Silne przymrozki uderzą już tej nocy. Nawet -6°C przy gruncie. Wiemy, gdzie pogoda zaskoczy

Silne przymrozki prognozowane są w nocy z niedzieli na poniedziałek w naszej części Europy. Temperatura przy gruncie spadnie do -6°C. Wiemy, gdzie pogoda zaskoczy negatywnie na przełomie kwietnia i maja.

Silne przygruntowe przymrozki wystąpią w kraju

Niedziela przyniosła stabilizacje warunków pogodowych z uwagi na rozbudowę ośrodka wysokiego ciśnienia. Na przeważającym obszarze Polski było pogodnie. Tylko początkowo na południowym wschodzie, wschodzie i południu miejscami zachmurzenie okazało się duże z większymi przejaśnieniami. Obserwowano tam zanikające przelotne opady deszczu oraz na Podkarpaciu lokalne burze związane z frontem okluzji chłodnej. Natomiast na szczytach Tatr opady śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczyliśmy od 8°C nad samym morzem, 12°C, 15°C na przeważającym obszarze kraju, do blisko 17°C na południowym wschodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na wschodzie i nad morzem okresami porywisty, na ogół północno-zachodni i północny.

W pierwszy dzień maja na pogodę wpływać ma słabnący antycyklon znad środkowej Europy. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać i rozbudowywać zacznie się zatoka niżowa znad północno zachodniej części Starego Kontynentu. Jednak przez większą część poniedziałkowego dnia obserwowana ma być pogodna i słoneczna, sucha pogoda związana z napływem dosyć ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Jednak już w nocy z poniedziałku na wtorek od zachodu wkroczy strefa chłodnego frontu atmosferycznego z dużym zachmurzeniem, opadami deszczu oraz prawdopodobieństwem rozwoju lokalnych burz zwłaszcza we wtorek.

Temperatura maksymalna, 30 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

przymrozki w Polsce
Chłodniej niż wczoraj w Polsce. Noc i poranek zapowiada się przymrozkowy

Duże spadki temperatury w wielu regionach. Najcieplej może być nad samym morzem w nocy z niedzieli na poniedziałek

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się pogodnie. Zalegać ma przetransformowane powietrze arktyczne z dalekiej północy. Gdzieniegdzie na wschodzie i w centrum kraju możliwe krótkotrwałe mgły, ograniczające widzialność do 500 m. Na termometrach w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych od -4°C w kotlinach sudeckich. Od około -2°C do 2°C na przeważającym obszarze kraju i około 3°C miejscami nad samym morzem. W całym kraju przygruntowe przymrozki do -6°C/-4°C. Wiatr słaby, zmienny z uwagi na niewielki gradient baryczny. Zalecamy zabezpieczyć rośliny przed wpływem niskich temperatury, które da się we znaki. Możliwe są nawet większe straty w rolnictwie.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fatalne prognozy na początek maja dla Polski. Rzadkie 20°C, częste przymrozki i opady oraz burze

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 1 maja 2023 r. 00 UTC obrazująca skąd do Polski dotarło powietrze w ciągu minionych 7 dni. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa na przykładzie stolicy naszego kraju

adwekcja zimnego powietrza do Polski
Adwekcja przetransformowanego powietrza arktycznego do Polski. Przymrozki znów wystąpią

Wyliczana minimalna temperatura powietrza przy gruncie, miejscami przebieg temperatury może być inny niż na ukazanej mapie poniżej

przymrozki na obszarze Polski
Przymrozki w wielu regionach Polski. Nawet -6 stopnie możliwe

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 1 maja 2023, 03 UTC według modelu ECMWF. Lokalnie wartości okażą się niższe, niż wylicza nam to model europejski

przymrozki według modelu ECMWF
Przymrozki, ale na mniejszym obszarze widzi także model ECMWF

Największe spadki temperatury w drugiej części nocy i nad ranem. Po wschodzie słońca temperatura zacznie szybko rosnąć

Zdecydowanie większy obszar przymrozków na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych widzi model GEM dla Polski na 1 maja 2023 r, 03 UTC. Jednak i w tym przypadku model nie jest w stanie oddać precyzyjnie obszaru największych spadków temperatury. Z uwagi na jego m.in niezbyt gęstą siatkę.

Prognoza temperatury na 2 m, 1 maja 2023, 03 UTC dla Polski

przymrozki w wielu regionach Polski
Przymrozki w nocy na obszarze Polski

Jednak już jutro sprawdzimy, gdzie zanotowane zostały najniższe wartości w drugiej części nocy w czasie dominacji wyżu, adwekcji zimnego powietrza i silnemu wypromieniowaniu ciepła w warunkach nocy radiacyjnej.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl