Deszcz nawalny – urwanie chmury

Każdy z nas słyszał kiedyś określenie urwanie chmury. To oczywiście potoczne określenie bardzo intensywnych opadów deszczu. W świecie meteorologii oraz w prognozach pogody opady takie nazywamy nawalnymi. Oczywiście w przyrodzie, w naszych szerokościach geograficznych mówimy najczęściej o deszczu nawalnym. Jednak zimą, podczas silnych śnieżyc, związanych choćby z niżami genueńskimi, mówimy również o nawalnych opadach śniegu. Jednak określenie to pada bardzo rzadko i nie jest zbyt popularne.

Deszcz nawalny. Słownik meteorologiczny
Deszcz nawalny

Deszcz nawalny najczęściej związany jest z konwekcją, więc również z silną rozbudową chmur kłębiastych w pionie. Z definicji mówimy, że deszcz nawalny wystąpił jeśli w przeciągu jednej godziny na metr kwadratowy w danym obszarze spadłoby ponad 40 mm wody. Sprawdzaj prognozy pogody długoterminowej dla Polski na naszym portalu.

Oczywiście deszcz nawalny nie musi trwać godzinę. Ba, często są to opady dość krótkotrwałe, trwające kilkanaście minut, związane z gwałtowną burzą (swoją drogą nazywaną potocznie nawałnicą). Podczas przechodzenia burzy zdarza się, że deszcz nawalny występuje w jednej części burzy, podczas gdy zaledwie kilka kilometrów dalej opad nie występuje prawie wcale. Jednak to już wynika z samych procesów zachodzących w burzach. Widzę tą znajdziesz w naszym słowniku meteorologicznym.