Śnieżyca uderzy w pobliżu Polski. Nawet 25-30 cm śniegu i większy mróz. Atak zimy wkroczy pod osłoną nocy

Śnieżyca pojawi się niedaleko Polski. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 20-30 cm. Sprawdzamy, gdzie zdarzą się obfite opady zimowe.

Pod koniec roku nad Europą i przyległościami rządzi cyrkulacja strefowa atmosfery, która sprowadza na ogół ciepłe i wilgotne masy powietrza. Nie przewiduje się, aby do końca 2023 r. pojawiły się temperatury charakterystyczne dla zimy termicznej, jak i też opady śniegu i deszczu ze śniegiem poza górami w Polsce. Przełomu w pogodzie powinniśmy dopiero spodziewać w pierwszych tygodniach stycznia 2024 r.

Predykcja rodzaju opadu atmosferycznego w okresie od 27.12.2023 r. do 5.01.2024 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

atak zimy w Polsce nieprędko. Śnieżyce w 2024 r.
Zima i śnieg dopiero w 2024 r. na obszarze Polski. Śnieżyce więc nieprędko w naszej części Europy

Duża różnica ciśnienia w kolejnych dniach sprowadzać ma również silniejszy wiatr, który okresami i miejscami osiągnie skale wichury. Pod znakiem zapytania pozostaje skala fala silnego wiatru oraz jej prędkość w Sylwestra i Nowy Rok. Dlatego, że najnowsze realizacje modeli numerycznych ograniczają zasięg największych porywów wiatru do rejonów górskich i podgórskich. W kolejnych dniach z uwagi na niepewną trajektorie niżu atlantyckiego i jego głębokość będziemy doprecyzowywać nasze prognozy numeryczne.

Polecamy: Ponad 14°C w Polsce

Śnieżyca w Europie. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenia i opadów na 28 grudnia 2023, 00UTC dla Europy i obszarów przyległych

silny atak zimy w Skandynawii. Śnieżyca w Europie
Silny atak zimy na Europie Północnej

Silna śnieżyca w Europie najbliższej nocy

Warto również podkreślić, że gdy my w tym czasie znajdziemy się w cieplejszych masach powietrza, niż zwykle zalegają o tej porze roku. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej wyniesie w Polsce około 5-10°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. To w południowej części Półwyspu Fennoskandzkiego, pojawią się intensywne opady śniegu. Doprowadzić mogą do przyrostu pokrywy śnieżnej do około 10-30 cm białego puchu. Zaznaczy się tam znacznie chłodniejszy sektor powietrza w zasięgu przesuwającego się frontu okluzji.

Prognozowany zasięg śnieżycy 28 grudnia 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla południowej części Fennoskandzkiego

śnieżyce i obfite opady śniegu w Polsce
Obfite opady śniegu

Z prognoz numerycznych wynika, że opady zimowe wystąpią szczególnie na południu Skandynawii, tj. południowej i centralnej części Szwecji, ale także Norwegii. Obfite opady śniegu związane będą z ośrodkiem niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim o imieniu Bodo, który w kolejnych kilkunastu godzinach lokować będzie się słonymi wodami Morza Norweskiego. Z uwagi na charakter opadów i występującą temperaturę powietrza będzie to ciężki i lepki śnieg, który doprowadzić może do utrudnień komunikacyjnych na drogach, kolei i lotnictwie. W ostatnich dniach 2023 r. spadnie tam nawet 10-30 cm białego puchu.

Prognozowany zasięg śnieżycy, 28 grudnia 2023 r. 06 UTC według modelu ECMWF dla południowej części Skandynawii

śnieżna zima na północy Europy. Śnieżyca nad Skandynawią
Śnieżyca nad Półwyspem Fennoskandzkim

Zima omijać będzie Polskę do końca 2023 r. za sprawą aktywnego Atlantyku

Nie będą to ostatnie tak istotne opady śniegu w Europie Północnej. Jednak śnieg spadnie też w północno – wschodniej i wschodnich krańcach Starego Kontynentu, gdzie to do końca grudnia prognozowane są następne opady śniegu. Silne śnieżyce związane będą z wtórnym ośrodkiem niżowym, który pojawi się na peryferiach głównego cyklonu. W tym czasie centrum, południe i zachód Europy będzie w cieplejszych masach powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Duża różnica ciśnienia doprowadzać ma do występowania wichur. Na nizinach i wyżynach z uwagi na adwekcje ciepłych mas powietrza opadów śniegu nie prognozujemy. Pokrywa śnieżna z tendencją do osiadania i okresowego topnienia z powodu odwilży utrzyma się szczególnie w wyższych partiach Karpat i Sudetów.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 31 grudnia 2023, 17UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla m.in Skandynawii i państw bałtyckich i części Federacji Rosyjskiej

silny atak zimy i śnieżyce
Śnieżyca w Skandynawii i na wschód od Polski

Finalnie w Polsce po bardzo chłodnej pierwszej dekadzie grudnia, odrobiliśmy termiczne straty. Do 26 grudnia 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi 1.15°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Do 31 grudnia 2023 r. odchylenie temperatury sięgnie blisko 2°C, mając na uwadze okres ref. 1991-2020 r. Zapisze się on także jako wilgotny na stacjach synoptycznych.

Śnieżyce będą omijać Polskę

Większy mróz i śnieg będzie na północy i wschodzie Starego Kontynentu. Południe, centrum, zachód Europy ma być przeważnie w cieplejszych niż zwykle masach powietrza. Najnowsze predykcje wiodących modeli numerycznych sugerują powrót zimowych warunków pogodowych w pierwszych tygodniach stycznia 2024 r. Z uwagi na odległy termin i wciąż zmieniające się prognozy, podamy wkrótce kolejne informacje.

Fanipogody.pl