Śnieg pojawi się na Starym Kontynencie. Atak zimy przyniesie 30 cm śniegu, lokalnie wystąpią przymrozki i mróz. Kiedy zima w Polsce?

Śnieg da się we znaki na północy Europy. Atak zimy przyniesie miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 30 cm, lokalnie spodziewane przymrozki, a w wysokich szerokościach geograficznych może pojawić się nawet całodobowy mróz.

Zima pojawi się w Europie. Miejscami będzie to pierwszy śnieg tej jesieni

W drugiej połowie mijającego miesiąca opady zimowe pojawią się głównie na północy Starego Kontynentu. Wystąpią one szczególnie w północnej Skandynawii oraz na terenie Federacji Rosyjskiej oraz miejscami w Alpach. Możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 10-30 cm. Wyższa pokrywa śnieżna może wystąpić w rejonach górskich i podgórskich.

Prognoza orientacyjnej grubości pokrywy śnieżnej na okres od 19.10.2022, 00Z do 28.10.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

Śnieg pojawi się na Starym Kontynencie. Atak zimy przyniesie 30 cm śniegu, lokalnie wystąpią przymrozki i mróz. Kiedy zima w Polsce?
Śnieg na północy i w Rosji

Powiew zimy na tym obszarze będą ściągać niże baryczne, które w swoich tylnych częściach prowadzą dużo chłodniejsze powietrze. Na ogół z wysokich szerokości geograficznych na półkuli północnej.

Śnieg w prognozach. Porównanie zasięgu pokrywy śnieżnej i jej grubości na okres od 19.10.2022, 12Z do 28.10.2022, 18 UTC według modelu GFS

Śnieg na dalekiej północy oraz na Islandii i w Rosji

Chłodniej okresami na północy Starego Kontynentu

Na ogół w mijającym miesiącu na obszarze Europy anomalia temperatury jest dodatnia. Zdarzają się czasem przymrozki, ale nie są dotkliwe. Miejscami przechodzą również głębokie wiry niżowe, które sprowadzają intensywne opady na Starym Kontynencie, silny wiatr w formie wichur, a nawet lokalne burze. Najbardziej wietrzna aura jest obserwowana na zachodzie i północnym – zachodzie oraz okresami na południu. W południowej części Europy zdarzają się również opady nawalne, co skutkuje występowaniem podtopień i lokalnych powodzi błyskawicznych.

W trzeciej dekadzie października częściej przez północy Europy mają przechodzić głębokie cyklony, które wchodzić mają w skład cyrkulacji zachodniej i okołobiegunowej. Niże wykształcą swoje własne systemy frontalne, a w ich zasięgu pogoda będzie dynamiczna. Na tym obszarze z uwagi na dużą różnice ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze, pojawią się silne porywy wiatru, ale także większe opady deszczu i opady mieszane oraz samego śniegu. Zwłaszcza w chłodniejszych masach powietrza.

Orientacyjna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i rodzaju oraz natężenia opadów na 23.10.2022, 12 UTC według modelu GFS

Śnieg spadnie na północy Europy

Śnieg głównie na dalekiej północy oraz na terenie Federacji Rosyjskiej w trzeciej dekadzie października

Najbardziej prawdopodobny powiew zimy w drugiej połowie października jest w północnej części Norwegii, ale także na obszarze Szwecji, opady typowe dla chłodnej pory roku wystąpią również w Finlandii, sięgną również Federacji Rosyjskiej. Pojawić mogą się w tych szerokościach geograficznych opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W tylnych częściach cyklonów spływać ma okresami zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Miejscami dojdzie do uformowania się większej pokrywy śnieżnej z uwagi na utrzymywanie się ujemnej temperatury przez całą dobę. W wielu regionach będzie to pierwszy śnieg tej jesieni. Opady o charakterze stałym są prawdopodobne również w europejskiej części Rosji w trzeciej dekadzie października.

Śnieg w prognozach. Prognozowany m.in zasięg opadów na 22 października 2022, 21 UTC według modelu ECMWF

opady zimowe w europie
Śnieg na dalekiej północy

Wiele wskazuje, że w Polsce nie doświadczymy opadów śniegu do końca października. Jednak nocami na przełomie 2 i 3 dekady października zdarzą się lokalne przymrozki w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Ponownie cieplej zacznie robić się w okolicach najbliższego weekendu. Przyszły tydzień również z wartościami powyżej normy wieloletniej. Najcieplej ma być na południu, najchłodniej na północy.

Śnieg w prognozach. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 27 października 2022, 18 UTC według modelu ECMWF

W Polsce śnieg tylko w szczytowych partiach Tatr i w Sudetach

Za to u naszych wschodnich sąsiadów przelotne opady zimowe są możliwe, ale nie będzie to jeszcze trwała zima. Nie można wykluczyć, że w ostatnich tygodniach października opady śniegu zdarzą się na obszarze Białorusi i Ukrainy. Na nizinach w Polsce śnieg raczej nie spadnie, nieco inaczej może wyglądać sytuacja w szczytowych partiach Tatr i Sudetów, gdzie okresami w chłodniejszych masach powietrza może popadać śnieg. Należy podkreślić, że w szczytowych partiach Tatr dalej zalega całkiem spora pokrywa śnieżna. Pod koniec mijającego miesiąca, opady stałe mogą wystąpić na obszarze Skandynawii, miejscami również w Rosji. Niczym nadzwyczajnym nie będą również opady śniegu na Islandii oraz w Alpach. Wygląda na to, że w Polsce pierwszy śnieg na nizinach pojawi się w listopadzie. Ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy przyszłego miesiąca. Prognozy modeli z różnych ośrodków stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu na 25 października 2022, 12 UTC według modelu GEFS

prognoza opadów śniegu
Prawdopodobieństwo opadów śniegu

Fanipogody.pl