Niebezpieczna pogoda powróciła do Polski. Wyjątkowo groźnie będzie jednak za kilka godzin.
W sobotę Polska znajduje się się pomiędzy klinem wyżowym sięgającym na północny wschód kraju oraz Państwa Nadbałtyckie, a niżem znad pogranicza Niemiec i Danii. Wieczorem oraz w nocy niż będzie przesuwać się nad północną Polską i około północy jego centrum znajdzie się w rejonie Pomorza Gdańskiego. Z niżem związany jest system frontów, które zaznaczą się nad Polską. Niż ponownie sprowadzi gorące powietrze zwrotnikowe, o znacznej chwiejności termodynamicznej. Front ciepły będzie przed południem przesuwać się z południowego zachodu na północny wschód i wczesnym popołudniem znajdzie się nad Bałtykiem. Wieczorem z zachodu przesuwać się będzie front chłodny, wraz z przedfrontową strefą zbieżności, które będą miejscem rozwoju burz – poinformowali w porannej prognozie Polscy Łowcy Burz.
Mogą dość szybko przyjmować postać superkomórek, niosących zagrożenie opadami dużego gradu (do ok. 4-5 cm, a w pojedynczych przypadkach aż do około 5-8 cm). Ponadto burze będą stwarzać zagrożenie zjawiskami downburst, w czasie których prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h. Zagrożeniem w początkowej, dość izolowanej fazie rozwoju może być także trąba powietrzna. W kolejnych godzinach (wieczór, pierwsza połowa nocy) prawdopodobnie powstanie układ konwekcyjny, który może mieć wbudowaną linię szkwału (być może z segmentami bow echo), przemieszczający się na wschód. Możliwe są także superkomórki burzowe wbudowane w układ, a także przemieszczające się na jego południowych krańcach i na południe od niego – informowali Polscy Łowcy Burz.
Aktualnie nad południowo-zachodnią Polską obserwujemy rozwój pierwszych dzisiaj burz. Chmura Cumulonimbus, która znajduje się w rejonie Głogowa wykazuje cechy superkomórki burzowej. Na jej trasie mógł spaść bądź spadnie duży grad, może mieć średnicę do 4-6 cm (a lokalnie nawet większy. Silne burze z możliwym dużym gradem (powyżej 4-5 cm) i silnym wiatrem znajdują się też nad Jaworem oraz Kotliną Kłodzką, będą się przemieszczać powoli na północny wschód. Superkomórka nasuwa się również znad Niemiec w rejon Zgorzelca, może od północy zahaczyć miasto.
Na dużą uwagę zasługuje obszar północno wschodnich Niemiec, w którym doszło do rozwoju aktywnych i wyjątkowo groźnych burz. Wkrótce omawiane burze najprawdopodobniej dotrą do Polski.
Prognoza IMGW-PIB do godziny 20 i na noc ważna do 8 rano jutro
Czekają nas wyjątkowo groźne godziny w pogodzie.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (IMGW-PIB), widoczne silne superkomórki burzowe na południowym-zachodzie Polski
Dane z detekcji wyładowań Blitzortung za ostatnie 120 minut na obszarze Polski
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Tak siedzę i patrzę na ten nasz – dzień po dniu – burzami nękany kraj. Mapa na stronie burzowo.info cały czas pokazuje aktualną sytuację, czasem tylko wyświetlając kropki, które są jedynie błędnym odczytem i po chwili znikają. Dewastator. Tak nazwałem ten układ burzowy znajdujący się na północy Niemiec i prący w górę. Który zmieniając trajektorię swego lotu, odbić ma w prawo i przelecieć nad północną Polską. Układ burzowy o którym „mówiły” chyba wszystkie modele numeryczne od kilku dni. Dewastator. Powiększam mapę, skupiając się na północno zachodnim obszarze Polski i północno wschodnim obszarze Niemiec. Raczej Dewastunio. Słabnący, rozczłonowujący się, sam nie wiedzący gdzie ma się kierować i w jakim celu. Coś buduje się między Świnoujściem, a Szczecinem. To o tym będą w przyszłości wspominały annały, jako o jednym z groźniejszych incydentów burzowych w Polsce w 2019 roku? Śmiem wątpić.
