatura minimalna od 30.11.2023 r. / 1.12.2023 r. na stacjach IMGW-PIB
Temperatura minimalna w klatce meteorologicznej z 30.11.2023 r. / 1.12.2023 r. w Polsce
Widać spore ochłodzenie
Po przejściu dużej śnieżycy związanej z cyklonem genueńskim, prognozowane są jeszcze większe spadki temperatury w obszarach większych przejaśnień, rozpogodzeń i słabego wiatru. Adwekcja chłodu nastąpi w tylnej części niżu barycznego. Niewykluczone, że w kolejnych dniach pierwszej dekady grudnia odnotujemy spadki temperatury poniżej -22°C/-15°C, wliczając pomiar nad samą pokrywą śnieżną, która jest wykonywana na stacjach IMGW-PIB.
Prognozowana temperatura minimalna na wysokości 2 metrów na 4 grudnia 2023 r. według modelu GFS dla Polski
Po śnieżycy duży mróz
Przesądzone jest silne kilkudniowe ochłodzenie po odejściu weekendowej śnieżycy. Taki scenariusz pokazuje zarówno amerykański model GFS i ECMWF oraz GEM. Nałoży się kilka czynników, sprzyjając silnej radiacji i osiadaniu ciężkiego oraz zimnego powietrza w dolinach i obniżeniach terenu. Skala spadków temperatury będzie zależna nie tylko od czynnika adwekcyjnego, ale również lokalnych uwarunkowań terenowych, prędkości wiatru, wielkości przejaśnień i rozpogodzeń.
Prognoza możliwych spadków temperatury na 4 grudnia 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski
Odwilż zaczyna być sygnalizowana w prognozach modeli
Apogeum ochłodzenia przypadnie na początek przyszłego tygodnia, zwłaszcza w okolicach 4-6 grudnia 2023 r., gdy to możliwy jest silny mróz. Prawdopodobnie łagodniejsze masy polarnomorskie napłyną w okolicach 8-11 grudnia 2023 r., gdy to odbuduje się strefowa cyrkulacja atmosfery. Wrócimy najprawdopodobniej do termicznego przedzimia. Zima termiczna wycofa się z nizin i wyżyn, okresami odwilż może wystąpić też w górach, powodując ubytek pokrywy śnieżnej. Jednak w szczytowych partiach gór pokrywa śnieżna utrzyma się aż do wiosny. Zapowiada się jeden z najlepszych od lat sezonów narciarskich w górach.
Zobacz też: Atak zimy przyniesie 30 cm śniegu w Polsce
Prognozowana średnia anomalia temperatury według modelu ECMWF EPS dla Polski, która sygnalizuje wyraźne ocieplenie w drugiej i trzeciej dekadzie grudnia 2023 r.
Nie można wykluczyć, że najmroźniejszy okres w pogodzie przypadnie na początek grudnia. Potem z każdym kolejnym tygodniem będzie coraz cieplej, ale pojawić mogą się też okresy chłodniejsze z opadami śniegu. Maleją sukcesywnie szanse na białe święta Bożego Narodzenia poza górami. Nawet z klimatologicznego punktu widzenia rzadko zdarza się, aby w Polsce zimowo było poza górami w okresie świątecznym. Nielicznym wyjątkiem w ostatnich latach były święta w 2021 roku.
Prognoza wiązek temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m n.p.g) i opadów do 16 grudnia 2023 r.
Już dziś opublikujemy szczegółową prognozę pogody na grudzień 2023 r. Dlatego śledźcie nasz serwis na bieżąco.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC