Silna wichura występuje w Polsce. Wiatr w porywach przekracza 100 km/h. Występują na północy masowe przerwy w dostawach prądu. Groźna pogoda występuje od ubiegłej nocy i duża prędkość wiatru wynikająca ze sporego gradientu barycznego, stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Duże szkody wiatrowe na północy
Wskazywaliśmy w minionych dniach, że nasz kraj znajdzie się w zasięgu głębokiego atlantyckiego cyklonu, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina, otrzymał imię Patryk. Niż ten znad południowej Skandynawii wkroczył na Morze Bałtyckie, jednak w kolejnych godzinach będzie dalej kierował się na wschód, lokując się już jutro nad Rosją, gdzie zacznie się stopniowo wypełniać chłodniejszym powietrzem. Na skutek dużej różnicy ciśnienia, występowania dużego gradientu ciśnienia, występują gradientowe porywy wiatru, które sięgają ponad 70-100 km/h. Tak duża prędkość wiatru czyni szkody w energetyce, jak i też powoduje wiatrołomy, łamie konary i większe gałęzie, drzewa oraz uszkadza dachy budynków, zmuszając strażaków do interwencji w celu usuwania miejscowych zagrożeń i udrażniania dróg.
Położenie i głębokość niżu o imieniu Patryk w sobotę o godzinie 15:00 czasu lokalnego w Polsce
Gradient baryczny w kulminacyjnym momencie sięgnął 20 hPa
Wiatr jest najsilniejszy w sobotę na północy kraju, a szczególnie na wybrzeżu i Morzu Bałtyckim. Drugi raz tej jesieni występuje silny sztorm na tym słonym i rozległym akwenie wodnym, utrudniając żeglugę morską. W drugiej połowie dzisiejszego dnia najsilniejsze porywy wiatru są notowane na wschodzie, północnym – wschodzie, gdzie wiatr zacznie słabnąć wieczorem. Zwróćmy również uwagę, że różnica ciśnienia pomiędzy Suwalszczyzną a Dolnym Śląskiem przekracza 12 hPa. Jednak w pierwszej połowie dnia różnica ciśnienia pomiędzy północnym – wschodem a południowym – zachodem osiągnęła 20 hPa.
Ciśnienie na poziomie morza notowane w Polsce i krajach przyległych, 7 października o godzinie 8:00 czasu miejscowego
Ciśnienie zredukowane do poziomu morza, 7.10.2023 – 15:00 czasu lokalnego w Polsce
Duża różnica ciśnienia w Polsce
Mamy do czynienia z głębokim niżem umiarkowanych szerokości geograficznych, gdyż w kulminacyjnym momencie jego rozwoju odnotowano 970 hPa w jego centrum. Po jego południowej i południowo – zachodniej stronie, doszło do wystąpienia dużej różnicy ciśnienia, co spowodowało w konsekwencji wichurę, która jest najbardziej odczuwalna w pasie dzielnic północnych oraz w górach i na obszarach podgórskich. Prędkość wiatru napędza dodatkowo obecny w całym pionowym przekroju troposfery prąd strumieniowy. Sprawdzają się więc publikowane od kilku dni nasze prognozy, które wskazywały największe załamanie pogody w weekend i wystąpienie drugiego silnego sztormu tej jesieni.
Położenie cyklonu Patryk i stref frontowych nad Europą i obszarami przyległymi o godzinie 15 czasu lokalnego
Dynamiczna pogoda w Polsce i wiatr najsilniejszy na północy oraz w Sudetach
Największe podmuchy wiatru zmierzono na Bałtyku, jak i też na polskiej królowej wichur, czyli Śnieżce. Na platfomie Petro Baltic odnotowano 108 km/h, niewiele mniej, bo aż 107 km/h w Rozewiu, natomiast w Darłowie blisko 99 km/h. Nieco dalej w głębi lądu notowano przeważnie 70-90 km/h, szczególnie na północy i północnym – wschodzie. Blisko huraganowych porywów wiatru było na Śnieżce, gdzie odnotowano 137 km/h.
