Strzał zimna sięgnie Polski. Pogoda ulegnie pogorszeniu. Mróz poniżej -10°C, a nawet i kolejne opady śniegu

Strzał zimna bardzo prawdopodobny w drugiej dekadzie listopada 2023 r. Pogoda ulegnie gwałtownemu pogorszeniu i szybko przejdziemy do termicznego przedzimia. Niewykluczony mróz dwucyfrowy w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń oraz opady mieszane i mokrego śniegu.

Strzał zimna widoczny w prognozach wiodących modeli numerycznych

Od kilku dni nasza uwaga jest skierowana na prognozy numeryczne sięgające trzeciej dekady listopada. Wynika z nich, że w drugiej połowie miesiąca czeka nas głębsze ochłodzenie, które spowodują ośrodki niskiego ciśnienia wraz z układami frontalnymi przechodzącymi w naszej części Europy. W ich tylnych częściach spłynie szerokim strumieniem znacznie chłodniejsze polarnomorskie, a okresowo także o cechach arktycznych.

Strzał zimna w prognozach. Wyliczane odchylenie temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 18 listopada 2023 r. według modelu GEPS dla Europy i obszarów przyległych

ujemna anomalia w Polsce
Ujemna anomalia temperatury w Polsce i południu Europy

Powszechne okażą się się w przyszłym tygodniu nocne i poranne przymrozki. Natomiast w górach występować ma przeważnie całodobowy mróz z zaleganiem sporej ilości śniegu, która w szczytowych partiach Karpat i Sudetów dochodzić ma do 30-50 cm. Najchłodniejsza może być druga część tygodnia.

Możliwy dwucyfrowy mróz w Polsce

Najczęściej ujemna temperatura w ciągu dnia, ale także i w nocy będzie występować w polskich górach, ale pojedyncze dni mogą przynieść pierwsze w tym sezonie ujemne temperatury przez całą dobę. Niewykluczone, że nocami temperatura spadnie poniżej -10°C przy gruncie, ale także i miejscami na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych i profesjonalnych osłonach radiacyjnych.

Prognoza minimalnej temperatury powietrza przez ECMWF w okresie od 11.11.2023 r. do 20.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce
Strzał zimna możliwy i większe przymrozki, a nawet możliwość mrozu dwucyfrowego nocami przy gruncie. Źródło: CMM IMGW

Wskazywaliśmy dziś rano, że śnieżna i mroźna zima jak na listopad będzie utrzymywać się głównie w szczytowych partiach gór. Jednak częstotliwość występowania przymrozków i mrozu wzrośnie w kolejnych dniach drugiej połowy listopada również na nizinach i wyżynach. Już pod koniec bieżącego tygodnia w wyższych partiach polskich leżeć będzie nawet 30-50 cm białego puchu. Związane będzie to z większymi opadami śniegu na tym obszarze w sobotę i nocy z soboty. Warunki do uprawiania turystyki górskiej okażą się trudne w Karpatach i Karkonoszach.

Zobacz też: Cyklon Helmoe spowoduje silny atak zimy w Polsce

Termiczne przedzimie w drugiej połowie miesiąca

Z każdym kolejnym dniem drugiej dekady listopada będziemy obserwować stopniowe obniżanie się średniej dobowej temperatury powietrza w kierunku termicznego przedzimia na nizinach i wyżynach. Głębsze ochłodzenie możliwe jest po 15 listopada 2023 r. Apogeum chłodnego okresu synoptycznego może przypaść na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca oraz w pierwszych dniach ostatniej dekady listopada.

Już w przyszłym tygodniu zaznaczy się częsta wędrówka ośrodków niskiego ciśnienia z systemami frontów atmosferycznych. Dlatego nie zabraknie dużej ilości chmur, opadów i silnego wiatru. Warunki pogodowe okażą się dynamiczne. W drugiej części miesiąca coraz częściej znajdziemy się w zasięgu znacznie chłodniejszych mas powietrza z północy i północnego – zachodu, okresami także o cechach arktycznych. Silniejszą adwekcje chłodu widzimy zwłaszcza w okolicach 17-21 listopada 2023 (+/-2 dni). Jednak na precyzyjne prognozy zasięgu spływu zimnego powietrza musimy jeszcze poczekać.

Orientacyjna prognoza średniej dobowej temperatury powietrza do 20 listopada 2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

strzał zimna w Polsce
Termiczne przedzimie wystąpi. Strzał zimna w prognozach. Źródło: CMM IMGW-PIB

W tylnej części niżu przed kolejnym weekendem powinien spłynąć znacznie chłodniejszy strumień powietrza pochodzenia arktycznego. Jednak z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje baryczną nad Europą i przyległościami. Zajść mogą jeszcze istotne zmiany w prognozach modeli numerycznych.

Prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 m w okresie od 16.11.2023 r. do 21.11.2023 r. Według modelu GEPS dla Polski

niska temperatura w Polsce
Ujemna anomalia temperatury w Polsce

Częstsze przymrozki i mróz w przyszłym tygodniu

Wiązki wiodących modeli numerycznych wyraźnie pokazują intensywną adwekcje chłodu, która może sięgnąć południa Europy. Będzie to prawdopodobnie szybki i silny strzał zimna. Szczyt ochłodzenia powinniśmy odczuć na przełomie 2 i 3 dekady listopada w Polsce, ale w kolejnych dniach będziemy obserwować stabilizacje wiązek prognostycznych. Pozwoli nam to na podanie bardziej precyzyjnych prognoz.

Skala spadków temperatury będzie zależna nie tylko od czynnika adwekcyjnego, ale także wielkości i długości większych przejaśnień oraz rozpogodzeń, ale także prędkości wiatru i lokalnych uwarunkowań terenowych. Modele europejskie i amerykańskie pokazują, że dwucyfrowy mróz prawdopodobnie pojawi się w wyżej wymienionym okresie na obszarach podgórskich i górskich. Szczególnie zimno może być w dolinach i kotlinach, gdzie swobodnie ciężkie i zimne powietrze będzie osiadać w czasie nocy radiacyjnych. Nie można więc wykluczyć, że na południu kraju temperatura spadnie poniżej -10°C w kulminacyjnym momencie ochłodzenie i to nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych. Najniższe temperatury odnotujemy w tym okresie na południu, wschodzie, północnym – wschodzie i częściowo północy.

Prognoza orientacyjna temperatury na wysokości 2 m., 19 listopada 2023, 06 UTC. Według modelu ECMWF dla Polski

strzał chłodu w Polsce
Strzał chłodu w Polsce

Prognoza wstępna temperatura powietrza na 20 listopada 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

strzał zimna w Polsce
Strzał zimna w Polsce

Strzał zimna prawdopodobnie szybko ustąpi. Cieplejsze masy powietrza powrócą z biegiem trzeciej dekady listopada 2023 r.

W związku z prognozowaną intensywną adwekcją powietrza arktycznego, w drugiej części miesiąca, pojawią się dogodne warunki do wystąpienia opadów śniegu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem na nizinach i wyżynach. Termiczne przedzimie zagości na przeważającym obszarze Polski, a lokalnie poza górami może zapanować lekka, lecz prawdopodobnie krótkotrwała termiczna zima.

Prognoza orientacyjna średniej anomalii temperatury powietrza na kolejne tygodnia, odnosząc się do okresu bazowego 1991-2020 r. dla Polski

strzał zimna w Polsce
Ujemna anomalia tygodniowa, potem ocieplenie. Źródło: CMM IMGW

Wygląda więc na to, że listopad szykuje nam niemiłą niespodziankę i w drugiej połowie miesiąca zgodnie z naszymi prognozami jest szansa na akcenty zimowe na nizinach. Strzał zimna okaże się silny w przyszłym tygodniu i sięgnie naszego kraju ujemna anomalia temperatury. Wstępne prognozy sugerują odchylenie temperatury od normy wieloletniej o -7°C/-3°C z lat 1991-2020 r z kulminacyjną fazą ochłodzenia w okolicach 17-21 listopada 2023 r. Najprawdopodobniej ochłodzenie nie okaże się trwałe i cieplejsze dni z temperaturą powyżej normy zdarzą się z biegiem trzeciej dekady listopada. Trwałej zimy z tego nie będzie na nizinach i wyżynach. Już jutro podamy specjalnie dla Was najnowszą prognozę pogodę długoterminową na 16 dni, która sięgać ma swoim trendem prawie do końca mijającego miesiąca.

Fanipogody.pl