Silne burze już powstają nad Polską. Przeważnie są to superkomórki burzowe, wkrótce możliwy MCS

Niebezpieczna pogoda powróciła do Polski. Wyjątkowo groźnie będzie jednak za kilka godzin.

W sobotę Polska znajduje się się pomiędzy klinem wyżowym sięgającym na północny wschód kraju oraz Państwa Nadbałtyckie, a niżem znad pogranicza Niemiec i Danii. Wieczorem oraz w nocy niż będzie przesuwać się nad północną Polską i około północy jego centrum znajdzie się w rejonie Pomorza Gdańskiego. Z niżem związany jest system frontów, które zaznaczą się nad Polską. Niż ponownie sprowadzi gorące powietrze zwrotnikowe, o znacznej chwiejności termodynamicznej. Front ciepły będzie przed południem przesuwać się z południowego zachodu na północny wschód i wczesnym popołudniem znajdzie się nad Bałtykiem. Wieczorem z zachodu przesuwać się będzie front chłodny, wraz z przedfrontową strefą zbieżności, które będą miejscem rozwoju burz – poinformowali w porannej prognozie Polscy Łowcy Burz.

Mogą dość szybko przyjmować postać superkomórek, niosących zagrożenie opadami dużego gradu (do ok. 4-5 cm, a w pojedynczych przypadkach aż do około 5-8 cm). Ponadto burze będą stwarzać zagrożenie zjawiskami downburst, w czasie których prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h. Zagrożeniem w początkowej, dość izolowanej fazie rozwoju może być także trąba powietrzna. W kolejnych godzinach (wieczór, pierwsza połowa nocy) prawdopodobnie powstanie układ konwekcyjny, który może mieć wbudowaną linię szkwału (być może z segmentami bow echo), przemieszczający się na wschód. Możliwe są także superkomórki burzowe wbudowane w układ, a także przemieszczające się na jego południowych krańcach i na południe od niego – informowali Polscy Łowcy Burz.

Aktualnie nad południowo-zachodnią Polską obserwujemy rozwój pierwszych dzisiaj burz. Chmura Cumulonimbus, która znajduje się w rejonie Głogowa wykazuje cechy superkomórki burzowej. Na jej trasie mógł spaść bądź spadnie duży grad, może mieć średnicę do 4-6 cm (a lokalnie nawet większy. Silne burze z możliwym dużym gradem (powyżej 4-5 cm) i silnym wiatrem znajdują się też nad Jaworem oraz Kotliną Kłodzką, będą się przemieszczać powoli na północny wschód. Superkomórka nasuwa się również znad Niemiec w rejon Zgorzelca, może od północy zahaczyć miasto.

Na dużą uwagę zasługuje obszar północno wschodnich Niemiec, w którym doszło do rozwoju aktywnych i wyjątkowo groźnych burz. Wkrótce omawiane burze najprawdopodobniej dotrą do Polski.

Prognoza IMGW-PIB do godziny 20 i na noc ważna do 8 rano jutro

Czekają nas wyjątkowo groźne godziny w pogodzie.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (IMGW-PIB), widoczne silne superkomórki burzowe na południowym-zachodzie Polski

Dane z detekcji wyładowań Blitzortung za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