Odnotowane porywy wiatru na wybranych stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce
Dynamiczna pogoda i silny wiatr powoduje szkody
Niż baryczny o imieniu Patryk, który przynosi dziś silną wichurę, odsunął się znad wód Morza Bałtyckiego w rejon Zatoki Fińskiej i wkroczył nad Rosję, gdzie w ciągu najbliższych kilkunastu godzinach, rozpocznie się dynamiczny proces wypełnienia cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych. Najsilniejsze porywy wiatru do końca weekendu mają występować po zachodniej, południowo – zachodniej stronie niżu, dlatego popołudniu najsilniej wieje na północnym – wschodzie i wschodzie.
Największe szkody w energetycy są dziś obserwowane na północy kraju, gdzie dochodzi do licznych szkód w infrastrukturze energetycznej. Wiatr uszkadza linie energetyczne, drzewa i konary upada na linie przesyłowe. Głównie w pasie gmin położonych wzdłuż Morza Bałtyckiego, gdzie porywy wiatru okazały się najsilniejsze. Dlatego też tysiące odbiorców pozostaje jeszcze bez dostaw energii elektrycznej. Zalecamy unikania parkowania i przebywania pod drzewami, bilbordami i innymi elementami infrastruktury, które może uszkodzić wiatr, stwarzając realne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.
Wiatr osłabnie w nocy z 7/8 października, lecz jutro znów się nasili
Wieczorem pogoda zacznie się uspokajać i noc z 7/8 października 2023 r. nie przyniesie już tak silnych porywów wiatru na nizinach i wyżynach. Jedynie na szczytach Sudetów i Karpat powieje powyżej 100-120 km/h. Jednak w wielu regionach południowej połowy naszego kraju mają występować opady deszczu na chłodnym froncie o natężeniu słabym, umiarkowanym, okresowo i gdzieniegdzie silnym. W rejonie Zatoki Gdańskiej możliwe słabe opady krupy śnieżnej. Wysokość opadów nie przekroczy 10-15 mm. Jednak w szczytowych partiach Tatr i Sudetów opady deszczu przechodzące nad ranem w słaby deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Jutro w szczytowych partiach gór słabe opady śniegu, natomiast w rejonie Zatoki Gdańskiej opady deszczu ze śniegiem.
Jutro, tj. 8 października 2023 r. znów wystąpi wichura, która wynikać ma z dużej różnicy ciśnienia pomiędzy rozbudowującym się przejściowo klinem wyżu a niżem ulokowanym nad Federacją Rosyjską. Będziemy w masie pochodzeni arktycznego, która spłynie do nas po wschodniej stronie klina wyżu. Pomiędzy wyżem a niżem, utworzy się pochylnia do adwekcji najchłodniejszej od początku tegorocznego sezonu jesiennego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.
Silna wichura. Prognozowane porywy wiatru na 8 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Dynamiczna pogoda w ostatni dzień weekendu, potem przymrozki w Polsce
Wichura w ostatni dzień weekendu jest prognozowana głównie na wschodzie, północnym – wschodzie Polski. Dodatkowo mocno powieje w rejonach górski, osiągając w wielu regionach próg wichury. Szczególnie w Karpatach, gdzie przekroczy 100 km/h. Silny wiatr da się również we znaki na północy kraju, a szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr będzie poniżej progu wichury w całym kraju i zdarzą się przymrozki.
Prognoza sytuacji barycznej na 8.10.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Cyrkulacja strefowa atmosfery będzie dyktowała przebieg warunków pogodowych w kolejnych tygodniach, dlatego warunki pogodowe okażą się zmienne i dynamiczne. Najnowsze, ale wciąż wstępne prognozy sugerują, że już 12 października 2023 r. W tym dniu prawdopodobna jest kolejna wichura, która może objąć pas dzielnic północnych.
Prognozowane porywy wiatru na 12 października 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Fanipogody.pl