W dzisiejszym świecie portale bardzo zawyżają niebezpieczne sytuacje. W jednym celu. Im więcej kliknięć, tym więcej kasy.
Każdy kliknie gdy zobaczy „niszczące” ( jak tu bywało onegdaj), dewastacyjne, itp.
Powtórzę się – jeśli przyjdzie naprawdę niebezpieczna sytuacja, każdy to oleje myśląc że to kolejny „fake news”.
Ten „news” o którym piszesz wzbudza wręcz zalew postów na forum PŁB. 748 wpisów na godzinę 18:04
To ma na celu ?
Dzisiaj znowu płakała. Na nic zdało się przytulenie jej. Na nic zdało się sto milionów myśli, co powiedzieć. W efekcie pozostawało jedynie milczenie, tuląc do siebie ukochaną leżącą obok na materacu. Pociągającą nosem co jakiś czas, jakby starała się zachować w sobie wszystko to, co sprawiało, że wewnątrz było jej źle, po prostu źle. Nie tak wyobrażała sobie związek. Nie tak wyobrażała sobie swojego rycerza na białym koniu. Wiem. Wiem równie doskonale jak ona. Jeśli nie bardziej. Ale jestem przy niej. Na Boga! A ona jest przy mnie. Mimo wszystko.
Poeto, z jakiego rejonu ( może miasto podasz ?) jesteś ?
Wadowice się kłaniają
Basy utworu „Mark 'OH – The right way” wbijają się w uszy niemiłosiernie, pozwalając zapomnieć o całym świecie. Choć nie zapomnieć o niej. I nie zapomnieć o nas. Bo o kim jest ten kawałek, jeśli nie o nas? Teraz jest już dobrze. Minęło kilka godzin i jest już dobrze. Chyba godzin. Albo kwadransów. Nie wiem. Siedzi w salonie i ogląda jakiś film na Netflixie. A ja siedzę w pokoju i patrzę niewidzącym wzrokiem na czarne tło okraszane żółtymi kropeczkami, które postanawiają dołączać do pomarańczowych w tworzeniu swego rodzaju fraktali… Łączących się jakoś…
Otrzeźwienie przychodzi momentalnie! Powrót do rzeczywistości przychodzi momentalnie! Łączących się! O ku##a! Odśwież mapę! Na początku czerwca zaimplementowali obsługę głosową. Przydatna sprawa. Można poczuć się niczym Rick Deckard z „Łowcy Androidów”. Wypośrodkuj mapę! O ku##a! Powiększ! Przesuwaj w lewo i w górę! Stój! Buduje się MCS. Nie MCV. Te budowały się w czasach szczenięcych. Teraz buduje się MCS. Mezoscale Convective System. I rozrasta się!
Zachodnia Polska.
A u mnie w ostatnich latach to nawet silny wiatr jest rzadko z burz.Grad sporadycznie a jak jest to nieduży.Pewnie zasługa Miedwia.I po części Dąbia.
Dopiero połowa czerwca. Nadzieja w lipcu. Sierpień niby ma być chłodny.
U mnie za to głównym zagrożeniem jest wiatr, ale w okresie – wrzesień – marzec. Boję się silnego wiatru. 10-go marca 2019 wracałem Pendolino z Gdańska do Krakowa. Przez wiatr pociąg miał 8 !!! godzin opóźnienia . Wyszedłem na płytę PKP w Krakowie akurat jak wiało ponad 100 na godzinę. Szybko tego nie zapomnę ….
Bow Echo leci na wstecznym? Ta pogoda jest coraz bardziej nieprzewidywalna!
Oczywiście obsługa głosowa zaimplementowana w serwisie burzowo.info jest fikcją literacką stworzoną na potrzeby widowiskowości opowiadanka. Ale może za kilka lat stanie się czymś normalnym, zwykłym standardem w serwisach internetowych?