Wchodzimy w dynamiczny okres w pogodzie. Nasz region w najbliższych kilkunastu dnia to dominacja strefowej, zachodniej cyrkulacji. Oznacza to, że nad Polską przechodziły będą śnieżyce. Oczywiście śnieg nie będzie padał w całym kraju. Stąd też w dzisiejszym wpisie przeanalizuję gdzie i kiedy śnieżyce nad Polską będą najbardziej intensywne. Modele numeryczne widzą opady śniegu również w pierwszym tygodniu lutego. Jednak umówmy się, że prognozy na luty potraktuję na ten moment bardziej jako ciekawostkę niż faktyczną prognozę. Warto wiedzieć jaki jest trend w pogodzie na początek lutego. Jednak za wcześnie by brać to za pewnik. W tym tygodniu w pogodzie działo będzie się na tyle dużo, że nie musimy dynamiki szukać w lutym. Zaczyajmny.
Wtorek z groźną pogodą. Śnieżyce nad Polską, ale również gołoledź
Pogoda we wtorek przyniesie w Polsce groźne zjawiska pogodowe. Przez kraj przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Przyniesie on całą gamę zimowych opadów Polsce. Poniżej prognoza opadów wg. modelu SWISS-HD. Źródło poniższej grafiki tutaj.
Widać, że na wschodzie kraju padał będzie śnieg. Śnieżyca nad Polską Wschodnią nie będzie może bardzo intensywna, jednak przyrost pokrywy śnieżnej to kolejne kilka centymetrów świeżego puchu w Polsce. Jednak najgorszej pogody spodziewamy się we wtorek w pasie Polski Centralnej. Od Podlasia, przez Mazowsze, Ziemię Łódzką, po Śląsk występować mogą opady marznące. Lokalnie opady powodować mogą gołoledź przez co na drogach będzie bardzo ślisko i niebezpiecznie. O bardzo złych warunkach drogowych informowaliśmy Was już wczoraj w prognozie pogody na wtorek 25 stycznia.
Kolejne dni to kolejne śnieżyce nad Polską
Tak jak wspominałem wcześniej, wchodzi w pogodzie w okres strefowej cyrkulacji powietrza. Oznacza to ni mniej ni więcej, że w nasz region uderzały będą kolejne fronty atmosferyczne związane z niżami atlantyckimi. Zobaczmy animację prognoz sytuacji barycznej na najbliższy okres.
Na animacji widać, że pogoda w regionie będzie bardzo dynamiczna. Już w czwartek nad Bałtykiem przemieszczał będzie się głęboki niż pochodzenia atlantyckiego. Przyniesie on opady śniegu i śnieżyce nad Polską Wschodnią i północno wschodnią. W piątek omawiany niż znajdzie się nad Białorusią przynosząc w naszym kraju kolejne opady śniegu. Lokalnie, na wschodzie opady mogą być intensywne. Jeszcze ciekawiej wygląda na chwilę obecną sytuacja na sobotę 29 stycznia. Przez kraj przemieszczał będzie się aktywny front atmosferyczny związany z niżem wtórnym.
Na ten moment śnieżyca związana z tym frontem wygląda imponująco w prognozach modeli (zarówno GFS, jak i ECMWF). Jednak musimy mieć świadomość, że sobota to jeszcze odległy termin w prognozach. Wystarczy, że trajektoria niżu przesunie się kilkaset kilometrów na wschód i ze śnieżycy nad Polską nie pozostanie nic. Dodatkowym czynnikiem dodającym niepewności co do scenariusza pogodowego najbliższy czas jest temperatura. Modele nie do końca zgodnie prognozują obszar w którym zalegać ma nadal chłodne powietrze arktyczne. W związku z tym nie jest przesądzone, czy również w Polsce Wschodniej nie będziemy mieli do czynienia z ciepłymi masami powietrza. Na zachodzie temperatury będą dodatnie i to jest raczej pewne. Jeśli jednak ciepły sektor objąłby również wschód kraju, to zamiast intensywnych opadów śniegu również we wschodniej połowie Polski mógłby padać deszcz. Oczywiście o tym informowali będziemy na bieżąco po kolejnych aktualizacjach modeli.
Mnóstwo śniegu na wschodzie kontynentu
Śnieżyce nad Polską nie są wcale jeszcze w stu procentach pewne (choć bardzo prawdopodobne). Za to na wschodzie kontynentu silna zima trwa w pełni od wielu dni. Podczas gdy nasz kraj przez dłuższe okresy pozostaje pod wpływem wyżów z południa, czy zachodu Europy, wschód raz po raz smagany jest kolejnymi niżami atlantyckimi. Przynoszą one silne opady śniegu. Dlatego też grubość pokrywy śnieżnej na zachodzie i w centrum Rosji sięga kilkudziesięciu centymetrów.
Sytuacja nie poprawi się w kolejnych dniach stycznia. Śnieg nadal bardzo intensywnie padał będzie między innymi nad Rosją, czy Białorusią. Pod koniec miesiąca na północnym zachodzie Rosji grubość pokrywy śnieżnej wynosić może nawet ponad jeden metr. Warto zwrócić uwagę również na ilość śniegu jaka zalega w Turcji. Kraj ten również zmaga się z silnymi śnieżycami i temperaturą poniżej zera.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
3 komentarze do “Śnieżyce nad Polską 25 stycznia do 5 lutego. Gdzie i kiedy spadnie najwięcej śniegu”
Możliwość komentowania została wyłączona.