Silne przymrozki prognozowane są w nocy z niedzieli na poniedziałek w naszej części Europy. Temperatura przy gruncie spadnie do -6°C. Wiemy, gdzie pogoda zaskoczy negatywnie na przełomie kwietnia i maja.
Silne przygruntowe przymrozki wystąpią w kraju
Niedziela przyniosła stabilizacje warunków pogodowych z uwagi na rozbudowę ośrodka wysokiego ciśnienia. Na przeważającym obszarze Polski było pogodnie. Tylko początkowo na południowym wschodzie, wschodzie i południu miejscami zachmurzenie okazało się duże z większymi przejaśnieniami. Obserwowano tam zanikające przelotne opady deszczu oraz na Podkarpaciu lokalne burze związane z frontem okluzji chłodnej. Natomiast na szczytach Tatr opady śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczyliśmy od 8°C nad samym morzem, 12°C, 15°C na przeważającym obszarze kraju, do blisko 17°C na południowym wschodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na wschodzie i nad morzem okresami porywisty, na ogół północno-zachodni i północny.
W pierwszy dzień maja na pogodę wpływać ma słabnący antycyklon znad środkowej Europy. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać i rozbudowywać zacznie się zatoka niżowa znad północno zachodniej części Starego Kontynentu. Jednak przez większą część poniedziałkowego dnia obserwowana ma być pogodna i słoneczna, sucha pogoda związana z napływem dosyć ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Jednak już w nocy z poniedziałku na wtorek od zachodu wkroczy strefa chłodnego frontu atmosferycznego z dużym zachmurzeniem, opadami deszczu oraz prawdopodobieństwem rozwoju lokalnych burz zwłaszcza we wtorek.
Temperatura maksymalna, 30 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Duże spadki temperatury w wielu regionach. Najcieplej może być nad samym morzem w nocy z niedzieli na poniedziałek
Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się pogodnie. Zalegać ma przetransformowane powietrze arktyczne z dalekiej północy. Gdzieniegdzie na wschodzie i w centrum kraju możliwe krótkotrwałe mgły, ograniczające widzialność do 500 m. Na termometrach w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych od -4°C w kotlinach sudeckich. Od około -2°C do 2°C na przeważającym obszarze kraju i około 3°C miejscami nad samym morzem. W całym kraju przygruntowe przymrozki do -6°C/-4°C. Wiatr słaby, zmienny z uwagi na niewielki gradient baryczny. Zalecamy zabezpieczyć rośliny przed wpływem niskich temperatury, które da się we znaki. Możliwe są nawet większe straty w rolnictwie.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 1 maja 2023 r. 00 UTC obrazująca skąd do Polski dotarło powietrze w ciągu minionych 7 dni. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa na przykładzie stolicy naszego kraju

Wyliczana minimalna temperatura powietrza przy gruncie, miejscami przebieg temperatury może być inny niż na ukazanej mapie poniżej

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 1 maja 2023, 03 UTC według modelu ECMWF. Lokalnie wartości okażą się niższe, niż wylicza nam to model europejski

Największe spadki temperatury w drugiej części nocy i nad ranem. Po wschodzie słońca temperatura zacznie szybko rosnąć
Zdecydowanie większy obszar przymrozków na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych widzi model GEM dla Polski na 1 maja 2023 r, 03 UTC. Jednak i w tym przypadku model nie jest w stanie oddać precyzyjnie obszaru największych spadków temperatury. Z uwagi na jego m.in niezbyt gęstą siatkę.
Prognoza temperatury na 2 m, 1 maja 2023, 03 UTC dla Polski

Jednak już jutro sprawdzimy, gdzie zanotowane zostały najniższe wartości w drugiej części nocy w czasie dominacji wyżu, adwekcji zimnego powietrza i silnemu wypromieniowaniu ciepła w warunkach nocy radiacyjnej.
Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC