Śmiercionośna wichura dotarła do Polski. Huraganowe porywy wiatru ponad 150 km/h, 5 osób nie żyje. Utworzyły się gwałtowne burze gradowe nad krajem, potem czekają nas przymrozki

Prognozowaliśmy, że w Wielkanocny Poniedziałek czeka nas silne załamanie pogody. Przed frontem chłodnym doszło do wystąpienia silnego, miejscami niszczącego i śmiercionośnego wiatru halnego. Na skutek występowania silnego wiatru fenowego doszło do poważnych szkód w drzewostanie, ale także uszkadzał poszycia dachowe i dachy. Zmusił strażaków do licznych interwencji. Drzewa upadały również na samochody na Podhalu, tarasując drogi i uszkadzając pojazdy.

Maksymalne porywy wiatru zmierzone w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski według stacji synoptycznych IMGW-PIB

śmiercionośna wichura dziś w kraju
Śmiercionośna wichura dziś w kraju

Załamanie pogody postępuje nad Polską

Przez nasz kraj od drugiej części dnia wędruje aktywny front chłodny, niosąc wzrost zachmurzenia, opady i lokalne burze. Dodatkowo w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek pojawią się intensywne opady śniegu w górach i na Podhalu. Zima przypomni o sobie w epizodzie głównie w tej części kraju. Na skutek występowania śmiercionośnej wichury śmierć poniosło 5 osób. Dwie osoby zginęły w samym Zakopanem, natomiast aż trzy osoby w Rabce-Zdroju.

Groźna wichura w kraju i silne burze

Zapowiadaliśmy, że Lany Poniedziałek nie będzie spokojny w pogodzie. Na terenach obszarach podgórskich i górskich obserwowano występowanie bardzo silnego wiatru halnego. Najsilniej wiało w pasie od południowej części woj. dolnośląskiego, Śląsk Opolski, południe woj. śląskiego aż po woj. Małopolskę i podkarpackie. Największą prędkość wiatru zmierzono na szczycie Kasprowego Wierchu, gdzie anemometr ultradźwiękowy zmierzył podmuch 155 km/h. Huraganowe porywy wiatru schodziły ze szczytów górskich w doliny, powodując poważne szkody w drzewostanie.

Śmiercionośna wichura w Polsce dziś

Na skutek gwałtownego załamania pogody spowodowanego występowaniem wiatru halnego doszło do poważnych i niestety śmiertelnych wiatrołomów. Służby odradzały wychodzenie w góry, gdyż istniało bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia turystów. Początkowo poinformowano o śmierci dwóch osób w Zakopanem, gdzie drzewo przygniotło dwie osoby przejeżdżające samochodem. Potem pojawiły się doniesienia medialne, że trzy osoby wiatr zabił w Rabce Zdrój. W tej drugiej lokalizacji drzewa łamały się jak zapałki w parku, gdzie jedno z nich przygniotło osobę dorosłą i dziecko. Służby zadecydowały o zamknięciu parku z przyczyn bezpieczeństwa.

Wiatr zacznie słabnąc z biegiem nocy z 1/2 kwietnia 2024 r.

Na szczęście wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek obserwowany będzie stopniowy spadek prędkości wiatru. Będzie na ogół umiarkowany, okresowo silny, lecz w nie tak dużym stopniu, jak ciągu dnia. Skutki śmiercionośnej wichury będą usuwane przez wiele dni na obszarze Podhala oraz w Tatrach, gdzie wiatr poczynił największe szkody. W Dolinie Chochołowskiej i okolicach drzewa łamały się jak zapałki. Silniej powieje okresami do jutrzejszej doby w Bieszczadach, gdzie w wyższych partiach gór powieje powyżej 100 km/h. Przed nami jednak wietrzny wtorek, gdy to w akompaniamencie opadów, zwłaszcza w centrum, wschodzie oraz miejscami na południu i zachodzie powieje do 50-90 km/h, powodując lokalne szkody. Większe podmuchy wiatru zdarzą się szczególnie w rejonach górskich.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 2 kwietnia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śmiercionośna wichura już nie w kraju
Wichura jutro słabsza w kraju i nie powinna być śmiercionośna, lecz lokalne szkody wiatrowe są możliwe

Burze i silny wiatr w kraju. Śmiercionośna wichura słabnie stopniowo na południu

W minionych godzinach obserwowano burze nad Polską. Niektóre z nich przyjmowały charakter superkomórek burzowych. Na obszarze woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego po południu i wieczorem pojawiła się aktywna superkomórkowa burzowa o dużej aktywności elektrycznej. Szacuje się, że w burzach prędkość wiatru mogła dochodzić miejscami do 70-85 km/h, dodatkowo opady do 10-35 mm, grad o średnicy do 2-3 cm. Najwięcej burz obserwowano dziś na południowym zachodzie i zachodzie. Szczególnie aktywne były w woj. dolnośląskim oraz Wielkopolsce.

Wyładowania atmosferyczne w minionych godzinach nad Polską, 1 kwietnia 2024 r. według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

śmiercionośna wichura i burze w kraju
Burze w kraju po uderzeniu huraganowego halnego na południu

W nocy z poniedziałku na wtorek wysokość opadów do 15 mm, podczas burz do 35 mm, na południu lokalnie do 45 mm. Wysoko w Tatrach i Beskidach opady deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg. Przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 5 do 10 cm.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 2 kwietnia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w kraju
Załamanie pogody jutro w Polsce, lecz śmiercionośna wichura już nie wystąpi. Śnieg w Tatrach oraz na Podhalu, możliwe zabielenie krajobrazów

Dynamiczna pogoda i potem przymrozki na moment

Przed nami jednak dynamiczne kolejne dni w pogodzie, gdy to w warunkach dużego gradientu barycznego prognozowane są silne porywy wiatru. Niewykluczone są także w kolejnych dniach lokalne burze. Miejmy nadzieje, że nie będą to kolejne śmiercionośne wichury. Powieje w środę do 50-80 km/h we wschodniej połowie kraju. Uspokojenie w pogodzie rozpocznie się od drugiej części tygodnia. Ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 4.04.2024 r. do 6.04.2024 r. Dynamiczne warunki pogodowe w najbliższych kilkudziesięciu godzinach sprowadzi cyklon Patrycja oraz wtórny niż. Na skutek tego dojdzie do znacznego zaostrzenia gradientu barycznego. Prognozowane są także kolejne ulewy o znacznym natężeniu, jak i też lokalne burze, natomiast na Podhalu, Beskidzie Śląskim i w Tatrach możliwe są też opady zimowe. Śnieg może spaść także miejscami w Bieszczadach jutro u schyłku dnia.

Prognozowane porywy wiatru na 2 kwietnia 2024 r. 13 UTC według modelu ICON dla Polski

wichura w kraju
Wietrzny wtorek na przeważającym obszarze Polski

Prognozowane porywy wiatru na 3 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

dynamiczna pogoda w kraju
Groźna pogoda w Polsce

Będzie silne ocieplenie w drugiej części tygodnia

Dynamiczny cyklon sprowadzi nie tylko wichury, ale także ochłodzenie, burze i opady śniegu w górach oraz na obszarach podgórskich. Przed nami więc kilkadziesiąt godzin z dynamicznym przebiegiem warunków pogodowych. Co więcej, więcej w okresie od 2.04.2024 r. do 4.04.2024 r. prognozujemy miejscami wystąpienia przymrozków nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 m na północy, północnym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Na szczęście ochłodzenie okaże się krótkotrwałe, bo już w okolicach 5 kwietnia 2024 r. temperatury zaczną wyraźnie rosnąć w całym kraju. W okolicach weekendu oraz w pierwszy weekend kwietnia temperatura może przekroczyć 20-26°C. Najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych, gdzie temperaturę podbijać może dodatkowo efekt fenowy.

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, blitzortung.org, wxcharts.com