Szok termiczny odczuwają mieszkańcy wielu regionów naszego kraju po mroźnych i śnieżnych ubiegłych tygodniach. Polska znajduje się w zasięgu zachodniej cyrkulacji atmosfery, która jest związana z przechodzeniem kolejnych ośrodków niżowych z zachodu na wschód, północny wschód. Dziś na warunki pogodowe wpływa niż znad Bałtyku i wędrujący układ frontów atmosferycznych.
Cyrkulacja strefowa atmosfery wpływa na pogodę
Czwartek przyniósł zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na południu i południowym wschodzie większe przejaśnienia oraz lokalne rozpogodzenia. Opady deszczu, głównie na zachodzie i północy kraju; lokalnie opady mżawki; wysoko w górach okresami opady śniegu. Na północnym wschodzie miejscami mgły ograniczające widzialność do 400 m. W najcieplejszym momencie dnia było od 2°C, 3°C na wschodzie, około 6°C w centrum, do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na południowym zachodzie okresami w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, a w Tatrach do 72 km/h.
Szok termiczny w okresie świątecznym. Temperatura maksymalna, 22 grudnia 2022, 07:00-19:00 czasu urzędowego na stacjach PSHM w Polsce
Bardzo ciepło w Polsce, przymrozek tylko w Karpatach
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie i okresami opady deszczu. Tylko w rejonach podgórskich Karpat także deszczu ze śniegiem i na tym obszarze możliwe również słabe opady marznące powodujące gołoledź. Ponadto wysoko w górach okresami opady śniegu lub opady marznące. Lokalnie na północy oraz południu kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 1°C do 4°C, chłodniej lokalnie w rejonach podgórskich Karpat, od -1°C do 0°C. Dlatego, że gradient poziomy ciśnienia nie będzie duży. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na południu kraju i nad morzem miejscami także dość silny, w porywach do 55 km/h, południowy i południowo-zachodni, przejściowo zachodni. Jednak wysoko w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, a w Tatrach do 70 km/h.
Prognozowana minimalnej temperatury powietrza na 23 grudnia 2022, 05Z dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC