Tęgi mróz na północnym – wschodzie oraz w rejonach górskich w nocy z 16/17 stycznia 2024 r. Następnie czeka nas radykalna zmiana pogody i chwilowy powiew termicznego przedzimia na południu, centrum i wschodzie. Dodatkowo w górach i na obszarach podgórskich powieje na dniach silny halny do 120-140 km/h, prowadząc do wiatrołomów i przerw w dostawach energii elektrycznej.
Tęgi mróz jeszcze na moment w kraju. Silne ocieplenie w prognozach na dłużej
Zgodnie z prognozami w minionych dniach obserwowaliśmy duży dynamizm w pogodzie. Pojawiły się również liczne burze śnieżne. Pogorszyły się warunki do jazdy i doszło do miejscowych paraliżów komunikacyjnych. Występował spadek widzialności poziomej do 100-300 m i temperatura obniżała się do wartości ujemnych, co w konsekwencji prowadziło do bardzo trudnych warunków do jazdy. Poniższa mapy pokazuje, gdzie dokładnie wystąpiły wyładowania atmosferyczne i lokalne burze śnieżne. W kolejnych dniach czeka nas duża dynamika w pogodzie i niżowy wzór. Silna odwilż obejmie całą Polskę już na początku przyszłego tygodnia. Zima więc przegra z kretesem i wygra cyrkulacja atlantycka, która powinna utrzymać się do końca stycznia 2024 r.
Najbliższej nocy, tj. 16/17 stycznia 2024 r. czekają nas duże spadki temperatury. Modele numeryczne prognozują, że temperatura minimalna na 2 m wyniesie od -18°C na wschodzie i Podhalu, na Suwalszczyźnie możliwe spadki do około -20°C.
Liczba wyładowań CG – suma 24 h na obszarze Polski przez detektory wchodzące w skład sieci teledetekcji PERUN
Wyładowania atmosferyczne typu CG+IC na obszarze Polski minionej doby zanotowane przez detektory PERUN
Wyładowania atmosferyczne zanotowane minionej doby przez amatorski system detekcji i lokalizacji, którego na ogół cechuje mniejsza dokładność i skuteczność niż profesjonalnego systemu PERUN zarządzanego przez IMGW-PIB
Dynamiczna i niżowa pogoda w kraju. Będzie na moment spory mróz w części kraju
W najbliższych dniach zaznaczy się przejściowa odwilż na południu, częściowo centrum i wschodzie. Początek wyższych temperatur już w środę, jeszcze cieplej zrobi się w czwartek, gdy będzie nawet 7-10°C. Zwłaszcza w obszarze oddziaływania wiatru fenowego. Utrzyma się spory kontrast temperaturowy między północą a południem. Prognozy numeryczne wskazują, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin znajdziemy się pod wpływem cyklonu z systemem frontów atmosferycznych. Wówczas prognozowane są opady śniegu, mieszane, a przejściowo także miejscami marznące i powodujące gołoledź. Dodatkowo na południu, głównie paśmie górskim i podgórskim wystąpi halny, którego porywy przekroczą 100-140 km/h. Podniesie on również temperaturę powietrza.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 16.01.2024 r. do 25.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Wyliczana minimalna temperatura powietrza na okres od 16.01.2024 r. do 25.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 16.01.2024 r. do 25.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Spory dynamizm w pogodzie
Jutro, tj. 17 stycznia 2024 r. strefa frontu atmosferycznego zaznaczy się w pasie od południowego – zachodu na północny – wschód naszego kraju. Wzdłuż frontu zbudowanego na dużym kontraście termicznym pojawi się niż, który szybko się pogłębi. Po jego południowej stronie zaciągane będzie dużo cieplejsze powietrze, natomiast po północnej i zachodniej znajdzie się chłodniejszy strumień masy z wysokich szerokości geograficznych. Modele pogodowe prognozują, że w nocy ze środy na czwartek w pasie dzielnic zachodnich, centralnych i północno – wschodnich, wschodnich pojawią się opady śniegu o charakterze wielkoskalowym.
Prognozowany zasięg opadów śniegu oraz deszczu na 17 stycznia 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Nad dzielnice południowe zacznie płynąć w tym czasie coraz cieplejszy strumień masy z południa i południowego – zachodu. Wzrost temperatury zacznie być już obserwowany w nocy ze środy na czwartek. W ciepłym sektorze niżu pojawią się również opady deszczu, a na granicy mas powietrza przejściowo będą marznące i powodujące gołoledź. Największe prawdopodobieństwo opadów ciekłych ma być w pasie od Śląską Opolskiego, Śląska, Małopolski aż po Podkarpacie i częściowo Lubelszczyznę oraz Ziemię Świętokrzyską.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów – 18 stycznia 2024 r. 00 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Dużo opadów w kolejnych dniach
W czwartek, 18 stycznia 2024 r. na południowym – wschodzie zaznaczy się strefa opadów wielkoskalowych. Obejmować zacznie także kolejne powiaty woj. lubelskiego, następnie oddalając się nad Ukrainę i Białoruś. Stopniowo w tylnej części niżu zacznie postępować przejściowy napływ zimnego powietrza, dlatego temperatury spadną i opady zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Wieczorem w czwartek i w nocy z czwartku na piątek dotrą nad południowy – wschód i wschód naszego kraju.
Polecamy: Huraganowa wichura uderzy w Polskę
Prognozowany zasięg opadów na 18 stycznia 2024 o godzinie 9 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Większe ocieplenie na moment w tym tygodniu
Przed nadejściem śnieżycy temperatury wzrosną do wysokiego poziomu jak na drugą połowę stycznia. Pojawić mogą się także gdzieniegdzie na południowym – wschodzie opady w formie ciekłej. Na południu, szczególnie w zasięgu wiatru fenowego zobaczymy w czwartek nawet 6-10°C. Natomiast na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie i zachodzie termometry pokażą około 0-1°C w najcieplejszym momencie dnia.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów – 18 stycznia 2024 r. 12 UTC według modelu ICON dla Polski
Widać zmianę trendu pogodowego. Wcześniej częsty mróz nocami
Będzie to jednak tylko krótkie epizod w pasie dzielnic południowych, gdzie temperatury spadną późnym popołudniem i wieczorem i opady deszczu przejdą w śnieg, pojawi się również mróz oraz prognozowane jest miejscami oblodzenie dróg i chodników.
Prognozowany zasięg opadów zimowych – 18 stycznia 2024 r. 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Silny wiatr w górach, potem chwyci mróz po ustąpieniu halnego
Bliskość niżu spowoduje wzrost poziomego gradientu barycznego po południowej stronie niżu. Na południu prognozowany jest halny. Szczególnie silnie powieje w okresie od środy do czwartku i miejscami może powodować on szkody. Przeważnie porywy sięgną 65-90 km/h, ale wysoko w górach porywy dochodzić będą do 100-140 km/h.
Prognozowane porywy wiatru na 18 stycznia 2024 r. 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognozowane porywy wiatru na 17 stycznia 2024, 23 UTC według modelu ICON dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC