
Cyklon Helmoe przyczyni się do silnego ataku zimy. Do końca mijającego tygodnia wysoko w Tatrach po polskiej, jak i też słowackiej stronie będzie zalegać nawet 20-50 cm białego puchu. Dodatkowo utrzymywać ma się mróz. Warunki do uprawiania turystyki w górach okażą się trudne.
Śnieg w Polsce. Cyklon przyniesie kolejne śnieżyce
Obecnie śnieg leży głównie w wyższych partiach polskich gór. Na Kasprowym Wierchu, czyli 1989 m n.p.m zalega 13 cm białego puchu, natomiast na Śnieżce w Karkonoszach grubość pokrywy śnieżnej jest analogiczna jak na wysokogórskim obserwatorium meteorologicznym w Tatrach. Do końca tygodnia po polskiej stronie możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 10-25 cm. Najwięcej śniegu spadnie w szczytowych partiach gór. W sobotę śnieg na obszarze polskich gór leży już od około 1200 m n.p.m – 1300 m n.p.m, czym wyżej tym jest go jeszcze więcej. Dla porównania po słowackiej stronie, czyli na Łomnicy 2635 m n.p.m wysokość pokrywy śnieżnej sięga 27 cm, czyli grubość pokrywy śnieżnej jest przeszło 2 krotnie większa niż na Kasprowym Wierchu. Na początku nowego tygodnia będzie leżeć po słowackiej stronie nawet 35-50 cm śniegu.
Na stacji meteorologicznej w Dolinie Pięciu Stawów mamy największą pokrywę śnieżną, która sięga aż 15 cm, natomiast na Kasprowym Wierchu 13 cm, a na Hali Gąsienicowej 8 cm.
Grubość pokrywy śnieżnej, 11 listopada 2023 – 07:00 czasu lokalnego w Polsce według IMGW

Zasięg pokrywy śnieżnej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach

Śnieg w Tatrach, 11 listopada 2023 r.

Silne opady śniegu w górach na koniec bieżącego tygodnia
Intensywne opady śniegu w ciągu najbliższych kilkunastu godzin będą związane z cyklonem Helmoe i strefą frontu atmosferycznego. Przybędzie śniegu szczególnie w Tatrach, gdzie na początku nowego tygodnia umocni się w wyraźny sposób zima. Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości wskazują, że w szczytowych partiach Karpat spadnie nawet 20-25 cm białego puchu. Niewykluczone, że oprócz Tatr śnieg popada także w Bieszczadach, powodując pierwsze w tym sezonie zabielenie krajobrazów na tym obszarze. Odradzamy wyprawy piesze w wyższe partie gór, gdyż warunki do turystyki górskiej będą bardzo trudne i bez dużego doświadczenia, raków i czekanów lepiej nie zapuszczać się w szczytowe partie Tatr.
Prognoza sytuacji barycznej na 11.11.20223, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Dużo śniegu w polskich górach i trudne warunki do turystyki górskiej
Od kilku dni prezentujemy Wam informacje, że w wyższych partiach polskich gór, zwłaszcza powyżej 1000 m n.p.m występują opady śniegu, które tworzą pokrywę śnieżną. Po polskiej stronie Tatr najwięcej śniegu leży od około 1300-2000 m n.p.m, a czym wyżej tym jest go jeszcze więcej. Mróz całodobowy utrzymuje się szczególnie od 1500 m n.p.m, co pozwala na utrzymywanie się białego puchu i dalszy przyrost pokrywy śnieżnej. W najbliższych dniach śnieg padać ma nie tylko w Tatrach, ale także w Bieszczadach i Sudetach.
Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok na Granaty

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty – Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB

Hala Gąsienicowa – widok na Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch – widok na Świnicę

Będą kolejne opady śniegu na południu
Prognozy numeryczne zakładają, że aktywny front atmosferyczny, który jest związany z cyklonem o imieniu Helmoe spowoduje przyrost pokrywy śnieżnej do 20-25 cm w polskich i słowackich górach. Modele meteorologiczne sygnalizują nam, że największe opady zimowe na tym obszarze zdarzą się głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz nocnych z soboty na niedzielę, przeciągając się nawet do niedzieli. Np. wysoko w Bieszczadach będzie to pierwszy powiew zimy tej jesieni.
Zobacz też: Sprawdź, kiedy prawdopodobny atak zimy
Prognoza zasięgu opadów śniegu na 11 listopada 2023, 21 UTC według modelu ECMWF HRES dla Polski

TOPR poinformował, że w związku z prognozowanymi opadami śniegu w Tatrach, od wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego. W niewielu miejscach mogą występować małe poduchy nawianego śniegu, które należy omijać. Ze względu na zmieniający się kierunek wiatru, taka sytuacja może mieć miejsce na sporym obszarze – przeczytaliśmy w komunikacie TOPR. Jest to pierwszy tego typu komunikat lawinowy tej jesieni.
Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu na 12 listopada 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Znacznie mniej śniegu niż w Tatrach spadnie w wyższych partiach Bieszczad, gdzie wysokość pokrywy śnieżnej na ogół nie przekroczy 5-10 cm. Na tym drugim obszarze śnieg może spaść m.in w Krzemieniu, Tarnicy i Bukowe Berdo.
Cyklon przyniesie atak zimy. Prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 14 listopada 2023 dla południa Polski według modelu SWISS-HD

Prognoza zasięgu pokrywy śnieżnej na południowym – wschodzie Polski do 12 listopada 2023 według SWISS-HD

Cyklony przyniosą kolejne opady śniegu w przyszłym tygodniu. Będą częste nocne i poranne przymrozki. Nadejdzie przedzimie na niziny i wyżyny
Wiele wskazuje, że druga część miesiąca przyniesie nie tylko opady śniegu w górach, ale także i na nizinach oraz wyżynach. Szczególnie w momencie podejścia ośrodków niskiego ciśnienia i stref frontów atmosferycznych. W kolejnych dniach będziemy wskazywać możliwy zasięg pierwszego poważniejszego „ataku” zimy tej jesieni, gdyż obecnie prognozy ulegają dużym zmianom.
Prognoza orientacyjna średniej anomalii temperatury powietrza, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Fanipogody.pl